Jak uprawiać malin w tunelu foliowym?

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Artykuł o tym jak uprawiać maliny w tunelu foliowym? Gwarantując sobie dostęp do zbioru dorodnych i słodkich owoców. Cieplarnie ogrodnicze zapewniają roślinom odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz osłaniają przed silnymi wiatrami oraz intensywnymi opadami. Polska jest potentatem w uprawie malin, w wielu ogródkach, działkach oraz na plantacjach możemy spotkać się z krzewami, które rodzą smakowite owoce mające sporą wartość handlową.

Zakładając uprawę malin w tunelu ogrodniczym, najpierw wybieramy materiał szkółkarski. Sadzonki powinny być zaszczepione, wolne od patogenów, z rozrośniętym system korzeniowym, bez żadnych śladów zasychania. Preferowane przez plantatorów są maliny długopędowe (longcane), gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantują uzyskanie obfitego plonu. Na rynku funkcjonuje pokaźna liczba odmian licencjonowanych, poniżej wymienimy te, które możemy spotkać najczęściej:

  • LASZKA – owoce duże i bardzo duże, dojrzewające na przełomie czerwca i lipca.
  • SOKOLICA – lekko wydłużone owoce w formie przybliżonej do stożka, dojrzewają pod koniec czerwca.
  • RADZIEJOWA – jędrne i smaczne owoce o stożkowatym kształcie, dojrzewają do połowy czerwca.
  • TULAMEEN – jasnoczerwone owoce, mocno wydłużone. Odmiana należy do grup wczesnych, a więc od pielęgnacji i ochrony przed mrozami zależy pierwszy plon.
  • GLEN AMPLE – kuliste, wydłużone owoce o długim czasie zbiorów, z odmiany o średnim czasie dojrzewania.
  • TADMOR – bardzo duże owoce o intensywnym kolorze, w smaku słodko-kwaśne. Odmiana późno dojrzewająca i odporna na mróz.
  • BENEFIS – wytrzymała odmiana odporna na choroby, wytrzymała podczas transportu i magazynowania, dojrzewająca późno.
  • POLKA – duże czerwone owoce z połyskiem, o stożkowatym kształcie, dojrzewające na początku sierpnia.
  • POLONEZ – owoce średniej wielkości, dojrzewające w drugiej połowie sierpnia.

Namioty ogrodnicze wydłużają zbiór, zwiększają plon oraz chronią przed insektami, które mogłyby uszkodzić maliny. Zabezpieczone przed niekorzystnymi efektami pogodowymi oraz odpowiednio nasłonecznione rośliny otrzymają pod osłoną optymalne warunki do wzrostu i owocowania.

Sposoby upraw w namiotach ogrodniczych

Rośliny można uprawiać bezpośrednio w ziemi lub w rozsadach. Rozmieszczamy je w rzędach, tak aby w trakcie wzrostu nie przysłaniały sobie nawzajem słońca. Oddalenie ich od siebie od 30 do 60 cm ułatwia późniejszą pielęgnację oraz zbiory. Podobnie jak w przypadku każdej rośliny konieczne jest nawadnianie. Optymalne jest zastosowanie fertygacji, oprócz obniżenia kosztów generowanych przez nawadnianie metoda ta dostarcza krzewom bezpośrednio do korzeni dozowane wraz z wodą nawozy. Przyczynia się to do lepszego wchłaniania składników odżywczych oraz niewypłukiwania ich z gleby. Krzewy wymagają ciągłego dostępu do wody, szczególnie w czasie kwitnienia, aż do chwili owocowania. Tradycyjne podlewania stosujemy za każdym razem, kiedy ziemia będzie przesuszona. Zaniedbanie może doprowadzić do stresu suszy oraz rozwijania się chorób. Brak wody doprowadza również do skarłowacenia i pogorszenia smaku owoców.

Ściółkowanie gleby lub wyłożenie jej agrotkaniną spowolni proces wzrostu chwastów, zatrzyma wilgotność podłoża oraz zmagazynuje ciepło, które uchroni roślinę przed wahaniami temperatur.

