Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Kiedy powinno się sadzić trawy ozdobne | Porady od KrosAgro

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych roślin, dlatego też weź kalendarz do ręki i odznaczaj sezon wiosenny i jesienny, jako najbardziej korzystną porę. Te dwa sezony to idealny czas na sadzenie ozdobnych traw, możesz także zwiększyć swe szanse na powodzenie, posiłkując się użyciem szklarni.

Trawy ozdobne cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością, zawdzięczają to z pewnością atrakcyjnemu wyglądowi, łatwej pielęgnacji, dużej odporności i szybkiej kolonizacji terenu. Wśród wielu odmian traw wyróżniamy grupy: niskie oraz wysokie, a także ciepłolubne i chłodolubne (różniące się jak sama nazwa wskazuje preferencjami termicznymi). Historia gatunku sięga kilku stuleci, już setki lat temu doceniane były jako ozdoba królewskich rabat i ważny element architektury pejzażu.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne są niezwykle odporne na suszę i wiatr, potrafią adaptować się w dość niedogodnych warunkach, a ich zdolność do regeneracji budzi podziw. Sekret tkwi w tym, że podobnie jak w przypadku zwykłej murawy, strefa wzrostu traw ozdobnych mieści się przy podstawie rośliny, odrasta więc nawet po przycięciu wierzchołków. Jednym słowem warto wiedzieć, kiedy sadzić i jak prawidłowo uprawiać trawy ozdobne, ponieważ są nadzwyczaj efektowną i bezproblemową w pielęgnacji ozdobą krajobrazu.

Dodatkowym atutem, który pomoże Ci w uprawie traw ozdobnych, zwłaszcza odmian ciepłolubnych będzie szklarnia lub tunel foliowy. Pozwolą Ci one, zabezpieczyć ciepłolubne trawy przed chłodem i mrozem, który może być dla nich zabójczy, a także manipulować warunkami środowiskowymi w szklarni lub tunelu, aby było ono jak najkorzystniejsze dla roślin i pomogło wydobyć pełnię ich urody.

Najlepszy czas na sadzenie traw ozdobnych i przygotowania do sadzenia

Najlepszą porą na sadzenie traw ozdobnych jest wiosna lub jesień. Obie pory mają swoje zalety, ale musisz znać odmianę swojej rośliny, aby z całą pewnością orzec jaki miesiąc jest najlepszy. Pamiętaj, że każdy typ ma inne wymagania, więc dla niektórych korzystne jest sadzenie ich wiosną, inne preferują sezon jesienny. Należy więc odróżniać odmiany ciepłolubne, które zamierają przy temperaturze poniżej 4 stopni C, a chłodnolubnych, przechodzących w stan uśpienia, gdy temperatura szybuje powyżej 20 stopni C.

Sadzenie traw ozdobnych w sezonie wiosennym

Jeśli sadzisz ozdobne trawy wiosną, pomoże im to rozbudować mocny system korzeniowy, odpowiednio przygotowany, by roślina przetrwała sezon zimowy. Nawet jeżeli masz szklarnię lub tunel foliowy, sadzenie wiosną jest bardzo korzystne, ponieważ dobrze zaadoptowana roślina, z rozwiniętym systemem korzennym, łatwiej zniesie pogorszenie warunków klimatycznych i obniżenie temperatury.

W zależności od gatunku możesz ścinać trawy na wiosnę, zanim zaczną sezon wzrostu i wypuszczą młode pędy. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknymi, odmłodzonymi trawami przez kolejny sezon. Jeśli nie używasz szklarni, do przechowania roślin w okresie zimowym, nasiona na źdźbłach trawy mogą przyciągać ptaki.

Sadzenie traw ozdobnych w okresie jesiennym

Chociaż sadzenie traw ozdobnych w sezonie jesiennym jest możliwe, lepiej i łatwiej jest w większości wypadków, sadzić wiosną, ponieważ nie wymaga to dodatkowych środków ostrożności. Decydując się na sadzenie jesienią, musimy dobrze znać klimat swojego regionu, w szczególności przybliżone daty mrozów i uważać na spadki temperatur. Jeśli zechcesz sadzić trawy ozdobne jesienią, koniecznie postaraj się zmieścić w przedziale czasowym od połowy sierpnia do końca września.

Podczas pierwszej zimy, obowiązkowo musisz zapewnić roślinie warstwę ściółki ze słomy lub siana, aby zabezpieczyć ziemię przed chłodem i zamarzaniem. Należy również zapewnić roślinie odpowiedni poziom wilgoci.

