Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego też otacza się je kopułą z folii, chroniąc tym samym przed gradem i intensywnymi opadami deszczu lub śniegu. Wiotkie łodygi oraz płytki system korzeniowy pod wpływem silnego wiatru mogą zostać wyrwane lub połamane, dlatego pielęgnując pomidory w foliowej cieplarni, mamy pewność, że nic im nie grozi. Pomidor jest rośliną ciepłolubną, a więc używanie do jego uprawy namiotu ogrodniczego korzystnie wpływa na jego rozwój. Do prawidłowego wzrostu wymaga stale nagrzanej gleby oraz ciepłego powietrza, więc w tym wypadku tunel foliowy będzie niezastąpiony.

W kolejnym poradniku Krosagro przedstawimy, krok po kroku, jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym oraz szklarni.

Kiedy siać pomidory w tunelu foliowym?

Na pytanie kiedy wysiewamy pomidory pod osłonami odpowiadamy jednoznacznie, że najlepszym terminem jest początek marca. Warunkiem udanej uprawy pomidorów w tunelu foliowym jest przygotowanie zdrowej i silnej rozsady. Do tego celu potrzebujemy nasion kupionych z pewnego źródła, ważne jest bowiem, aby miały one dobrą jakość i przede wszystkim były magazynowane w jak najlepszych warunkach.

Pomidory z nasion krok po kroku

Pierwszym krokiem jest przygotowanie skrzynek do wysiewu lub kiełkownicy, oraz dobrej jakości ziemi. Odpowiednia będzie ziemia do wysiewu warzyw, możesz również przygotować własne podłoże złożone z ziemi kompostowej zmieszanej z torfem, korą lub wermikulitem.

Jak siać pomidory?

Nasiona pomidorów przysypujemy warstwą ziemi grubości około centymetra, korzystne będzie przykrycie folią dla podniesienia temperatury i poziomy wilgoci. Nie należy zapominać o codziennym wietrzeniu poprzez podnoszenie foli, aby nie dopuścić do rozwoju patogenów.

Przygotowanie rozsady trwa od 6-8 tygodni, a kiełkowanie następuje już po 4-8 dniach od wysiewu. Kluczową kwestią w prawidłowym procesie kiełkowania stanowi właściwa temperatura. Pomidory jako rośliny ciepłolubne potrzebują wysokich temperatur, optymalne aż do czasu wschodu rozsady jest 24-26 stopni C, po wykiełkowaniu obniżamy temperaturę do 17-20 stopni C. Praktyczny w celu monitorowania wysokości temperatury będzie elektroniczny miernik glebowy. Istotnym parametrem jest także poziom wilgoci w powietrzu, dla sadzonek jest to około 60%, dodatkowo możesz zraszać rozsadę, jeśli powietrze jest zbyt suche.

Kiedy pikujemy pomidory?

Po upłynięciu około dwóch tygodni możemy pikować pomidory. Oznacza to po prostu usunięcie słabszych, chorowitych egzemplarzy i przesadzenie silnych, dobrze wyrośniętych sadzonek do osobnych doniczek. Rośliny gotowe do pikowania powinny mieć wykształcone 4 liście właściwe, o ich kondycji nie koniecznie świadczy wzrost, dokonując selekcji sadzonek, kierujmy się ilością liści, zwłaszcza jeżeli wysiałeś kilka odmian pomidorów. Sadzonki maja duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, należy więc przygotować im specjalne podłoże. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne mieszanki startowe przeznaczone do pikowania wzbogacone nawozem startowym.

W tym momencie pojawia się kwestia wyboru odpowiedniej doniczki. Oczywiście możemy umieścić siewki w standardowych plastikowych osłonkach z otworami odpływowymi, rozwiązanie to nie jest jednak tak korzystne jak te, które zaraz wymienimy:

 rozsadniki, mają formę niewielkiej palety połączonych ze sobą doniczek. Są praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym zaoszczędzenie przestrzeni. Dają również możliwość przykrycia całości siewek folią lub pokrywą, tworząc mini-szklarnię i utrzymującą dobre warunki termiczne i przyspieszającą wzrost sadzonek.
Doniczki ekologiczne, wykonane z włókna torfowego, są genialnym wynalazkiem. Jest to produkt w 100% biodegradowalny, umożliwia więc zakopanie rośliny wraz z doniczką w docelowe miejsce uprawy, a Ty nie ryzykujesz uszkodzenia delikatnych korzeni, przy wyciąganiu rośliny z doniczki. Dodatkową korzyścią jest to, że rozkładająca się w ziemi bio-doniczka stanowi świetny nawóz dla pomidorów

Jeżeli mamy już przygotowane doniczki z lekko zwilżona ziemią i odpowiednie narzędzia, możemy zacząć ostrożnie wyciągać sadzonki z poprzedniego podłoża. Należy robić to bardzo delikatnie, łatwo bowiem jest uszkodzić delikatne i nierzadko splątane korzonki. Odpowiednim narzędziem może byc niewielka łopatka lub szpatułka, którymi podważamy ziemię i wyciągamy siewki, następnie rozdzielamy ich korzenie. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w wykonanych w ziemi dołkach, dbając o to, aby zakopane byly do poziomu około 2 cm poniżej liści, na koniec podlewamy.

