Jak uprawiać chryzantemy w tunelu foliowym?

Jak uprawiać chryzantem w tunelu foliowym?

Chryzantemy to popularne kwiaty cenione za to, że kwitną od jesieni do pierwszych mrozów. Oprócz długiego okresu kwitnienia charakteryzują się szeroką paletą barw i kształtów. Różnorodność i wytrzymałość sprawia, że są często sadzone w rabatach kwiatowych. Wiele chryzantem doniczkowych uprawianych jest pod osłonami. Ciętych używa się podczas tworzenia bukietów i aranżacji domu. Profesjonalny tunel foliowy w pełni sprawdzi się podczas produkcji chryzantem na skalę przemysłową, natomiast w hobbystycznym namiocie ogrodniczym przeznaczenie stanowiska na kwiaty pozwoli cieszyć się nimi znacznie dłużej.

W kolejnej części poradnika Krosagro opiszemy, krok po kroku, jak uprawiać chryzantem w tunelu foliowym.

Dlaczego warto posadzić chryzantemy?

Chryzantemy możemy uprawiać w każdym dogodnym dla nas miejscu (jako element rabat kwiatowych, w doniczkach na tarasie, a nawet balkonie). To, że kwitną dość późno, sprawiło, że stały się dekoracją na cmentarzach. Do chryzantem przylgnęło miano symbolu żałoby i śmierci. Jednak od pewnego czasu można dostrzec zmianę w ich postrzeganiu. Chryzantema tak naprawdę symbolizuje miłość, pasję, długie życie i szczęście. Pojawia się w wielu tekstach pochodzących z terenów Azji, gdzie jest porównywana do słońca. Kwiaty można zobaczyć już nie tylko przy nagrobkach, ale również jako wielokolorowe dekoracje w domach. Intensywne oraz soczyste barwy budzą bardziej pozytywne wrażenia niż nostalgiczne wspomnienia.

Złocień wieńcowy, należący do rodziny chryzantem, jest jadalnym kwiatem. W wielu renomowanych restauracjach używa się go, wzbogacając smak potraw. Młodę pędy rośliny mają olbrzymią zawartość witamin, prowitamin i właściwości prozdrowotnych.

Jakie są odmiany chryzantem ?

W tym względzie do wyboru mamy szeroki repertuar odmian, kształtów i barw. Podobnie jest z wysokością, kształtem liści czy też kwiatostanami. Wyróżniamy chryzantemy z pojedynczym kwiatostanem, pełne, kuliste, parasolkowate, igiełkowe oraz wiele innych. Stale tworzone są również nowe krzyżówki.

Oprócz walorów estetycznych warto kierować się praktycznością, gdyż chryzantemy możemy sklasyfikować także jako byliny jednoroczne lub wieloletnie, kwitnące na wiosnę lub jesienią, przeznaczone do wazonu (cięte) czy też doniczkowe. Jeśli już mamy rabatę lub stanowisko w bloku foliowym, ważniejsze będą wymiary rośliny: jak wysoka rośnie, jak bardzo jest rozłożysta oraz jak dużo miejsca zajmuje.

Jak uprawiać chryzantemy?

Chryzantema to roślina, która do poprawnego rozwoju potrzebuje żyznej, próchnicznej i zasobnej w pokarm gleby. Podłoża ciężkie mogą doprowadzić do przemarznięcia kwiatu. Optymalne pH powinno mieścić się w granicach od 6 do 6,5. W takich warunkach glebowych składniki pokarmowe są o wiele lepiej przyswajalne. Złocień pobiera ich całkiem sporo, dlatego aby kwiaty wyglądały jeszcze bardziej atrakcyjnie, nawozi się je dwa razy w miesiącu.

Po 4 latach uprawy chryzantem należy je przesadzić lub wymienić ziemię w stanowisku. W innym wypadku możemy narazić plon na szkody, ze względu na rozwijające się w podłożu patogeny. Osłabione rośliny będą bardziej narażone na choroby i ataki ze strony szkodników.

  • Sadzenie

Drobnokwiatowe chryzantemy sadzi się z reguły od kwietnia do końca czerwca. W doniczce umieszcza się jedną sadzonkę pośrodku pojemnika, solidnie zagłębiając w glebie. Plantatorzy stosują również metodę, w której doniczka wypełniona jest w ¾. Rozkrzewiająca się roślina opiera się na ściankach doniczki. Oczywiście jest to skuteczna i bardziej ekonomiczna metoda uprawy, jeśli kwiaty przeznaczone są na sprzedaż.

Po upływie dwóch tygodni od wprowadzenia kwiatów do ogrodu lub pod osłonę nadchodzi czas przycięcia wierzchołków pędów. Zabieg ten prowadzi do o wiele lepszego rozkrzewienia.

Jak rozmnażać chryzantemy?

Początkiem wiosny, końcem marca, z wierzchołków chryzantemy pobiera się sadzonki. Ostrym nożem odcina się pędy wychodzące z karpy korzeniowej, w odległości od 6 do 8 cm od samej nasady pędu głównego. Ważne, aby miały od 3 do 6 liści.

Następnie do przygotowanej już doniczki wypełnionej w 60% stanowi torf, a w 40% piaskiem wprowadzamy sadzonkę. Należy utrzymać wilgotność, unikając uschnięcia rośliny.

Korzystnie jak temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie aż do wprowadzenia chryzantemy na stałe miejsce. 15° w zupełności wystarczy. Samo rozmnażanie chryzantem zwykle przeprowadza się w inspektach, tunelach foliowych lub stołach do rozsad. W cieplarniach o wiele łatwiej, utrzymać stałą temperaturę.

Po maksymalnie trzech tygodniach sadzonki powinny był w pełni rozwnięte. Przed przepikowaniem ich do większych doniczek należy je zahartować. Pomoże w tym uchylenie wywietrzników. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym pozwala na skuteczne obniżenie temperatury. Za pomocą korby podnosimy osłonę po obu stronach, cyrkulacja powietrza pozwala na regulację temperatury do potrzeb uprawiającego.

Po około 60 dniach wszystko jest już prawie gotowe. Pozostaje uszczknąć rośliny za 5 listkiem. To wywoła o wiele lepsze i szybsze rozkrzewienie. Końcem wiosny (o wiele wcześniej pod osłoną) rośliny wprowadza się już na stałe stanowisko.

Jeśli chryzantemy mają rozwijać się na otwartej przestrzeni, należy poczekać do ostatnich przymrozków. O wiele lepiej potrzymać je dłużej w namiocie ogrodniczym niż narazić na uszkodzenie przez mróz.

W jaki sposób przezimować chryzantemy?

Część odmian może przezimować na rabatach, nad tymi, które są mniej mrozoodporne wystarczy rozłożyć mini tunel foliowy. Jeśli jednak nie dysponujemy żadną osłoną, trzeba przyciąć pędy tak, aby znad linii ziemi wystawało 15 cm. Pozostawienie rośliny na pastwę mrozu i śniegu doprowadza do jej gnicia.

Warto pamiętać, aby co jakiś czas przewietrzyć chryzantemy w namiotach foliowych, aby wewnątrz nie panowała zbyt wysoka wilgotność, gdyż źle znoszą takie warunki. Można również naokoło rozłożyć gałązki świerkowe, które dają część ochrony przed zimnem.

Jeśli podłoże w ogrodzie jest wilgotne i taki stan rzeczy utrzymuje się również w chłodnych miesiącach, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wykopanie karp i przeniesienie do nieogrzewanej szklarni. Chryzantemy rosnące w doniczkach również należy schować, aby móc je uprawiać w roku następnym.

Jak uprawiać chryzantem w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy? Jeśli zadaliśmy sobie to pytanie kilka razy, to znaczy że planujemy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej
Tunele foliowe

Gdzie kupić tunel foliowy?

Z dnia na dzień coraz bliżej sezonu ogrodowego, zima powoli ustępuje nadchodzącej wiośnie. Szczęśliwi posiadacze tuneli foliowych zaczynają pierwsze prace,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać astry? 3 najlepsze sposoby

Astry, to niezwykle popularne kwiaty, kojarzące się często z sielskim wiejskim ogródkiem. Ich kwiaty występujące w całej palecie barw mają…

Więcej