Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą popularnością i częściej można je kupić na straganach oraz w marketach. Czerwone, smaczne i aromatyczne owoce poziomek są znacznie mniejsze, jednak równie apetyczne co truskawki. Można je kosztować na surowo lub stosować jako element ciast. Z reguły można je spotkać dziko rosnące w pobliżu lasów, jednak sporo ogrodników decyduje się uprawiać je w tunelu foliowym. Do tego na od niedawna zarówno w polsce jak i na zachodzie stają się towarem mocno ekskluzywnym.

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy jak krok po kroku sadzić, pielęgnować i zbierać poziomki w cieplarni.

Co to jest poziomka?

W porównaniu do truskawekpoziomki mają płytsze korzenie i drobniejsze owoce. W pełni rozwinięte krzaczki osiągają wymiary do 30 cm, a owoce do 2 cm. Ciemnozielone liście oraz białe kwiaty wyglądają bardzo atrakcyjnie w okresie kwitnienia.

Roślina zaliczana jest do grupy samopylnych bylin. Będąc składnikiem runa leśnego często można ją spotkać na skraju lasów. Od bardzo dawna była wykorzystywana w ziołolecznictwie. Zawiera wysokie stężenie witaminy C oraz soli mineralnych, a z liści przygotowuje się apetyczną herbatę.

Owoce najlepiej smakują zerwane prosto z byliny, gdyż przechowywane tracą sporo z aromatu, który nadaje im tego wyjątkowego smaku, tak pożądanego przez smakoszy. Na szczęście da się je mrozić co w porównaniu do truskawek, daje im sporą przewagę.

Co jest powodem małej popularności poziomek?

Jeszcze kilka lat temu, uprawa poziomek wiązała się z bardzo kłopotliwymi pracami pielęgnacyjnymi. Otóż sama roślina, a konkretnie starsze odmiany wypuszczają szybko rosnące wąsy rozłogowe. Które należało systematycznie usuwać, aby roślina zbytnio się nie rozrosła. Zniechęcało to wiele osób, gdyż roślina była bardzo ekspansywna i wymagała sporo trudu w okiełznaniu plantacji. Dla producentów wiązało to się z sporymi kosztami, ponieważ musieli oddelegowywać pracowników do przycinania rozłogów. Do tego owocowanie czystego gatunku trwało wyłącznie 40 dni, co sprawiało, że trudno było nacieszyć się smakiem owoców, a koszt ich produkcji był całkiem spory.

Teraz na rynku i w ofertach sklepów internetowych  dostępne są nowe odmiany, w których zniwelowano problematyczne czynniki, utrudniające uprawy. Nie dość, że nie rozwijają rozłogów, to jeszcze powtarzają plonowanie, a przy tym owoce są znacznie większe.

Wymagania uprawowe poziomki

  • Stanowisko

W pierwszym roku od zasadzenia krzewinki poziomki zaczynają rozwój, w następnych dwóch latach owocują, natomiast w czwartym zamierają. Dlatego też, aby cieszyć się stale poziomkami, trzeba systematycznie dosadzać nowe krzaczki. Sezonowy tunel foliowy lub tunel wielowegetacyjny idealnie sprawdzą się w ochronie i wspomaganiu roślin podczas rozwoju, zabezpieczając delikatną roślinę przed intensywnymi opadami, gradem i mocnymi podmuchami wiatru. 

Poziomka zaczyna wegetację w kwietniu lub maju, kiedy zdarzają się jeszcze przymrozki. Gdy roślina zostanie przez nie dotknięta, jej potencjał plonotwórczy mocno się obniża. Aby zabezpieczyć ją przed mrozem, nad krzewinkami rozstawia się mini tunel foliowy. Niską konstrukcję, która tworzy pod osłoną sprzyjające warunki do rozwoju, a także niweluje szkodliwe działanie skrajnych temperatur.

Poziomki do poprawnego wzrostu potrzebują słonecznego i ciepłego miejsca oraz ziemi, która szybko się nagrzewa i jest wilgotna.

  • Gleba

Poziomki to dość odporne rośliny, które mają niskie wymagania glebowe i klimatyczne. Z tym wyjątkiem, że przebudzone po zimie są narażone na przymrozki. Chcąc zebrać obfity plon należy je zabezpieczyć, o czym wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Optymalna gleba do uprawy poziomek pod osłonami powinna być żyzna w materię organiczną, zdrenowana, długo przetrzymująca wodę, a także przepuszczalna. Roślina poprawnie rozwija się na podłożu lekko kwaśnym o pH oscylującym między 5,5 a 6,5.

Pod uprawę poziomek należy unikać ziemi lekkiej, szybko przesuszającej się o niskiej zawartości próchnicy.