Kiedy sadzić pomidory?

Uprawa pomidorów pod folią, umożliwia wcześniejsze sadzenie przepikowanych pomidorów, jeżeli chcemy natomiast przesadzić je na zewnątrz musimy zaczekać. Sadzenie pomidorów na grządki , najlepiej przeprowadzić po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Pomidory w ogrodzie zrywane wprost z krzaczka, to kusząca perspektywa, obarczona jest niestety elementem ryzyka. Zmienne warunki atmosferyczne i zmiany klimatyczne, w połączeniu z ryzykiem chorób, na które pomidory mają szczególną podatność, znacznie utrudnia polową uprawę.

Jak sadzić pomidory?

Hartowanie pomidorów

Jeżeli planujesz wykorzystać szklarnię lub tunel foliowy tylko do produkcji rozsady i planujesz przesadzić sadzonki na zewnątrz konieczny będzie zabieg hartowania. Sam zabieg ma na celu sprawienie, że roślina nie przeżyje wstrząsu termicznego po nagłym wyniesieniu jej na zewnątrz, stanie się odporna na przymrozki i szybko się przyjmie. Roślina jest gotowa do hartowania w chwili kiedy wytworzy 7 – 8 liści. Najpierw ograniczamy podlewanie i wystawiamy rozsadę na 3 godziny na zewnątrz, aby się przewietrzyła. Całość powtarzamy przez około7 dni, zanim wprowadzimy ją na miejsce stałe. Jeśli sadzonki są już duże, a na zewnątrz w dalszym ciągu panują niesprzyjające  warunki, możemy włączyć ogrzewanie. Innym sposobem jest ogrzanie zimnego tunelu świeczkami. Ustawiamy je pośrodku tak, aby nie dotykały folii, wtedy z całą pewnością utrzymamy dodatnią temperaturę. Należy pamiętać, że temperatura zbliżona do -3ºC niszczy rozsadę.

Przygotowanie gleby pod pomidory

Bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza ziemia do pomidorów. Uprawa pomidorów w tunelu ma odrębną specyfikę, podłoże jest bowiem silniej eksploatowane, wymaga więc dobrego przygotowania Istotne jest poznanie właściwości gleby, którą się dysponujemy, ponieważ wtedy w precyzyjny sposób jesteśmy w stanie zaplanować suplementację w postaci odpowiednio dobranych dawek nawozów. Dobrze jest zająć się przygotowaniem podłoża już jesienią, zacznijmy od zbadania odczynu pH gleby, które pod uprawę pomidorów powinno oscylować na poziomie między 5,5 do 6,5. Jeżeli należy zmienić parametry podłoża dodajmy do niego obornika, wapna lub innego nawozu naturalnego.

Ściółkowanie pomidorów

Przed wysadzeniem sadzonek, korzystnym zabiegiem będzie ściółkowanie gleby. Wielu ogrodników praktykuje ściółkowanie słomą lub agrowłókniną, aby poprawić stan gleby i powstrzymać rozrastanie się chwastów. Dzięki ściółkowaniu podłoże dłużej zachowuje wilgotność, którą najlepiej utrzymywać w granicach od 70 do 85%.

Co ile sadzić pomidory?

Do uprawy pomidorów należy wybrać jasne, słoneczne stanowisko. W jakich odstępach sadzić pomidory? Otóż zależy to od odmiany, pnące sadzimy co 35-40 cm, natomiast krzaczaste co 30-90 cm. Szacowana ilość roślin ma metr kwadratowy to 3-4 sztuki.

Jak prowadzić pomidory w tunelu foliowym?

