Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne | Przewodnik KrosAgro

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa i przyjrzeć się im możemy na płótnach dawnych flamandzkich mistrzów malarstwa, to dopiero w ostatnim czasie nastąpił w Polsce prawdziwy boom i trawy ozdobne stały się bardzo modne. Różnorodność odmian może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Do wyboru mamy trawy niskie, średnie i wysokie, o bogatej palecie barw, od intensywnie zielonej, poprzez odcienie błękitu i srebra, także struktura liści jest zróżnicowana, bywają one bowiem delikatne jak mgiełka, a także sztywne i szczeciniaste. Niektóre z niskich odmian, o zwartym, krzaczastym pokroju, doskonale nadają się na skalniaki. Średnie i duże odmiany, jak palczatki, trzęślice lub miskanty, są świetną ozdobą rabat bylinowych, istnieją także wieloletnie olbrzymy osiągające nawet ponad 2 metry, rosnąc pojedynczo, będą efektownym, silnym akcentem.

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne?

Uprawa traw ozdobnych nie jest trudna, ponieważ nie mają one dużych wymagań. Na łonie dzikiej natury potrafią one skolonizować nieprzyjazne dla innych roślin tereny, rosnąc w naprawdę trudnych warunkach. Jednak, aby ich uprawa była udana, musisz wiedzieć jakie są wymagania klimatyczne dla gatunku, który posiadasz, ponieważ pod tym względem, trawy ozdobne dzielą się na trawy ciepłego i zimnego sezonu. Różnią się między sobą nie tylko wymaganiami środowiskowymi, ale również praktykami pielęgnacyjnymi i czasem, na który przypada okres wegetacyjny.

Początek wzrostu określonego gatunku zależy od temperatury. Niektóre trawy najlepiej ukorzeniają się i rosną, kiedy gleba jest rozgrzana, a temperatury stabilne, podczas gdy inne zaczynają swój wzrost wczesną wiosną, sprzyjają im bowiem dość niższe przedziały temperatur. Dowiedz się więcej na temat traw zimnego i ciepłego sezonu, aby bez popełniania niepotrzebnych błędów, móc uprawiać tę nadzwyczaj atrakcyjną roślinę!

Trawy ozdobne zimnego sezonu

Trawy należące do tej kategorii rozpoczynają swój okres wegetacyjny już wczesną wiosną i pozostaje półzimozielona w okresie zimowym. Niskie temperatury w przedziale od 14 do 24 stopni C i duża wilgotność powietrza sprzyjają ich bujnemu wzrostowi.

Ważne jest, aby trawy należące do zimnego sezonu odpowiednio podlewać podczas upałów, ponieważ wpłynie to na lepszy wzrost, kiedy temperatura spadnie. Jeśli podasz im wystarczającą ilość wody podczas upałów, będą lepiej rosnąć w niskich temperaturach. Jeśli nie zaspokoisz potrzeb rośliny w zakresie gospodarki wodnej, zbrązowieją jej liście i zacznie ona przechodzić w stan uśpienia.

Aby trawy ozdobne były zdrowe i cieszyły oko estetycznym, zadbanym wyglądem, mogą potrzebować częstego dzielenia, w przeciwnym wypadku, mogą przestać wytwarzać nowy wzrost pośrodku kęp. W przypadku traw ozdobnych półzimozielonych, należy również usuwać brązowiejące części lub obszary uszkodzone przez zimę.

Niektóre z przykładów traw ozdobnych zimnego sezonu to: Kostrzewa, Sesleria, Turzyca, Molinia, Drżączka, Trzcinnik.

Trawy ozdobne ciepłego sezonu

Niektóre trawy ozdobne najlepiej rozwijają się i mocno ukorzeniają, kiedy na zewnątrz panują wyższe temperatury, plasujące się w granicach 25-36 stopni C oraz dość niski poziom wilgotności powietrza. Trawy ciepłego sezonu te nie rozpoczną sezonu wegetacyjnego, dopóki pogoda nie ustabilizuje się, a temperatura gleby nie wzrośnie do 12-15 stopni C. Należące do tej grupy rośliny rozpoczynają swój wzrost późną wiosną i wspaniale rosną przez całe lato.