Siew i rozsada

Roślina jest bardzo łatwa w rozmnażaniu, nawet początkujący ogrodnik da sobie radę w przygotowaniu rozsady. Od odmiany rozłogowej wystarczy na wiosnę pobrać młodą roślinę, po czym przesadzić na rozsadnik. Kiedy podrośnie wprowadzamy ją na miejsce stałe do cieplarni. Natomiast w przypadku odmiany bezrozłogowej sprawa jest bardziej skomplikowana i wymagająca. Tutaj bardzo ważne będzie zebranie nasion z dojrzałych owoców. Kiedy roślina je wykształci, po czym takie nasiona wrzucamy do wody, przecedzamy przez sitko. Czyste rozkładamy na papierze w suchym miejscu, w którym doczekają sezonu. Oczywiście możemy też również kupić gotowe w sklepie z nasionami.

Przed samym wysiewem optymalnie jest poddać je stratyfikacji, co zwiększy odporność rośliny i uprości kiełokwanie. W tym celu przetrzymujemy je w niskich temperaturach, aby nabrały wytrzymałości. Tak przygotowany materiał siewny wprowadza się w lutym lub marcu do skrzynek wypełnionych ziemią kompostową z torfem i piaskiem, w stosunku 1:1:1. Przechowujemy je w ciepłym i jasnym miejscu. Kiedy wykształcą dwa liście pikuje się je do skrzynek ogrodniczek w rozstawie 2×2 cm. Końcem kwietnia lub w połowie maja wprowadzamy je na miejsce stałe do szklarni foliowej.

Rozstaw i metoda uprawy

Zakładając stanowisko lub plantację poziomek prowadzi się ją zagonowo lub rzędowo. W drugiej metodzie wszelkie prace pielęgnacyjne gleby są znacznie łatwiejsze. W uprawie zagonowej należy poświęcić więcej czasu, gdyż w zwarto posadzonych krzewinkach, bez odpowiedniej pielęgnacji, może dojść do porażeń patogenami. Sadzonki umieszcza się w miejscu stałym na takiej samej głębokości jak rosły wcześniej. Należy wystrzegać się posadzenia ich głębiej. W takim przypadku poziomka może zagniwać, a jeśli będzie zbyt płytko, uschnąć.

Rozstaw przy uprawie rzędowej to rozmieszczenie roślin w odległości od siebie od 20 do 25 cm, a odległości między pasmami powinny wynosić od 40 do 60 cm. W zagonowej metodzie poziomki sadzi się co 25 cm, a rzędy oddalone są od siebie o 35 cm.

Bardzo istotne jest optymalne zaplanowanie odległości od boków foliaka tak, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Sezonowy tunel foliowy ma wystarczająco dużo przestrzeni, lecz ważne jest zagospodarowanie w pełni miejsca pod osłonami.

Pielęgnacja

W gorące i słonecznie dni poziomki wymagają podlewania. Rok w rok na początku wiosny, usuwa się stare uszkodzone lub zeschnięte liście. Do tego, choć poziomki tolerują obecność innych roślin, to sąsiedztwo chwastów mocno im szkodzi. Dlatego też osoby uprawiające roślinę decydują się na ściółkowanie, czyli rozłożenie słomy lub rozścielenie agrotkaniny wokół krzewinek. Nie tylko ogranicza to rozwój chwastów, ale także spowalnia parowanie wody z gleby.

Z reguły w czwartym lub piątym roku od posadzenia, roślina traci potencjał w owocowaniu i jest bardziej narażona na infekcje chorobowe. Wynika to z jej starzenia, choć można poprawić jej stan zdrowia i przedłużyć plonowanie nawet do piątego roku. O wiele lepszym rozwiązaniem jest usunięcie starych i posadzenie nowych krzewinek.

Zbiór i przechowywanie

Profesjonalny tunel foliowy, a także hobbystyczny tunel foliowy zapełniają się owocami w maju lub czerwcu, jednak aby do tego doszło, już w kwietniu powinny być na miejscu stałym. Przez pozostałą część sezonu roślina zarówno owocuje jak i kwitnie, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe nawożenie. Podczas obu faz potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, aby rozwinąć obfity plon. Cały proces trwa do pierwszych przymrozków, wtedy należy ponownie nad nimi ustawić mini tunel foliowy, aby były chronione przed chłodem, mrozem i śniegiem.

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak wybrać producenta tuneli foliowych?

Tunel foliowy jest wielofunkcyjną oraz uniwersalną konstrukcją. Dla małych firm, gospodarstw, rolników, plantatorów, hobbystycznych ogrodników to struktura, w której można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować gomfrenę? Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Gomfrena kulista (Gomphrena globosa) inaczej zwana wiecznikiem kulistym, to jednoroczna roślina, pochodząca z międzyzwrotnikowych, suchych terenów Ameryki Środkowej i Południowej,…

Więcej