Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami jest powodem dla którego wiele z domowych ogrodów zaopatruje się w tunel foliowy. Orzeźwiające oraz słodkie owoce z własnej grządki, pod każdym względem przewyższają te wystawione na sklepowych półkach. O tym jak go uprawiać, czego się wystrzegać i na co uważać opowiemy a artykule Krosagro

Uprawa arbuza pod osłonami w tunelu foliowym

Jako roślina ciepłolubna do poprawnego wzrostu wymaga sporej ilości światła oraz ciepła. Uprawiając arbuz na otwartej przestrzeni jest spora szansa na niepowodzenie. Potrzebuje prawie 3 miesięcy wysokiej temperatury aby poprawnie przejść przez wszystkie etapy wegetacji. Ziemie dobrze jest wyłożyć agrotkaniną lub poddać mulczowaniu, w ten sposób podłoże dłużej będzie przechowywać ciepło. Domowy arbuz jest częścią letniej diety, dostarcza organizmowi witaminy C i antyoksydantów. Do tego idealnie sprawdza się przy gaszenia pragnienia a także jako smakowita przekąska. Owoce nie są nasycone tłuszczem a do tego nie zawierają cholesterolu, dla osób ceniących zdrowy tryb życia są najlepszym deserem.

Charakterystyka arbuza

Arbuz zwyczajny występuję również pod drugą mniej znaną nazwą, Kawon. Jest płożącą rośliną o grubych kilkumetrowych pędach. System korzeniowy jest bardzo rozległy jednakże zarazem bardzo płytki. Oprócz wąsów które pojawiają się na łodydze, w niektórych miejscach rozwijają się żółte miododajne kwiaty. To z nich następnie uformuje się owoce. Na łodydze pojawiają się ciemnozielone liście, pokryte drobnym, miękkim puszkiem. Częścią jadalną są oczywiście masywne owoce, kolor skórki i miąższu zależy od odmiany

Wymagania uprawowe arbuza

  • Stanowisko

Aby roślina się przyjęła gleba powinna być ciepła, najlepiej jak podłoże osiągnie temperaturę 21˚C. Należy wystrzegać się przymrozków oraz niskich temperatur. Dla dodatkowej ochrony sadzonki umieszcza się w mini tunelu foliowym. Niewielkiej konstrukcji pełniącej rolę inspektu. Struktura umieszczona wewnątrz pełnowymiarowego tunelu foliowego chroni kawon przed niskimi temperaturami. Pod barierą powstaje sprzyjający wegetacji mikroklimat.

  • Gleba

Arbuzy są trudne w dożywianiu w związku z czym konieczne staje się aby przygotowany zagon posiadał sporo makro i mikroelementów. Użyźnić go można wodorostami, kompostem lub przekompostowanym obornikiem. W ten sposób roślina będzie miała dobry początek w początkowym stadium rozwoju.  Najlepiej jak pH gleby będzie oscylować między 5,5 a 6,0.

  • Rozsada

Arbuz jest rośliną jednoroczną, które w centralnej europie uprawia się wyłącznie z rozsady. Na 5 tygodni przed wprowadzeniem na miejsce stałe, sieje się je w inspekcie. Zwykle jest to II połowa kwietnia. Nasiona umieszczone w doniczkach, okrywa się szklanym kloszem lub osłoną z foli. W chwili kiedy sadzonki rozwiną 3 lub 4 liście, pora je zahartować. Wystawia się je na działanie niższych temperatur i zmniejsza podlewanie. Po takim doświadczeniu jest gotowa aby umieścić ją na stanowisku, gdzie będzie rozwijać się aż do zbiorów.

  • Nawożenie

Jeśli ziemia na etapie umieszczania rozsady była odpowiednio dokarmiona, nie ma potrzeby jej dodatkowo zbogacać. Co nie którzy ogrodnicy praktykują dwu lub trzykrotne nawożenie saletrą amonową.

Sadzenie i rozstaw

Wspomniana już łodyga płożąca do prawidłowego rozwoju potrzebuje sporo miejsca. Dlatego na etapie rozmieszczania sadzonek dobrze jest jest umieścić w je odległości od siebie o 180 cm, w rzędach oddalonych o 180 cm.

Pielęgnacja arbuza 

Na etapie wegetacji należy cyklicznie ją doglądać chroniąc przed chwastami i szkodnikami. Przygotowaną pod uprawy ziemie trzeba co jakiś czas odchwaścić usuwając rośliny z którymi musiałby konkurować arbuz. Podczas podlewania wodę dostarczamy do korzeni, unikając lania jej bezpośrednio na liście, łodygę i owoce. W ten sposób szansa na pojawienie się chorób grzybowych będzie mniejsza. Podłoże podczas całego etapu rozwoju należy utrzymać w stanie wilgotnym. W chwili formowania owocu, warto pod nim umieścić deskę, folię lub styropian. Takie odgrodzenia od gleby sprawia że ten rozwija się znacznie lepiej.

Termin zbioru arbuzów 

W chwili kiedy szypułka zaczyna odchodzić, podczas stukania wydają głuchy odgłos  a po uszczknięciu słychać charakterystyczny chrzęst oznacza że arbuz jest gotowy. Jeśli ogrodnik trzymał się terminów powinien być to koniec sierpnia. Wraz z tym jak zbliża się pora zebrania owocu, warto ograniczyć dostarczenie wody. Spowoduje to większą koncentracją cukrów w arbuzie. Jest wyjątkowo trwały w przechowywaniu, bez uszkodzeń na skórce poza lodówką może przeleżeć nawet 3 tygodnie. Pocięty warto umieścić w zamrażarce, a następnie używać jako element deserów oraz koktajli.

Uprawa arbuza pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym

Sadzenie warzyw latem w tunelu foliowym to dobry sposób, aby zagwarantować sobie w następnym roku szybkie zbiory. Choć wydawałoby się,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego…

Więcej