Wysadzanie sadzonek do gleby jest również odpowiednim momentem, by zatroszczyć się o podparcie roślin. W uprawie polowej mogą być to tyki drewniane lub metalowe, niektórzy odradzają używanie metalowych, ponieważ ułatwiają one przenoszenie się chorób grzybiczych. Uprawa pomidorów w szklarni lub tunelu rządzi się  swoimi prawami i przy tak ograniczonej przestrzeni najlepiej jest wybrać odmiany pnące. Na pytanie jak prowadzić pomidory pod osłonami, odpowiedź jest jednoznaczna, należy robić to pionowo. Jest to nie tylko ekonomiczne jeśli chodzi o przestrzeń i większą ilość owoców, zapewnia także lepszy dopływ światła, ułatwia prawidłowe podlewanie i zbiory. Wielką zaletą pionowej uprawy pomidorów jest dobra cyrkulacja powietrza między roślinami, co zmniejsza zagrożenie chorób i infekcji grzybiczych.

Jeżeli chcesz zdecydować się na taki typ uprawy pomidorów, od razu po ich posadzeniu wbij przy każdej z roślin kołek, który połączony będzie sznurkiem lub metalowym drutem z górną częścią konstrukcji tunelu. na początku gdy rośliny są niewielkie należy pomagać pędom oplatać się po sznurkach, można również podwiązywać je miękkimi paskami materiału lub też spinkami. Podwiązywanie pomidorów w tunelu, sprawdza się na samym początku tego typu uprawy, później możemy odwiązać mocowania, ponieważ pędy same zaczną wić się wokół sznurków.

Zarówno w profesjonalnych jak i hobbystycznych uprawach, pomidory dobrze jest prowadzić na sznurkach podwieszonych do konstrukcji. Dlatego jeśli wybraliśmy odmianę pnącą o dużych owocach, bardzo ostrożnie prowadźmy roślinę w tunelu foliowym o plastikowym stelażu. Nawet przy niedużym obciążeniu konstrukcja takiego namiotu może się załamać pod wpływem dorodnych owoców.

Jak uprawiać pomidory?
Warunki uprawy pomidorów.

Pomidory to niesamowicie zdrowe i pyszne warzywa, ich uprawa to fascynujące zajęcie, nie jest ono jednak wolne od zmartwień. Podatność na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze oraz wysokie wymagania w zakresie temperatury, światła i składników mineralnych, czynią pomidory dość kapryśnymi roślinami. Owszem, wśród setek odmian, są wygenerowane przez naukowców i plantatorów hybrydy, cechujące się wysoką odpornością na urazy mechaniczne oraz choroby. Na ogół jednak, pomidor, prawdziwy król wśród warzyw, jest delikatną i wymagającą gwiazdą, której kaprysy musimy realizować, ponieważ może zejść ze sceny w dramatyczny sposób ;). Oto lista wymagań jego wysokości, pomidora.

Temperatura

Najbardziej korzystna temperatura dla rozwoju powinna utrzymywać się między 22ºC a 27ºC za dnia, natomiast w nocy od 16 do 27ºC. Choć pomidory wręcz przepadają za ciepłem i rozwijają się w nim doskonale, to zbyt wysoka temperatura plasująca się powyżej 30º może im bardzo zaszkodzić. Gdy jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy wietrzyć uchylając wywietrzniki lub otwierając drzwi, tak aby dzięki cyrkulacji powietrza, obniżyć temperaturę do niższego poziomu.

Dostęp do światła

Już na etapie przygotowania rozsady należy zadbać o odpowiednią ilość światła słonecznego. Równomierny i intensywny dostęp sprawia, że łodygi prawidłowo się rozwijają. W innym wypadku, kiedy do sadzonki trafia zbyt mało promieni słonecznych, pędy rośliny stają się osłabione, poszukując światła i nadmiernie wyciągając się ku niemu. Słaby dopływ światła, jest również przyczyną zaburzeń wzrostu i owocowania. pamiętajmy więc, że stały dostęp do silnego, równomiernego i rozproszonego światła jest gwarantem udanej uprawy pomidorów

Wilgotność i podlewanie – dlaczego pomidory pękają?

Jest to temat bardzo zawiły, gdyż wilgotność odgrywa kluczową rolę w hodowli pomidorów. Już od początkowego etapu wegetacji aż po zawiązywanie owoców, zbyt duże wahania wilgotności mogą przyczynić się do pękania owoców. Zbyt wysoki poziom wilgoci utrzymujący się zbyt długo jest czynnikiem wielu chorób i rozprzestrzeniania się pyłku pomiędzy kwiatami. Uszkodzone w ten sposób pomidory, mogą mieć problem podczas zawiązywania owoców. W takich warunkach roślinie jest o wiele trudniej samej z siebie zapylać kwiaty.