Uprawa malin pod osłonami sprawia, że owoce pojawiają się znacznie szybciej niż w uprawach polowych. Zbiór oraz jakość plonu również przewyższa hodowle na otwartej przestrzeni. Jako że krzewy pną się do góry a ich system korzeniowy jest płytki, należy stosować podpory dla łodyg. Przy szpalerowym prowadzeniu roślin zachowujemy pędy silne zaś słabe usuwamy aby nie obciążać krzewu.

Materiał szkółkarski w cieplarni ogrodniczej

Stosowanie silnych i wysokogatunkowych sadzonek jest warunkiem powodzenia uprawy malin pod osłonami. Wykopane z matecznika późną jesienią oraz przechowane w chłodni, umożliwią wprowadzenie ich do tunelu już na wiosnę. Dobrym materiałem szkółkarski będzie rozmnażanie krzewów cechujących się wysoką odpornością na choroby oraz dających dużo owoców.
W przypadku mali czas eksploatacji plantacji to maksymalnie trzy lata. Przedłużanie tego okresu sprawia, że jakość owoców znacznie spada, zaś same rośliny zaczynają objawiać coraz więcej znamion chorobowych.

Przycinanie i cięcie malin w tunelach ogrodniczych

Prawidłowe przycinanie malin jest bardzo ważne dla ich rozwoju. Odpowiednie przycinanie powoduje, że krzewy obficie owocują. Roślinę przycinamy od razu po zbiorach, cięcie pędów wykonujemy przy ziemi, a odpadów pozbywamy się poza tunel foliowy. Jeśli pozostawimy nieprzycięte krzewy malinowe, mogą rozwinąć się na nich grzyby, zaś na zgonach pleśniaki.

Przycinamy krzewy również po to, aby zniwelować duże zagęszczenie masy zielonej, co roku usuwając część pędów jednorocznych. Pozostawiamy od 5 do 8 odnóg, które prowadzimy po tyczkach, na których wspiera się roślina.

Odmiany powtarzające owocowanie jesienią tniemy późną jesienią lub wiosną.

Pielęgnacja malin w tunelu foliowym

Maliny, podobnie jak inne rośliny, narażone są na działanie patogenów i agrofagów, które mogą się przyczynić do osłabienia roślin, a czasami do całkowitej utraty plonu. Skuteczna ochrona upraw polega na uważnej obserwacja, czy na roślinach nie pojawiły się znamiona chorobowe lub szkodniki. Należy ciągle monitorować krzewy, gdyż sam proces dojrzewania insektów trwa krótko, a ich ekspansja na rośliny następuje przy odpowiednich warunkach w kilka godzin. Stosujemy opryski przeciwko zamieraniu pędów w czasie wschodu oraz po zbiorach. Chcąc ochronić roślinę przed agrofagami, stosujemy w odpowiednich proporcjach substancje, opryskując krzew w trakcie kwitnienia. Pielęgnacja ziemi to jedna z najistotniejszych spraw dla plantatora.

Zbiory malin w namiotach ogrodniczych

Owoce zbieramy w chwili, kiedy łatwo oddzielają się od dna kwiatowego – oznacza to, że malina jest dojrzała i gotowa do zerwania. Aby dłużej przechować maliny, wybieramy owoce suche, gdyż w porównaniu do wilgotnych wolniej gniją. W przechowywaniu maliny są bardzo nietrwałe, dlatego aby wydłużyć czas magazynowania, należy je zamrozić.

Czas zbiorów można przedłużyć, stosując kilka odmian o różnym etapie dojrzewania. Rośliny wczesne oraz późne sprawią, że czas produkcji będzie dłuższy niż w przypadku zastosowania malin jednego rodzaju. Zbiory w tunelach nie są uzależnione od pogody jak uprawy polowe, ułatwia to sprzedaż plonów w sieciach handlowych, przemyśle przetwórczym oraz skupach.

Plon malin w tunelu

Powtarzające się owocowanie malin daje większy plon w uprawach pod osłonami niż w uprawach na świeżym powietrzu. Zwiększony potencjał plonowania, wyższe jakościowo zbiory, dorodniejsze owoce oraz większa produkcja wiąże się z wyższym udziałem plonu handlowego w plonie ogólnym.

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Hala namiotowa jako salon samochodowy - Bez kategorii
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada ...
Czytaj więcej
Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm - Namioty garażowe i magazynowe
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym ...
Czytaj więcej