Przygotowania do sadzenia

Wiedza o tym, kiedy sadzić ozdobne trawy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Przygotowanie gleby przed sadzeniem jest również bardzo istotne, aby trawy dobrze się przyjęły. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, przygotowanie gruntu pod roślinę w sezonie jesiennym. Dzięki spulchnieniu ziemi i zapewnieniu jej dobrego drenażu będzie ona mniej podatna na zamarzanie, lepiej będzie ją także nawozić.

Dołek do sadzenia ozdobnych traw, który wykopiesz w ziemi, powinien być takiej głębokości, jak poprzedni, w którym rosły i może być dwa razy szerszy od poprzedniego. Pamiętaj, aby namoczyć otwór w ziemi, przed umieszczeniem w nim rośliny. Uważaj, aby nie przesadzać ani nie sadzić traw zbyt głęboko, ponieważ może być to przyczyną jej gnicia.

Trawy ciepłolubne kontra trawy chłodnolubne

Przed sadzeniem korzystne będzie określenie rodzaju trawy ozdobnej. W ten sposób możesz dostosować się do określonych wymagań pielęgnacyjnych i dostosować warunki klimatyczne w szklarni lub tunelu dla ich optymalnego rozwoju.

Ciepłolubne trawy ozdobne

Ten rodzaj trawy dobrze rośnie latem, kiedy jest ciepło, a temperatury sięgają powyżej 20 stopni C. Niektóre przykłady traw ciepłolubnych, które możesz mieć, to Trawa pampasowa, Miskanty, Rozplenice lub Palczatki. Zaczynają rosnąć w połowie wiosny i przechodzą w stan uśpienia przed zimą. Zabezpieczenie traw ciepłolubnych w naszym klimacie jest absolutną koniecznością i może stanowić wyzwanie dla niejednego ogrodnika.

Zaletą uprawy w szklarni jest to, że jeśli temperatura jest niska, możesz użyć systemu ogrzewania, aby zapewnić im warunki termiczne, których potrzebują. Jeżeli nie dysponujesz szklarnia ani tunelem, nie sadź traw ciepłolubnych wczesną wiosną i późną zimą, nie wytrzymają bowiem chłodów. Nie mając możliwości przechowania rośliny pod osłonami, najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na sadzenie odmian ciepłolubnych od późnej wiosny do połowy lata.

Chłodnolubne trawy ozdobne

Niektóre przykłady traw chłodnolubnych to: Trzcinniki, Kostrzewa, Perłówka, Owsica lub Sesleria. W przeciwieństwie do poprzedniej odmiany, jak sama nazwa wskazuje, dobrze rozwijają się w niskich temperaturach. Trawy te rosną w zależności od gatunku od późnej zimy lub wczesnej wiosny do wczesnego lata.

Kiedy nadejdzie lato, przejdą w stan uśpienia i wznowią swój wzrost, gdy temperatura ponownie spadnie. Można je sadzić późnym latem lub wczesną jesienią, a wczesną wiosną powinny już zacząć się rozwijać. Odmiany chłodnolubne magazynują energię podczas chłodnych miesięcy i z końcem zimy zaczynają dynamiczny wzrost.

Wniosek

Kwiaty to nie jedyna, atrakcyjna i efektowna ozdoba ogrodu, trawy ozdobne są równie piękne i niezwykle oryginalne. Jeśli wiesz, kiedy sadzić trawy ozdobne i jak właściwie o nie dbać, możesz wspaniale zaaranżować przestrzeń swojego ogrodu lub wnętrza szklarni, lub tunelu. Trawy ozdobne dodają charakteru i nowoczesnego klimatu każdemu krajobrazowi, w jakim się pojawią, są przy tym są mniej wymagające, niż inne rośliny ozdobne.  Najlepszy czas na ich sadzenie to wiosna, ale można też spróbować sadzić je wczesną jesienią.

Dodatkowym atutem, zwiększającym szansę na udany wzrost trawy, byłoby przygotowanie gleby przed posadzeniem w niej rośliny, tak by ziemia była żyzna i dobrze przepuszczalna. Koniecznym warunkiem właściwej pielęgnacji i określenia warunków środowiskowych rośliny, jest określenie czy trawa, którą posiadasz jest ciepłolubna, czy też chłodnolubna. Odmiana trawy determinuje bowiem to, czy roślina będzie potrzebowała bezpiecznego, ciepłego wnętrz szklarni lub tunelu, podczas chłodnych zimowych miesięcy.

Kiedy powinno się sadzić trawy ozdobne | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Samodzielne wyhodowanie sadzonek i uprawa celozji, jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy ciekawi są nowych wyzwań ogrodniczych oraz wprowadzenia na…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego się wywodzi, jest Japonia, dopiero…

Więcej