Pomidory lepiej jest podlewać rzadziej, a bardziej obficie. Częste, ale mało intensywne podlewanie w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do uszkodzenia korzenia. Należy pamiętać, aby nie moczyć liści ani kwiatów, roślinę podlewamy więc bezpośrednio u nasady, z której wystaje część nadziemna. Wciąż jedna k dręczy nas pytanie o to jak często podlewać pomidory w tunelu. Otóż, odstępy czasu między sesjami podlewania uzależnione są od kilku czynników, przede wszystkim od temperatury. Przy normalnych warunkach pogodowych wystarczy podlać obficie raz w tygodniu, natomiast podczas upałów nawadniamy częściej.

Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym

Poznaliśmy już wymagania pomidorów, sprostanie im, jest jednak dopiero połową sukcesu. Chcąc osiągnąć pełnie triumfu, musimy poznać również tajniki pielęgnacji rośliny, która hojnie odwdzięczy się za naszą troskę.

Przycinanie pędów pomidora

Podcinanie pomidorów jest bardzo ważną praktyką ogrodniczą, znacząco wpływa na ilość i jakość i przyspieszenie zbiorów. Jeżeli masa zielona rozrośnie się w niekontrolowany sposób, owoce będą mieć utrudniony dostęp do światła, słaba cyrkulacja powietrza przyczyni się za to do powstawania chorób. Energia rośliny, która nie jest odpowiednio rozproszona jest na podtrzymanie jej części, z których nie czerpiemy żadnych korzyści. Wszystko polega na tym, aby skorelować siły rośliny na produkcję owoców nie zaś pędów i liści. Jedynymi odmianami pomidorów , które nie potrzebują podcinania są pomidory o drobnych owocach oraz krzaczaste. Odmiany wysokie i karłowe koniecznie potrzebują tego zabiegu, prowadzić je możesz na jednym, dwu lub trzech pędach. Metoda prowadzenia na jednym pędzie zwanym przewodnikiem, stosowana jest w uprawie wczesnych odmian. Roślina jednopędowa szybko rośnie i obradza w dużą ilość dużych i zdrowych owoców, jest przy tym mniej podatna na choroby.

Ważnym zabiegiem jest usuwanie nadmiaru owoców, których ilością roślina jest zbyt obciążona. Pozostawmy  5 owoców w przypadku uprawy na jeden pęd, na 2 pędy po 3 owoce, a na 3 pędy po 2 grona. Nie zapomnijmy również o ogławianiu pomidorów, praktyka ta polega na pozostawieniu nad każdym szczytowym gronem dwóch lub trzech liści. W ten sposób powstrzymuje się powstawanie nowych kwiatów i lepszy rozwój owoców.

W trakcie dojrzewania roślina wypuszcza pędy, które są zupełnie niepotrzebne dla uprawiającego. Jeśli usunie się niepotrzebny pęd, roślina przesyła więcej składników odżywczych do tego, który chcemy pielęgnować, nie traci więc zbędnie energii, która zostaje spożytkowana optymalnie. Zabieg usuwania nowych pędów bocznych, trwający przez cały sezon wegetacyjny zwany jest pasynkowaniem. Najkrótsze pędy uszczykujemy ręcznie, dłuższe natomiast przycinamy sterylnym nożem. Podobne działanie podejmujemy, jeśli dostrzegamy jakieś zmiany chorobowe i w ten sposób możemy zahamować rozprzestrzenianie się patogenów. Usuwanie związków i odrywanie kwiatów przyśpiesza owocowanie i zwiększa szanse na wyhodowanie dużych i obfitych owoców.

Istotne jest, aby przycinać pomidory w odpowiednich warunkach. Najlepiej jak będzie to popołudnie, a pogoda będzie ciepła i słoneczna, co przyspieszy gojenie się miejsc po nacięciach.

Zapylanie kwiatów pomidora

Pomidory są samopylne, aby  jednak do tego doszło, warto przypilnować i wspomóc ten proces. Najprostszym sposobem będzie potrząsanie rośliny w taki sposób, aby pyłek opadł na inne kwiatostany. Jest to jednak najbardziej wadliwa metoda. Możemy również stosować pędzelek. Po tym jak zbierzemy pyłek na końcówkę włosia możemy przenieść go na pozostałe kwiaty. Zajmuje to niestety sporo czasu i jest męczące jeśli mamy duży tunel foliowy. Jeśli posiadamy tunel z wietrzeniami bocznymi, wystarczy uchylić kurtyny, a przepływ powietrza rozprzestrzeni pyłek. W sporych obiektach, w kilku miejscach rozstawia się ule z trzmielami, które są doskonałymi zapylaczami. Sam pojemnik z owadami nie należy do najdroższych, jednak może być to metoda dość kłopotliwa, ponieważ owadom również należy zapewnić odpowiednie warunki.