Jeśli sadziłeś trawy w poprzednich sezonach, wiesz już, że jesienią zaczną brązowieć. Kiedy tak się stanie, może być konieczne przycięcie ich, gdy nadejdzie wiosna (około 10 cm do 15 cm nad powierzchnią ziemi). Trawy te nie wymagają częstego podziału w porównaniu z trawami zimnego sezonu.

Niektóre przykłady traw ciepłego sezonu to: Miskant, Milka, Rozplenica, Hakonechloa, Trawa pampasowa, Proso rózgowate, Sporobolus.

Najczęściej zadawane pytania na temat uprawy traw ozdobnych

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących traw ozdobnych:

Czy muszę ścinać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne należą do roślin, które nie wymagają wiele uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych, jednak konieczne jest ich regularne przycinanie. Z cięciem nie należy się spieszyć, ponieważ przeprowadzenie go na jesieni może być bardzo niekorzystne. Liście i łodygi stanowią bowiem naturalne zabezpieczenie systemu korzeniowego przed mrozem i działaniem niskich temperatur. Część naziemna rośliny działa jak parasol, uniemożliwiając gromadzenie się wilgoci w korzeniach, a w konsekwencji ich gnicia, poza tym trawy dodają urody zimowemu pejzażowi, a także dają schronienie ptakom i drobnym zwierzętom.

Gdy nastanie wiosna, wiele osób zastanawiać się będzie, kiedy jest najlepszy czas na ich przycięcie. Przed zabraniem się do pracy, należy wiedzieć jaki typ trawy rośnie w naszym ogrodzie, aby ustalić jak najlepszy termin cięcia. Musisz bowiem wiedzieć, że trawy zimnego sezonu, bardzo wcześni budzą się do życia, należy więc przycinać je już końcem lutego. Natomiast z przeprowadzeniem cięcia traw ciepłego sezonu należy zaczekać do połowy marca, ponieważ przymrozki, mogłyby uszkodzić nieosłoniętą bryłę korzeniową.

W zależności od tego, jaki gatunek posiadasz oraz jaki jest wiek trawy, musisz przygotować odpowiednie narzędzia. Dojrzałe egzemplarze można ciąć nożycami do żywopłotu, a w ekstremalnych przypadkach, nawet piłą łańcuchową, natomiast młode, słabo rozrośnięte kępy wystarczy przyciąć sekatorem. Pamiętaj, że niektóre gatunki traw ozdobnych, jak np. trawa pampasowa, mają niezwykle ostre krawędzie, należy więc zaopatrzyć się w odzież ochronną i gogle.

 Dlaczego należy dzielić trawy ozdobne i kiedy należy to zrobić?

Najlepszym momentem na podzielenie roślin jest okres przed rozpoczęciem aktywnego cyklu wzrostu, zwykle wczesną wiosną w przypadku traw zimnego sezonu i późną wiosną w przypadku traw ciepłego sezonu. Podział to najskuteczniejsza metoda rozmnażania traw ozdobnych, a także świetny sposób na ich odmłodzenie, ponieważ po kilku latach rośliny mogą zbyt bardzo się rozrosnąć, kolonizując spory obszar, a ich środkowa część może brązowieć i wyglądać na obumarłą. Podział jest również dobrym sposobem na regenerację po ostrej zimie, pobudza jej żywotność i wzrost.

Dokonując podziału, nie musisz odkopywać całej rośliny; zamiast tego możesz wbić szpadel w ziemię tak, aby oddzielić  zewnętrzną część rośliny. Możesz uzyskać w ten sposób kilka podziałów, których ilość i wielkość uzależniona jest od rozmiarów rośliny macierzystej. Podziały przesadź od razu w wybrane wcześniej miejsce.

Czy mogę wyhodować trawę ozdobną z nasion?

