Problemy w uprawie pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment kiedy wiele hurtowni obniża ceny produktów, aby opróżnić magazyny. Dla wielu osób jest pierwszy kontakt z namiotami ogrodowymi, które zamawia w tym roku a używać będzie w następnym.

Rozstawiając foliak tego roku, przygotowując odmiany zimowe oraz odporne na chłód. Należy zrobić to możliwe jak najszybciej, aby wschodząca siewka nabrała wigoru i odporności na zimno. Choć cieplarnia zabezpiecza plon folią, to jeszcze lepsza efekty uprawy można osiagnąć optymalizując mikroklimat.

Problemy w uprawach pod osłonami

Tak jak to bywa w każdym hobby, również w ogrodnictwie może się zdarzyć że coś pójdzie nie tak. W uprawie jest wiele spraw które są kompletnie niezależne od plantatora, szczególnie podczas pielęgnacji roślin na otwartej przestrzeni. Opady deszczu, porywisty wiatr, grad, niska temperatura, szkodniki i panoszące się patogeny to ogólniki, ale każdy z nich to zaledwie część przyszłych problemów które mogą się pojawić. Oczywiście jest szereg środków które mają uodpornić rośliny przeciwko grzybom, chorobom i szkodnikom. Wiele z nich to syntetyczne substancje, choć zgodnie z etykietami nie są szkodliwe dla człowieka, to jednak w czasem pojawią się efekty ich nagromadzenia w organizmie.

  • Ekologiczne czy syntetyczne?

Nie chodzi o chemiofobie w którą coraz częściej popadają ludzie, strach przed tym że każdy produkt sklepowy jest szkodliwy jest mocno irracjonalny. Tacy “zdrowi” klienci decydują się na produkty wielokrotnie droższe od standardowych. A tak naprawdę płacąc za niewielką naklejkę BIO, EKO lub ORGANIC.

Warto pamiętać że asygnowane symbole “zdrowej żywności” mogą nie być wiarygodne. Ot zwykły znak opracowany przez grafika i nic więcej. Choć w drugą stronę nie warto popadać w skrajną podejrzliwość. Istnieje jednak sposób, który pozwala na cieszenie się zdrowymi warzywami i owocami bez przepłacania za nie, wystarczy zacząć je uprawiać samemu pod osłonami.

  • Zdrowe warzywa i owoce z tunelu foliowym

Umieszczając plon pod osłonami uprawiający ogranicza szereg czynników które bywają szkodliwe dla roślin. Wewnątrz cieplarni utrzymuje się mikroklimat, w pełni sterowalny przez plantatora. W tunelach wielowegetacyjnych które wyposażone są w wietrzenia boczne, modyfikowanie warunków szklarniowych możliwe jest dzięki wentylacji. Znając w pełni proces uprawy, stając się producentem własnej żywności wiemy że warzywa i owoce z naszego ogródka są zdrowe i nie zawierają szkodliwych składników. Innym profitem jest to że zamiast wydawać pieniądze na rośliny, zbieramy je z ogródka. Dość szybko się okaże że generuje to duże oszczędności, a zwłaszcza jeśli przeliczymy jaki koszt zostałby poniesiony jeśli wyborem byłyby produkty EKO, BIOR lub organic.

Rozwój roślin w szklarni foliowej

Przy pierwszym plonie, najczęściej pojawiają się te same kłopotliwe sytuacje które na całe szczęście łatwo zażegnać. Aby osiągnąć zadowalające wyniki już na samym wstępie, należy wystrzegać się kilku istotnych dla uprawy roślin spraw.

  • Problem z kiełkowaniem rośli

Prawidłowy rozwój roślin w głównej mierze zależy od tego czy plon ma odpowiednie warunki. Temperatura i wilgotność gleby oraz powietrza, to zaledwie część czynników które wpływają rozwój warzyw i owoców. Bardzo istotne jest poznać jaki klimat potrzebują rośliny, w jakie pierwiastki powinna być zasobne podłoże, specyfikę pielęgnacji itp. Na poradnikach o uprawach pod osłonami, w poprzednich artykułach wielokrotnie pojawiały się wskazówki i triki jak ogrodnik może ułatwić sobie pracę przy plantacji. Osoby żadne wiedzy mogą tam znaleźć wiele cennych artykułów wyjaśniających specyfikę tuneli.

  • Wschodzące rośliny szybko marnieją i obumierają

Podłoże to jeden z dwóch najważniejszych zasobów, bez których cała uprawa by się nie odbyła. Istotne jest poznanie tego jaki rodzaj gleby i w co zasobną ziemię posiadamy, jeszcze przed samym montażem tunelu foliowego. Znajomość odczynu i ph gleby to priorytet, może się zdarzyć że ziemia którą jest w ogródku nie nadaje się do tego aby uprawiać w niej te rośliny które początkowo zakładaliśmy. Wtedy pozostaje wymiana jej na wyższej klasy lub dostosowanie jej do potrzeb plantacji. Najgorsze co może się zdarzyć to ziemia nasycona patogenami i agrofagami, cała odnowa zajmie sporo czasu i będzie kosztowna. Taka sytuacja może się zdarzyć jeśli ktoś wcześniej wyłącznie eksploatował glebę nie dokarmiając jej co sezon.

Dojrzewanie plonu w tunelu

  • Powoli rozwijające się rośliny

Jeśli pH gleby i odczyn się zgadzają, makroskładniki (azot, fosfor, potas, magnez, wapń i siarkę) i mikroskładniki (żelazo, mangan, miedź, cynk, bor i molibden) są na normatywnym poziomie to problemem może być słaby drenaż gleby. Ziemia zbyt zwarta i ciężka, trudno przepuszczalna jest znacznym utrudnieniem dla rozwoju korzeni. Zdarza się również że woda zbiera się w niektórych miejscach i ten stan utrzymuje się aż do chwili jej wyparowania. Aby temu zapobiec jeszcze przed postawieniem cieplarni, należy bardzo dokładnie przekopać ziemię, dostarczyć do niej nawóz i odczekać aby się rozłoży. Podniesione grządki, skrzynie ogrodnicze, dodanie do gleby keramzytu, żwiru itp. rozwiązuje kłopot.

  • Rośliny rosną wysokie i smukłe

Jeśli plon nie wykształca masy zielonej na boki oraz liści, tylko rośnie wzwyż może oznaczać że rośliny mają problem z dostępem do światła. Zbyt zwarte sadzenie, prowadzi do tego że te zaczynają ze sobą rywalizować o promienie słoneczne, zagłuszając nawzajem. Wystarczy przerzedzić te co już wyrosły, a na następnym raz zachować odpowiednią odległość w rzędzie i grządce.

Poradniki i wskazówki o uprawach pod osłonami

Aby być na bieżąco z artykułami na stronie Krosagro, zachęcamy do cykliczne wracania na witrynę oraz subskrybowania kanału na YouTube, FanPage i Twittera które systematycznie aktualizowane są o nowe treści. A w przypadku zainteresowania produktami marki zapraszamy do tematu “Gdzie kupić tunel foliowy?”, któregoś z dealerów Krosagro lub sklepu firmowego z tunelami foliowymi Krostrade.

Problemy w uprawie pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namioty magazynowe – kompleksowa ochrona

Namioty magazynowe to niedrogie rozwiązania, które cieszą się popularnością zarówno wśród klientów indywidualnym, jak i firm. Te przenośne konstrukcje ze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na plac budowy

Hala namiotowa na plac budowy to jedno z zastosowań struktur z rur i profili stalowych. Spore obszary terenu, na których…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej