Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Bataty to egzotyczna roślina o smakowitych słodkich bulwach, pochodzące z Ameryki Południowej. To jasnobrązowe warzywo w porównaniu  do ziemniaków ma o wiele więcej wartości odżywczych oraz właściwości zdrowotnych. Zawarta w niej luteina poprawia wzrok zaś likopen zmniejsza ryzyko chorób serca. Z roku na rok zyskuje coraz większa popularność, przez swoje wielorakie zastosowanie jako dodatek do dań, składnik przekąsek oraz będąc częścią zdrowej i zbalansowanej diety. Często można je spotkać w marketach, gdzie niestety zniechęcają ceną. Jednak można zajadać się batatami, z własnych upraw zaczynając hodowle w tunelu foliowymi pod osłonami.

Oprócz walorów smakowych bataty przepięknie kwitną urzekając kolorami płatków, sa również idealną częścią letniej kompozycji kwiatowej.

Czym są bataty?

Uprawiać bataty w tunelu foliowym to wymagająca hodowla, ta tropikalna roślina jest mało odporna na niskie temperatury, a przymrozki mogą doprowadzić do obumierania liści. Wybierając stanowisko pod roślinę należy wybrać takie, które będzie nasłonecznione i ciepłe. Ze względu na swój ciepłolubny charakter bataty w uprawach plenerowych narażone są na wahania temperatur, które prowadzą do ich skarłowacenia oraz wstrzymania rozwoju bulwy, która jest kwintesencją plantacji. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest prowadzenie hodowli wewnątrz namiotu ogrodniczego, w którym panuje swoisty mikroklimat a foliowa osłona chroni warzywa przed czynnikami pogodowymi i przymrozkami.

Uprawa batatów w tunelu ogrodniczym

Ze względu na długą wegetacje w polskich warunkach, bo aż 4 miesiące, bataty sadzimy wczesną wiosna. Jak już zostało napisane niskie temperatury oraz przymrozki mogą trwale uszkodzić bataty, uprawa zatem powinna odbywać się pod osłonami w tunelu lub szklarniJest kilka sposobów na rozpoczęcie plantacji. W warunkach klimatycznych środkowej europy sadzenie jej z nasion i ich późniejszy rozwój trwa zbyt długo. A czas jest istotną kwestią.

Planując założenie uprawy batatów, należy zdobyć dobrej jakości bulwę bez jakichkolwiek zanieczyszczeń, przebarwień oraz ran. Myjemy dokładnie warzywo, usuwając w ten sposób substancje które miały przyhamować kiełkowanie batata, po czym starannie kroimy. W każdej części powinno zostać “oczko”, kawałki te zanurzamy w wodzie i po  osiągnięciu dziesięciu centymetrów odrywamy od bulwy wprowadzając do bloku foliowego.

Pielęgnacja batatów pod osłonami

Stworzenie korzystnych warunków do wegetacji rośliny przyczyni się do rozwoju bulwy, a im bardziej dojrzała tym smaczniejsza. Wymaga wiele opieki i starannej pielęgnacji, dla wielu ogrodników wyzwanie po którym cała reszta upraw będzie dziecinnie prosta. Wypuszczone przez bataty pnącza należy wesprzeć na podporach które ułatwią jej rozwój. Ważne jest obserwowanie wszelkich zmian na liściach w celu uniknięcia porażeń grzybowych, stosując odpowiednie zabiegi zniwelujemy takie zagrożenia. Co do samego podlewania, to należy wypośrodkować nawadnianie gdyż od braków wody warzywo szybko się przesusza a od nadmiaru może zacząć gnić. Idealnym wsparciem hodowli będzie zastosowanie nawozów zielonych oraz mineralnych.

Zbiór batatów w cieplarni

Nadziemna część batatów rośnie bujnie i szybko w przeciwieństwie do bulw które potrzebują o wiele więcej czasu. Żyzne i nasłonecznione podłoże, z odpowiednią wilgotnością powietrza sprawia że bataty zbieramy już w połowie września w cieplarni. Uważamy aby nie uszkodzić dolnej części rośliny, plony należy zakończyć przed pierwszymi chłodami jesienią.

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...