Uprawa współrzędna pomidora

Pomidor nie powinien rosnąć w towarzystwie ziemniaków, zaraza która atakuje bulwy może przenieść się na pomidory. Złym towarzystwem są również marchew, buraki, kukurydza i groch, natomiast dobrym sąsiedztwem będzie papryka, szpinak, kalarepa, fasola oraz ogórek.

Zapylanie kwiatów pomidora

Pomidory są samopylne, zaś aby do tego doszło, warto przypilnować cały proces. Najprostszym sposobem będzie potrząsanie rośliny w taki sposób, aby pyłek opadł na inne kwiatostany. Jest to metoda stosowana najczęściej w uprawie amatorskiej, najlepiej przeprowadzać ją po południu, kiedy kwiaty są rozchylone. Możemy również stosować pędzelek. Po tym jak zbierzemy pyłek na końcówkę włosia możemy przenieść go na pozostałe kwiaty. Zajmuje to niestety sporo czasu i jest męczące jeśli mamy duży tunel foliowy. Jeśli posiadamy tunel z wierzeniami bocznymi, wystarczy uchylić kurtyny, a obieg powietrza ułatwi rozprzestrzenienie ich po całym obiekcie.

Pomysłów na zapylanie jest wiele i stanowią wspaniały popis ludzkiej kreatywności, weźmy na przykład pod lupę, sztuczną pszczołę. Taki elektroniczny gadżet wibrując pobudza nasadę pomidora, i powoduje obfite wysypywanie się pyłku. Jeśli posiadamy tunel z wierzeniami bocznymi, wystarczy uchylić kurtyny, a obieg powietrza zrobi już swoje. W sporych obiektach, w kilku miejscach rozstawia się ule z trzmielami, które spełniają rolę zapylaczy. Trzmiele pod osłonami to doskonały pomysł zwiększają one liczbę owoców, poprawiając równocześnie ich jakość. Sam pojemnik z owadami nie należy do najdroższych, jednak aby uprawy przetrwały trzeba wytworzyć im odpowiednie warunki i dokarmiać je, ponieważ nektar z pomidorów jest dla nich niewystarczający.

Rodzaje odmian pomidorów do uprawy w tunelu ogrodniczym

Ze względu na popularność tej rośliny rynek zapewnia duży wybór nasion i sadzonek. Tworząc uprawy, warto zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od naszych plonów, jak mają wyglądać, smakować, rosnąć, a nawet pachnieć nasze pomidory. Mnogość wariantów zaskakuje, jednak pod względem uprawy różnice są minimalne.

W ogrodach warzywnych owoce pomidora mają różną wielkość. Możemy spotkać się z takimi, które mają 20 mm oraz dużo większymi odmianami sięgającymi do 20 cm. Podobną różnorodność mamy w przypadku kształtów. Kuliste, podłużne, zbliżone wyglądem do tykwy, cukinii, papryki, a nawet gruszki. Znaczna część będzie czerwona, jednak w ofercie możemy znaleźć pomarańczowe, żółte, zielone, fioletowe, a od pewnego czasu również czarne.

Oczywiście niektóre z nich są mniej lub bardziej, przystosowane do upraw pod osłonami, dlatego przed samym zakupem należy sprawdzić, czy jest to typ do hodowli w tunelu. Słusznym wyborem będą takie, które mają wyższą odporność na pękanie. Kupując nasiona czytajmy więc dokładnie oznaczenia znajdujące się na opakowaniach nasion. Tajemnicze symbole takie jak: F1, C, V, F2, N itd., informują nas o odporności pomidorów na różne choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a także ich właściwościach i. Wybierając nasiona z danym symbolem, możemy uchronić zbiory na przykład przed mączniakiem (Oi), zarazą ziemniaka (Ph), lub też srebrzystością liści (Wi).

Podsumowanie

Nieważne na które odmiany pomidorów się zdecydujesz, sekret udanej uprawy tkwi w sprostaniu wymaganiom rośliny oraz jej troskliwej pielęgnacji. Pomidory są najczęściej uprawianymi pod osłonami roślinami w Polsce. Sporo miejsca można by poświęcić na wymienienie prozdrowotnych właściwości pomidorów. My jedynie skromnie nadmienimy, że zawierają witaminę C, wapń, magnez, żelazo oraz likopen. W sklepach jednak często spotyka się pomidory modyfikowane, dlatego warto uprawiać je samemu. Podejmij wyzwanie i już dziś zaplanuj swoja własną uprawę pomidorów!

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej