Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz częściej można je spotkać w uprawach pod osłoną. Delikatne i rozłożyste liście kopru włoskiego są nie tylko smaczne, ale i wyglądają fantastycznie. Jego anyżowy smak nadaje potrawom niepowtarzalnego charakteru, a wartości zdrowotne docenianie są w ziołolecznictwie oraz medycynie.

Tym razem w poradniku Krosagro o “uprawach pod osłonami” opowiemy w jaki sposób krok po kroku uprawiać, pielęgnować i kiedy zbierać fenkuł z tunelu foliowego.

Co to jest koper włoski?

Fenkuł to bliski krewny kopru ogrodowego. Obie rośliny są do siebie podobne, z tą różnicą, że w przypadku pierwszej odmiany jadalną częścią są zgrubiałe ogonki liściowe, a nie same liście. Żebrowana i obła łodyga o niebieskozielonym kolorze ma wyjątkowy anyżowy smak. Do tego wśród odmian można spotkać te słodszy lub bardziej ostre, dzięki czemu łatwo będzie można znaleźć swój ulubiony typ.

Z reguły z rośliny wyrastają po 3 lub 4 pierzaste liście. Ich górna część zdobiona jest przez żółte aromatyczne kwiaty. W krajach śródziemnomorskich sadzi się go jako element designu ogrodu. Niestety ze względu na ciepłolubny charakter w strefach o zmiennych warunkach pogodowych o wiele lepiej do jego uprawy używać tunelu foliowego.

Wymagania uprawowe fenkułu (kopru włoskiego)

  • Stanowisko

Roślina ma wysokie wymagania klimatyczne. Wymaga słonecznego stanowiska i osłony przed wiatrem. Optymalna temperaturą do rozwoju oscyluję między 12° a 18°C, zaś do kiełkowania już o wiele wyższej, bo 20° do 22°C. Aby wegetacja przebiegała w miarę poprawnie, warto utrzymać stabilny poziom między 15 a 20°C. Oczywiście o ile nie posiadamy ogrzewanego tunelu foliowego, trudno będzie nam utrzymać ją stale. Dlatego też warto poczekać z sadzeniem, do chwili aż pojawią się korzystne warunki pod osłoną.

  • Gleba

Ziemia powinna łatwo się nagrzewać zawierać sporo próchnicy, być żyzna oraz zasobna w wapń. Charakteryzować się odczynem obojętnym o pH między 6,6 do 7,2. Podłoże jałowe, zwarte, o niskiej zawartości makro- i mikroelementów kompletnie nie nadaje się, ponieważ koper w takie ziemi z całą pewnością nie wyrośnie. Gleby gliniaste, choć pozwalają na jego uprawę, to smak oraz rozwój fenkułą zostaje zakłócony – staje się gorzki i bardzo drobny.

Miejsce na roślinę dobrze przygotować jesienią, jeśli chcemy sadzić go na wiosnę. Istotne jest, aby nie sadzić jej do ziemi, w której niedawno zostały użyte nawozy zielone. Może to doprowadzić do rozwoju grzybów, które zaatakują koper. Glebę tak jak w przypadku pozostałych warzyw należy odchwaścić, przekopać i nawozić torfem, obornikiem i kompostem.

Warto pamiętać, by nie sadzić fenkułu w bliskim towarzystwie kopru ogrodowego oraz kolendry. W łatwy sposób może zostać przez nie zapylony, dlatego roślina, która powstanie, będzie cechowała się brakiem aromatu i odmiennym (gorszym) smakiem.

Siew i rozsada

Koper włoski jako roślina mające wysokie wymagania klimatyczne nie nadaje się na siew bezpośrednio do gruntu. Zwłaszcza w strefach, które nie sprzyjają jego rozwojowi. Dlatego też o wiele większe szanse na powodzenie uprawy będzie miało przygotowanie rozsady, a później posadzenie go na stałym stanowisku.

Nasiona sieje się w kwietniu i maju do doniczek lub wielodoniczek, a do tunelu foliowego wprowadzamy go na przełomie czerwca i lipca. Cały proces trwa około 35 dni.

  • Rozstaw

Najpóźniej do końca lipca siewki umieszcza się w gruncie przy rozstawie 4 x 4. Przyjęło się również rozwiązanie, że na 1m2 przypada 15 sztuk fenkułu.

  • Zbiór i przechowywanie

Roślinę zbiera się w chwili, kiedy wytworzy od 6 do 8 liści, a zgrubienia będą miały 10 cm. Plon można zbierać od lipca do listopada, wszystko oczywiście zależy od uprawianej odmiany. Jako że fenkuł jest podatny na uszkodzenia pod wpływem niskich temperatur oraz mrozów, zbiór jesienny należy przeprowadzić przed pierwszymi przymrozkami. Możemy go również zabezpieczyć rozkładając nad rośliną mini tunel foliowy, który w połączeniu z pełnowymiarowym da ogrodnikowi więcej czasu na uprawę kopru.  kiedy będzi Koper włoski potrzebuje około trzech miesięcy, aby w pełni dojrzeć. Warto uwzględnić tę informację w terminach sadzenia, aby uniknąć sytuacji, kiedy warunki pogodowe zaczną się pogarszać. 

Jeśli pogoda sprzyjała i ogrodnikowi udało się otrzymać rozwinięty fenkuł. A do przymrozków zostało sporo czasu, liście można zbierać bezpośrednio z grządki. To sprawia, że mamy stały dostęp do kopru, a sama roślina wykształca nowe liście. Kiedy warunki się pogorszą, cebule usuwa się z ziemi, oczyszcza i przechowuje w temperaturze od 0° do 2°C. W ten sposób zachowują świeżość do dwóch tygodni, tracąc niestety sporo z charakterystycznego aromatu.

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Tunele foliowe

Jak wybrać producenta tuneli foliowych?

Tunel foliowy jest wielofunkcyjną oraz uniwersalną konstrukcją. Dla małych firm, gospodarstw, rolników, plantatorów, hobbystycznych ogrodników to struktura, w której można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej