W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp, do tych pysznych, słodkich owoców. Maliny, to typowo swojska roślina, często spotykana wśród leśnych ścieżek, odmiany przeznaczone do uprawy różnią się od tych dziko rosnących, są od nich dorodniejsze i mają bardziej wyraziste w smaku owoce. Maliny to owoce, bez których nie wyobrażamy sobie, absolutnie żadnego z przydomowych ogródków i działek, a podjadanie świeżych malinek prosto z krzaczka, jest jednym z przywilejów lata. Jeśli jesteś amatorem malin lub pragniesz zajmować się uprawą malin na skalę przemysłową, zastanów się nad zasadzeniem krzaczków w tunelu foliowym, poprawisz tym sposobem ilość i jakość zbiorów, a także wydłużysz ich czas. Cieplarnie ogrodnicze zapewniają roślinom odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz osłaniają przed silnymi wiatrami, oraz intensywnymi opadami. Polska jest potentatem w uprawie malin, w wielu ogródkach, działkach oraz na plantacjach możemy spotkać się z krzewami, które rodzą smakowite owoce mające sporą wartość handlową. Maliny, które uprawiasz na własny użytek, dają z kolei ogrom możliwości, jeśli chodzi o sposoby przetwarzania, nadają się one doskonale do mrożenia, produkcji soków, dżemów, alkoholu itd. Jednym słowem warto dowiedzieć się więcej o uprawie maliny w tunelach foliowych, tak by wykorzystać wszystkie możliwości, jak najlepszego wykorzystania potencjału tej wspaniałej rośliny!
Zakładając uprawę malin w tunelu ogrodniczym, najpierw wybieramy materiał szkółkarski. Sadzonki powinny być zaszczepione, wolne od patogenów, z rozrośniętym system korzeniowym, bez żadnych śladów zasychania. Preferowane przez plantatorów są maliny długopędowe (longcane), gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantują uzyskanie obfitego plonu. Na rynku funkcjonuje pokaźna liczba odmian licencjonowanych, poniżej wymienimy te, które możemy spotkać najczęściej:
- LASZKA – owoce duże i bardzo duże, dojrzewające na przełomie czerwca i lipca.
- SOKOLICA – lekko wydłużone owoce w formie przybliżonej do stożka, dojrzewają pod koniec czerwca.
- RADZIEJOWA – jędrne i smaczne owoce o stożkowatym kształcie, dojrzewają do połowy czerwca.
- TULAMEEN – jasnoczerwone owoce, mocno wydłużone. Odmiana należy do grup wczesnych, a więc od pielęgnacji i ochrony przed mrozami zależy pierwszy plon.
- GLEN AMPLE – kuliste, wydłużone owoce o długim czasie zbiorów, z odmiany o średnim czasie dojrzewania.
- TADMOR – bardzo duże owoce o intensywnym kolorze, w smaku słodko-kwaśne. Odmiana późno dojrzewająca i odporna na mróz.
- BENEFIS – wytrzymała odmiana odporna na choroby, wytrzymała podczas transportu i magazynowania, dojrzewająca późno.
- POLKA – duże czerwone owoce z połyskiem, o stożkowatym kształcie, dojrzewające na początku sierpnia.
- POLONEZ – owoce średniej wielkości, dojrzewające w drugiej połowie sierpnia.
Namioty ogrodnicze i tunele foliowe wydłużają zbiór, zwiększają plon oraz chronią przed insektami, które mogłyby uszkodzić maliny. Zabezpieczone przed niekorzystnymi kaprysami pogodowymi oraz odpowiednio nasłonecznione rośliny otrzymają pod osłoną optymalne warunki do wzrostu i owocowania.
Spis treści
Sposoby uprawy malin w namiotach ogrodniczych i tunelach foliowych
Rośliny można uprawiać bezpośrednio w ziemi lub w rozsadach. Rozmieszczamy je w rzędach, tak aby w trakcie wzrostu nie przysłaniały sobie nawzajem słońca. Oddalenie ich od siebie od 30 do 60 cm ułatwia późniejszą pielęgnację oraz zbiory. Podobnie jak w przypadku każdej rośliny konieczne jest nawadnianie. Optymalne jest zastosowanie fertygacji, czyli nawadniania połączonego z nawożeniem, które dostosowanie jest do potrzeb każdej rośliny na poszczególnych etapach rozwoju. Oprócz obniżenia kosztów generowanych przez nawadnianie metoda ta dostarcza krzewom bezpośrednio do korzeni dozowane wraz z wodą nawozy. Przyczynia się to do lepszego wchłaniania składników odżywczych oraz niewypłukiwania ich z gleby. Krzewy wymagają ciągłego dostępu do wody, szczególnie w czasie kwitnienia, aż do chwili owocowania. Tradycyjne podlewania stosujemy za każdym razem, kiedy ziemia będzie przesuszona. Zaniedbanie może doprowadzić do stresu suszy oraz rozwijania się chorób. Brak wody doprowadza również do skarłowacenia i pogorszenia smaku owoców.
Ściółkowanie gleby lub wyłożenie jej agrotkaniną ściółkującą spowolni proces wzrostu chwastów, zatrzyma wilgotność podłoża oraz zmagazynuje ciepło, które uchroni roślinę przed wahaniami temperatur.
Uprawa malin pod osłonami sprawia, że owoce pojawiają się znacznie szybciej niż w uprawach polowych. Ilość zbioru oraz jego jakość również przewyższają hodowle na otwartej przestrzeni. Jako że krzewy pną się do góry, a ich system korzeniowy jest płytki, należy stosować podpory dla łodyg. Pędy malin są cienkie i łatwo się wyginają, możesz użyć do ich podparcia siatki drucianej, bądź też palików, między którymi poprowadzisz drut lub opaskę.
