Rozsadnik w tunelu foliowym

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny i obfity niż przy siewie do gruntu. Skutkiem stosowania rozsadnika jest to, iż młoda roślina dojrzewając w optymalnych warunkach, jest zdrowsza, pielęgnowane wschody płynniej przechodza z jednego etapu wegetacji w drugi, sprawniej owocują, a także wykształcają mocny system korzeniowy i tworzą znacznie więcej masy zielonej. Ponadto wschody warzyw i drzew owocowych nie są narażone na czynniki pogodowe, które mogłyby je uszkodzić. Prowadząc rośliny plenerowo, każdy ogrodnik liczy się ze stratami, pod osłonami liczba szkodliwych zjawisko zostaje sprowadzona do minimum.

Tym razem w poradniku Krosagro z serii “Jak używać tunelu foliowego?” opowiemy, dlaczego warto wykorzystywać konstrukcje do upraw pod osłonami jako rozsadnika.

Zalety posiadania rozsadnika

Praktycznie każdy ogród powinien być wyposażony w rozsadnik. Dzięki niemu na działkach i w przydomowych ogródkach pielęgnacja roślin jest o wiele prostsza. Zaletą płynącą z posiadania inspektu lub mini cieplarni, oprócz uprawy nowalijek, jest możliwość hodowli roślin o wiele dłużej. Przymrozki, obfite deszcze, silne podmuchy wiatru, szkodniki (ślimaki, mszyce itp.) oraz choroby przenoszone na wietrze mają minimalną szansę na przeniknięcie do upraw pod osłoną.

Jaki wybrać rozsadnik?

Trudno określić jednoznacznie standard rozsadnika. W jednych ogrodach będzie to inspekt do sadzonek, w innych zabudowana folią skrzynia ogrodnicza, mini tunel foliowy, a jeszcze w innych pełnowymiarowa szklarnia ogrodowa. Choć funkcja pozostaje ta sama, zmieniają się rozmiary konstrukcji. Dla plantatora z profesjonalnym tunelem foliowym mały inspekt będzie niewystarczający, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie wydzielenie części konstrukcji na przygotowywanie rozsady. Producenci roślin często przeznaczają osobny obiekt na produkcję rozsady, aby uprawa na plantacji była płynna. Do małych przydomowych ogrodów lub na działkę wystarczą konstrukcje niewielkie, zajmujące mało przestrzeni. Cena takiej struktury waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, z czego jest wykonany stelaż i rodzaj powłoki. Solidne ocynkowane tunele będą znacznie droższe od mniej wytrzymałych małych cieplarni z PCV lub aluminium. Choć różnicę w cenie łatwo dostrzec, to w przypadku stalowych konstrukcji mamy pewność, że będą służyć wiele sezonów.

Do czego służy rozsadnik?

Możliwych opcji jest całkiem sporo, najczęściej rozsadniki wykorzystuje się do:

  • przygotowania sadzonek warzyw i owoców
  • pozyskania nowalijek
  • wydłużenia sezonu wegetacyjnego
  • rozmnażania roślin
  • przechowywania delikatnych roślin podczas zimny
  • hartownia wschodów

Rodzaje rozsadników:

Tego typu konstrukcje można przygotować samemu, kupić w sklepie internetowym z tunelami lub zamówić u producenta cieplarni. Wybierając ostatnią opcję, mamy pewność, że rozsadnik wytrzyma wiele sezonów. Format i rozmiar struktury zależy od indywidualnych potrzeb uprawiającego, dlatego jeszcze przed samym zamówieniem konkretnego modelu warto zastanowić się, jak dużo rozsad będziemy potrzebować. Wśród opcji dostępnych na rynku znajdziemy.

  • skrzynie ogrodnicze
  • mini tunele foliowe
  • klosze ogrodowe
  • inspekty

Gdzie ustawić rozsadnik w ogrodzie?

Zasady montażu będą takie same jak podczas składania tunelu foliowego. Zachowujemy odstęp od drzew, umiejscawiamy go tak ,aby był oświetlany przez większą część dnia, staramy się, aby nie był wystawiony na działanie silnych podmuchów wiatru. W razie gdyby nie dało się uniknąć wiatru, bardzo ważne będzie dobre zakotwienie konstrukcji. Reguły dotyczące lokalizacji będą się zmieniać wraz z gatunkiem oraz potrzebami roślin, może się zdarzyć, że sam inspekt będzie znajdować się częściowo w cieniu, dlatego że nie każdy plon potrzebuje pełnego słońca.

Różnice między rozsadnikiem ciepłym a zimnym

Rozsadnik, lub jak kto woli inspekt zimny lub ciepły, to nazwa umowna. Pierwszy typ występuje bez ogrzewania, a drugi je posiada. Jako przykład można podać mini tunel foliowy, który jest przykładem nieogrzewanej konstrukcji. Choć brak w nim systemu grzewczego, to w zupełności wystarczy w krajach o umiarkowanej strefie klimatycznej. Podczas gorących dni, kiedy na zewnątrz panuje upał, konieczne będzie wietrzenie obiektu. W tym celu podwija się folię z frontów, aby zapewnić przepływ powietrza. Jeśli w dalszym ciągu temperatura jest zbyt wysoka, można podwinąć folię na grzbiet, wiążąc ją sznurkiem, aby nie łopotała na wietrze.

Czy rozsadnik jest potrzebny?

Osoby, które chcą uprawiać rośliny o długim czasie wegetacji, orientalne, wymagające specyficznego klimatu albo ciepłolubne nie unikną zakupu rozsadnika. Taki plon potrzebuje mikroklimatu, który nie zaistnieje bez osłon. Mocnym argumentem przemawiający za posiadaniem inspektu jest dodatkowy czas na uprawę, jaki otrzymuje ogrodnik. Już początkiem marca można zacząć produkcję rozsady, a plon główny i poplon prowadzić aż do listopada. Choć większość konstrukcji tunelowych używanych jest do warzyw, krzewów i drzew owocowych, to da się je wykorzystać przy uprawie kwiatów. Uniwersalizm takich obiektów sprawia, że zawsze znajdzie się dla nich funkcja. Łatwe w montażu i demontażu, mobilne i niedrogie rozsadniki przyniosą wiele dobrego posiadaczowi takiej struktury.

Rozsadnik w tunelu foliowym

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 2,5 m

wys: 2m | szer: 2m | dł: 2,5m

1 027,52 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 10m

3 464,96 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 6,25 m

wys: 2m szer: 2m dł: 6,25m

1 829,51 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Folia na tunel foliowy - Tunele foliowe od A do Z
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana ...
Czytaj więcej
Hala namiotowa jako salon samochodowy - Bez kategorii
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać ogórki w szklarni? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i ...
Czytaj więcej