Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio wcześnie uprawy, a także skończy o odpowiedniej porze należy ją monitorować. Każdy dodatkowy dzień na wegetację w cieplarni, gwarantuje to że plon będzie bardziej dojrzały, pojawi się go więcej a przy płodozmianie można go zbierać kilka razy do roku. Cieplarnia ma tą przewagę nad tradycyjną formą uprawy że da się wewnątrz niej modyfikować temperaturę i wilgotność.
Spis treści
Temperatura gleby do upraw pod osłonami w tunelu foliowym
W chwili pisania artykułu są ostatnie dni września. Dzień staje się coraz krótszy, noce zimne a poranki skąpane we mgle. Owoce, korzenie a także kwiaty powinny być w pełni uformowane, a sama cieplarnia uprzątnięta z suchych liści, roślin jednorocznych a także zbędnego materiału organicznego. Delikatne rośliny dobrze jest okryć rękawami z foli zaś te niewielkie mini tunelem foliowym. Stosowanie kilku barier zmniejsza szansę na porażenie od przymrozków. Taka metoda umożliwia również uprawę w zimie, choć rządzi się odmiennymi zasadami.
Uprawa roślin w glebie
Trudno jednoznacznie zamykać się w konkretnych datach, co i kiedy siejemy. Otóż czasami odpowiednie warunki mogą pojawiać się wcześniej. Jednak należy wystrzegać się zbyt pochopnej decyzji. Pośpiech w ogrodnictwo może doprowadzić do niepowodzenia, dlatego lepiej zasiać nieco później. Uprawiając pod osłonami, głównym wyznacznikiem tego kiedy zacząć będzie temperatura podłoża. Oczytać to można dzięki termometru doglebowemu, kiedy tylko ta osiągnie potrzebny do wegetacji poziom, można zacząć.
Zimne podłoże w ogrodzie
Zbyt zimna gleba sprawia że u roślin można dostrzec opóźnienie w kiełkowaniu, które w następstwie wywołują nierównomierne wschody. Pod koniec sezonu może dojść do sytuacji że wiele z roślin będzie na etapie wiązania owoców, inne podczas kształtowania kwiatów a pozostałe być gotowe do zbiorów. Szczególnie podatne na niskie temperatury są gatunki ciepłolubne u których spadki poniżej 10° jest czynnikiem niszczącym. Chcąc jednak zaczynać wcześniej, jednak bez obaw o rozwój plonu można skorzystać z sadzonek. Produkcja rozsady jest szczególnie zalecana w przypadku roślin długodojrzewających, tropikalnych które w swoją pierwotnej formie występują w cieplejszych strefach. Może też być tak że miejsce w którym ma być prowadzony warzywnik pod osłonami, ma niesprzyjający mikroklimat. W takim razie tunel foliowy to często jedyne rozwiązanie w takich lokalizacjach.
Od czego zależy ciepłota gleby?
To czy gleba jest pokryta agrotkaniną, ściółką lub innym materiałem będzie zależeć od tego jak szybko nabiera ciepła. Istotna będzie także kierunek i nachylenie gruntu. Stoki południowe nagrzewają się szybciej niż północne a także tereny płaskie. Co ważne zalegający śnieg topnieje szybciej na zboczach południowych, przez co te są zdatne o wiele szybciej do uprawy. Innym dość ważnym czynnikiem jest wilgotność gleby. Stężenie zależy od struktury gleby, częstotliwości opadów, odczyny, PH, a także w pewnym stopniu od rosnących na danym stanowisku roślin.