Materiał szkółkarski w cieplarni ogrodniczej
Stosowanie silnych i wysokogatunkowych sadzonek jest warunkiem powodzenia uprawy malin pod osłonami. Wykopane z matecznika późną jesienią oraz przechowane w chłodni, umożliwią wprowadzenie ich do tunelu już na wiosnę. Dobrym materiałem szkółkarski będzie rozmnażanie krzewów cechujących się wysoką odpornością na choroby oraz dających dużo owoców.
W przypadku mali czas eksploatacji plantacji to maksymalnie trzy lata. Przedłużanie tego okresu sprawia, że jakość owoców znacznie spada, a rośliny zaczynają objawiać coraz więcej znamion chorobowych.
Przycinanie i cięcie malin w tunelach ogrodniczych
Prawidłowe przycinanie malin jest bardzo ważne dla ich rozwoju, odpowiednie przycinanie powoduje, że krzewy obficie owocują. Przy szpalerowym prowadzeniu roślin zachowujemy pędy silne, zbyt długie przycinamy, natomiast słabe ucinamy przy samej ziemi, aby nie obciążać krzewu. Po zbiorach od razu przycinamy roślinę, cięcie pędów wykonujemy tuż przy ziemi, a odpadów pozbywamy się poza tunelem foliowym. Jeśli pozostawimy nieprzycięte krzewy malinowe, mogą rozwinąć się na nich grzyby, a na zagonach pleśń.
Przycinamy krzewy również po to, aby zniwelować duże zagęszczenie masy zielonej, co roku usuwając część pędów jednorocznych. Pozostawiamy od 5 do 10 gałęzi, które prowadzimy po tyczkach, na których wspiera się roślina.
Późne odmiany owocujące jesienią tniemy po zbiorach lub zimą.
Pielęgnacja malin w tunelu foliowym
Maliny, podobnie jak inne rośliny, narażone są na działanie patogenów i agrofagów, które mogą się przyczynić do osłabienia roślin, a czasami do całkowitej utraty plonu. Skuteczna ochrona upraw polega na uważnej obserwacja, czy na roślinach nie pojawiły się znamiona chorobowe lub szkodniki. Kistnik malinowiec to jeden z najbardziej niebezpiecznych szkodników, którego ofiarą padają liście, kwiaty i niedojrzałe owoce. Jego obecność możemy zauważyć, przyglądając się kwiatom maliny, w których składa jaja. Później wylęgają się z nich żółte larwy, których pokarmem będą owoce. Kolejnym insektem chętnym na nasze krzaczki, są muszki palmoskrzydłe składające jaja, w każdym etapie rozwoju owoców. Należy ciągle monitorować krzewy, gdyż sam proces wylęgania się insektów trwa krótko, a ich ekspansja na rośliny przy odpowiednich warunkach jest ekspresowa. Stosujmy opryski przeciwko zamieraniu pędów w czasie wschodu oraz po zbiorach. Natomiast w celu zabezpieczenia rośliny przed agrofagami, stosujemy w odpowiednich proporcjach środki do ochrony roślin, opryskując kwitnące krzewy preparatem, zawsze w takich proporcjach, które zaleca producent.
Pielęgnacja ziemi to jedna z najistotniejszych spraw dla plantatora. Jeśli chcesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, zdecyduj się koniecznie na mulczowanie gleby wokół malin. Zapewnisz im w ten sposób odpowiednie nawodnienie oraz dawkę substancji odżywczych, których potrzebują. W okresie kwitnienia maliny potrzebują dużo wody do produkcji owoców, częste podlewanie oraz warstwa mulczu, znacznie ograniczająca parowanie wody, zaspokoją potrzeby Twoich roślin. Możesz podążać za korzystnym dla środowiska naturalnego i twojego zdrowia, nurtem uprawy ekologicznej i użyć do mulczowania, to co daje Ci ogród, czyli: zgrabione liście, skoszona trawę, słomę i kompost. Mądre wykorzystanie bio odpadów jest działaniem przyjaznym naszej planecie, zapewniającym nam nieprzetworzoną sztucznie żywność i sporą oszczędność.
Zbiory malin w tunelu
Owoce zbieramy w chwili, kiedy łatwo oddzielają się od szypułki – oznacza to, że malina jest dojrzała i gotowa do zerwania. Maliny dojrzewają w błyskawicznym tempie, zbierajmy je więc codziennie rano, tak aby miały jędrną strukturę. Ciemnoczerwone, zbyt dojrzałe owoce, szybko puszczą sok i zaczną pleśnieć. W celu dłuższego przechowania malin wybierajmy suche owoce, gdyż wilgotne szybciej spleśnieją. Owoce malin są bardzo nietrwałe, dlatego aby wydłużyć czas magazynowania, należy je zamrozić.
Czas zbiorów można przedłużyć, stosując kilka odmian o różnym etapie dojrzewania. Rośliny wczesne oraz późne sprawią, że czas zbiorów będzie dłuższy niż w przypadku zastosowania malin jednego rodzaju. Zbiory w tunelach nie są uzależnione od pogody jak uprawy polowe, ułatwia to sprzedaż plonów w sieciach handlowych, przemyśle przetwórczym oraz skupach.
Cyklicznie powtarzające się owocowanie malin w uprawie pod osłonami zwiększa plon, co daje jej znaczącą przewagę nad uprawą polową. Obfite owocowanie, wyższe jakościowo zbiory, dorodniejsze, niż w uprawie na świeżym powietrzu owoce, sprawiają, że maliny uprawiane w tunelach foliowych mają większy udział na rynku zbytu.