Uprawa fasoli w tunelu foliowym

Uprawa fasoli w tunelu foliowym

Uprawa fasoli szparagowej w tunelachKotwica zaczyna się o wiele wcześniej niż na plantacjach plenerowych. Przy sprzyjających warunkach fasolę wprowadzamy do namiotu ogrodniczego już w marcu, zaś przy hodowli otwartej polski klimat sprawia, że odpowiednim czasem dla rośliny jest dopiero druga połowa maja. Jest to bardzo chętnie uprawiane warzywo w ogródkach działkowych i przydomowych, niestety przez swoją sezonowość dostępne tylko przez krótki czas na sklepowych półkach. Oczywiście możemy zadbać o to, aby nie znikała z naszych kuchni, sadząc i pielęgnując ją w cieplarniach. W poradniku doradzimy, jak krok po kroku prowadzić hodowlę tej rośliny bobowatej.

Terminy upraw fasoli szparagowej w tunelu

Obfity plon fasoli szparagowej zależy od stosowanych metod uprawy, terminów oraz odmiany. Wczesne odmiany rośliny wysiewamy już w marcu w tunelach nieogrzewanych, do doniczek lub tac multikomorowych. Rozsadę sadzimy po 2 tygodniach, po sztuce do doniczki, a już po 10 dniach są gotowe. Należy pamiętać, aby utrzymać temperaturę między 18–20°C.

Sadząc fasole szpalerowo, rozstawiamy ją co dwa metry na palikach. Zapewnia to roślinie odpowiedni obieg powietrza, który zmniejsza wilgotność, a co z tym idzie – szanse na pojawienie się porażeń grzybowych. Rzędy rozstawiamy co 50–70 cm, a rośliny w rzędach od 10–20 cm, po czym w celu zabezpieczenia przed przymrozkami okrywamy je agrotkaniną.

W marcu możemy zasiać fasolę w tunelu bezpośrednio do gruntu. Aby wykiełkowała wewnątrz bloku foliowego, temperatura gruntu powinna wynosić powyżej  11°C. W przypadku tuneli nieogrzewanych roślinę przy podłożu należy okryć agrotkaniną. Gdy minie zagrożenie (pod koniec maja), możemy przesunąć tunel foliowy Kotwicana wymagające opieki grządki lub pozostawić go, aby zoptymalizować proces wegetacyjny. Pierwszy zbiór powinien się pojawić po upływie dwóch miesięcy, strąki zrywamy w tygodniowych odstępach.

Wymagania fasoli szparagowej w namiocie ogrodniczym

Gleba dla fasoli szparagowej  uprawianej pod osłonami powinna odznaczać się strukturą gruzełkowatą. Powinna również być bogata w wartości odżywcze, o odczynie lekko kwaśnym, lecz pH nie niższym niż 5,5. Hodowla rośliny na glebach zanadto lekkich i o wysokim poziomie wody gruntowej sprawia, że plony są znacznie mniejsze. Ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi fasoli stanowi dostęp do światła. Roślina jest niezwykle wrażliwa na jego niedobór, dlatego sadzimy ją na stanowiskach widnych o dużym nasłonecznieniu.

Wybór odmiany fasoli do bloku foliowego

Wśród odmian fasoli dostępnych na rynku należy wybrać te, które mają sztywny i zwarty pokrój rośliny. Ta cecha sprawia, że jest mniej narażona na wyginanie i łamanie pod wpływem strąków. Ponadto ważne jest, aby roślina miała rozbudowany system korzeniowy oraz wysoki układ łupek fasoli. Strąki powinny być gładkie, mięsiste i bezwłókniste oraz mocno zabarwione.

Odmiany fasoli szparagowej do uprawy na działce można podzielić ze względu na wysokość łodygi:

  • odmiany niskie (KARŁOWE) – bez potrzeby stawiania stelażu wspierającego wzrost rośliny,
  • odmiany wysokie (TYCZNE) – do upraw konieczna jest postawienie tyczek lub rozwieszenie linek, które będą wspierać rosnąca roślinę.

Przygotowanie stanowiska do uprawy fasoli pod osłonami

Fasola szparagowa to roślina ciepłolubna, potrzebuje więc do kiełkowania wysokiej temperatury. Przedział od 15 do 18 °C to optymalne warunki dla wschodu, a w trakcie uprawy konieczne jest utrzymanie temperatury od 20 do 25°C. Rozsada to najczęściej stosowana metoda w uprawie szparagówki, przyśpieszająca zbiory nawet o miesiąc. Konieczne jest zahartowanie rozsady przed samym zasadzeniem oraz odpowiednie użyźnienie gleby przed jej wyłożeniem w tunelu. Roślina źle znosi wszelkie przesadzania, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego stanowiska docelowego.

Pielęgnacja fasoli szparagowej w cieplarni ogrodniczej

Kiedy roślina wyrośnie na 15 cm, należy ją okopać tak jak w przypadku ziemniaków. Przez taki zabieg łodyga stanie się silniejsza i mniej podatna na uszkodzenia. Spore zapotrzebowanie na wodę pojawia się w trakcie kiełkowania fasoli. Nie należy gwałtownie podlewać ziemi oraz używać zimnej wody, gdyż obniża to fitosanitarny stan podłoża.

Nawożenie szparagówki w tunelach ogrodowych

Odpowiednio poznawszy glebę do uprawy pod osłonami, możemy dostosować naważenie mineralne. Fasola ma wysokie wymagania pokarmowe wobec fosforu i potasu, natomiast niskie względem azotu. Zalecane dawki nawozów mineralnych to 200–300 kg NPK/ha w stosunku 1:2:3. Jeśli gleba potrzebuje azotu, wprowadzamy go przedsiewnie w jednorazowej dawce 30–50 kg/ha. Jako że fasola wykazuje reakcję ujemną wobec chlorków zawartych w glebie, zaleca się siarczanowe nawozy potasowe K2O w ilości 100–180 kg/ha, a P2O5 w ilości 60–90 kg/ha. Jeśli pojawią się jakiekolwiek braki w mikroelementach w trakcie rozwoju rośliny, należy je uzupełnić nawożeniem do listnym.

Ochrona fasoli szparagowej w uprawie tunelowej

Fasola ma całkiem pokaźną liczbę chorób oraz szkodników, które żerują na tej roślinie. Jednak odpowiednie zaprawienie nasion zmniejsza szanse na pojawienie się patogenów i agrofagów. Wśród chorób grzybowych możemy wyliczyć fuzaryjne więdnięcie, antraknozę oraz rdzę fasoli. Pielęgnacja gleby oraz zaplanowany płodozmian zabezpiecza plony przed szkodliwymi grzybami.

Uprawa fasoli w tunelu foliowym

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 10 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 10m

2 871,31 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 8,75 m

Tunel foliowy hobbystyczny 15 m2

wys: 2m | szer: 2m dł: | 7,50m

2 094,92 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 7,5 m2

wys: 2m | szer: 2m | dł: 3,75m

863,95 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Jak uprawiać zioła pod tunelu? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać zioła pod tunelu?

Ziołowe ogródki w tunelach ogrodniczych wracają do łask. Od wieków człowiek używała ziół nie tylko jako przypraw, ...
Czytaj więcej
Tunel foliowy podczas pandemii - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców ...
Czytaj więcej