Wysiewanie nasion traw ozdobnych jest zdecydowania tańsze niż kupowanie gotowych sadzonek, jednak musimy dłużej poczekać, zanim trawa osiągnie pożądane rozmiary. Nasiona możesz kupić w sklepach i marketach ogrodniczych, jednak ich większy wybór oferują sklepy internetowe. W zależności od wybranej odmiany termin wysiewu może się różnić, najczęściej jednak jest to wiosna, kiedy mija ryzyko przymrozków. Nasiona wysiewamy bezpośrednio do gruntu, niektóre z nich, mogą wymagać skaryfikacji, czyli muszą być poddane działaniu niskich temperatur, zdarzają się także odmiany, z których nasion należy najpierw wyhodować sadzonki.

6 powodów, dla których warto zainwestować w tunel hobbystyczny lub mini szklarnię

Istnieje kilka powodów, dla których warto uprawiać rośliny w tunelu hobbystycznym. Niezależnie od tego, czy uprawiasz trawę ozdobną, kwiaty, zioła lub warzywa, jest kilka ważnych powodów, dla których tunel hobbystyczny jest świetną inwestycją:

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi owadami i zwierzętami

Mszyce, chrząszcze, gąsienice, ślimaki, szpaki, gryzonie to tylko niektóre przykłady szkodników, które mogą stanowić zagrożenie dla wzrostu Twoich roślin. Działalność owadów i zwierząt doprowadzić może do uszkodzenia plonów, co znacznie odbije się na ilości i jakości zbiorów. Zamknięta, wyizolowana przestrzeń skutecznie zabezpiecza rośliny przed zagrożeniem ze strony szkodników i pozwala Ci spać spokojnie, ponieważ nie musisz się już obawiać, że Twoja ciężka może pójść na marne.

Idealne rozwiązanie dla osób z ograniczoną przestrzenią

Trawy ozdobne mają wszechstronne zastosowanie, stanowiąc doskonałą dekorację ogrodów, ale również mniejszych przestrzeni. Dzięki mini szklarni będziesz mógł cieszyć się uprawą traw ozdobnych niezależnie od miejsca zamieszkania. Możesz umieścić małe szklarnie w dowolnym miejscu, na balkonach, tarasach, a nawet na blatach. Mimo kompaktowych rozmiarów będziesz mógł cieszyć się tymi samymi korzyściami, jakie zapewniają standardowe szklarnie.

Wydłuż sezon wegetacyjny

Dzięki mini szklarniom i tunelom hobbystycznym możesz wcześniej rozpocząć sadzenie, wydłużając w ten sposób sezon wegetacyjny. Taki zabieg przyczyni się do wcześniejszych zbiorów, a więc zwiększy produktywność uprawy. Kiedy pogoda się ustabilizuje, zawsze istnieje możliwość przesadzenia roślin na zewnątrz, nie ryzykując ich uszkodzenia.

Chroń swoje rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi

Mini szklarnie i tunele hobbystyczne są świetnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz delikatne rośliny wieloletnie. Umieszczenie ich we wnętrzu konstrukcji chroni je przed śniegiem i mrozem. Możesz przezimować swoje rośliny w bezpiecznych warunkach, zapewniając im najkorzystniejszy dla nich klimat, a kiedy nadejdzie wiosna i minie ryzyko przymrozków, będziesz mógł z powrotem przesadzić je do swojego ogrodu.

Podsumowanie: kiedy trawy ozdobne zaczynają rosnąć?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, do jakiej grupy zalicza się trawa, którą posiadasz. W zależności, czy jest to trawa ciepłego, czy zimnego sezonu, terminy wegetacji znacznie się różnią. Trawy chłodolubne rozpoczynają sezon wegetacyjny już wczesną wiosną, natomiast ciepłolubne zaczynają rosnąć dopiero późną wiosną, kiedy minie ryzyko przymrozków, a gleba zdąży się wystarczająco nagrzać.

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne | Przewodnik KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Calibrachoa z nasion?

Czy nie zachwyca Cię widok całej kaskady drobnych dzwonków wylewających się kolorową falą z doniczek umieszczonych na balkonach, tarasach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro

Czy zastanawiasz się, jak przechowywać bananowce w doniczkach przez zimę? Bananowce to świetna, charakterystyczna roślina, która wprowadzi nutę egzotyki do…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego się wywodzi, jest Japonia, dopiero…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej