Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Jak hodować ogórki w uprawach pod osłonami?

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla wielu ogrodników ze względu na smak oraz jako podstawowy surowiec na przetwory. Część jadalna ogórka to owoce o różnej długości, pokryte skórką gładką lub brodawkami.

W porównaniu do innych warzyw, ogórek nie posiada zbyt wielu wartości odżywczych, jednak zawiera sporo związków zasadowych, które pomagają przy odkwaszaniu organizmu. Składające się w 96% z wody ogórki są niskokalorycznym składnikiem sałatek, które idealnie gaszą pragnienie, dobrze smakują i wyśmienicie pachną.

Uprawa ogórka szklarniowego

Ogórek jest rośliną sezonową, jednoroczną. Siejemy go bezpośrednio do gruntu lub z rozsady, a odmiany wczesne i średnio wczesne idealnie sprawdzają się w tunelach foliowych. Planując ogórki jako plon główny, w roli przedplonu możemy wykorzystać warzywa wczesne, takie jak rzeżucha, szpinak, rzodkiewka oraz sałata.

Jako rośliny ciepłolubne ogórki mają wysokie wymagania względem temperatury, wilgotności i gleby. Słoneczne i ciepłe miejsca bogate w próchnicę to idealne warunki do wzrostu, dlatego lepiej unikać sąsiedztwa zaciemnionych miejsc. Sadzenie ich blisko drzew i krzewów niekorzystnie wpływa na rozwój. Duża wrażliwość na wiatr sprawia, że wybierając lokacje pod uprawę, szukamy miejsca osłoniętego.

Uprawa ogórka pod osłoną w tunelu foliowym dostarcza korzystnych warunków do rozwoju, wzrostu i późniejszego dojrzewania. Wewnątrz osłony roślina chroniona jest przed zmienną pogodą, nagłym wiatrem oraz spadkami ciepła, Nagrzewająca się za dnia folia w nocy zatrzymuje ciepło, chroniąc warzywo przed wyziębieniem.

Zmianowanie ogórka

Ogórek do wzrostu potrzebuje dużo składników odżywczych, które czerpie z gleby. Sadzimy go więc po roślinach o średnich wymaganiach pokarmowych. Ogórki reprezentują gatunek dyniowatych, dlatego  unikamy sąsiedztwa warzy z tej rodziny, aby nie przyhamować wzrostu plonu, natomiast z powodu płytko osadzonych korzeni sadzimy go w miejscu po roślinach korzeniących głęboko.

  • Uprawa współrzędna

Dobrym sąsiedztwem dla ogórków jest fasola, kapusta, sałata, kalarepa, seler i szpinak, natomiast towarzystwo ziemniaków, rzodkiewek i pomidorów jest źle znoszone przez ogórki.

  • Siew

Ogórki sadzimy bezpośrednio do grządki, w chwili, kiedy temperatura gleby do 10 cm osiągnie 12°C. Wilgotna i ogrzana gleba sprawia, że kiełkowanie roślin przebiega równomiernie. Siew zaczynamy w drugiej połowie maja, jednak nie należy się śpieszyć, gdyż nawet wtedy zdarzają się nagłe ochłodzenia, które mogą wyziębić plon.

Uprawa z rozsady

Rozsada w przypadku ogórków bywa pracochłonna, przyśpiesza jednak zbiór owoców nawet do 3 tygodni. Jeśli mamy zamiar przygotować rozsadę, najlepiej zrobić to w doniczkach lub wielodonicach, gdyż przesadzanie ogórków może je uszkodzić, a same warzywo źle znosi zmianę miejsca.

Siew zaczynamy w kwietniu. Do kiełkowania roślina potrzebuje światła oraz temperatury od 20 do 25°C. Doniczkę wypełniamy w 2/3 torfem, a po każdym wschodzie ponownie przysypujemy warstwą pożywnej gleby. Po 4 tygodniach, zwykle w połowie maja, roślina powinna mieć od 12 do 27 cm wysokości oraz kilka liści. Na kilka dni przed posadzeniem hartujemy sadzonki, ograniczając wodę i wystawiając je na słońce. Podczas sadzenia ogórków zazwyczaj zachowuje się odstęp miedzy rzędami wynoszący do 30 cm. Po sadzeniu warzywa podlewamy.

  • Okrywanie agrowłókniną

Sadząc ogórki dość wcześnie, warto zabezpieczyć je przed mrozem. Nawet w maju zdarzają się przymrozki, które mogą uszkodzić roślinę. Agrowłókninę zdejmujemy podczas kwitnienia, aby nie stanowiła przeszkody dla owadów.

  • Ściółkowanie

Chcąc unikną chwastów, możemy rozłożyć agrotkaninę, która dodatkowo utrzymuje optymalną wilgotność, przez co gleba ma odpowiednią temperaturę.

  • Odchwaszczanie

Ogórki samoistnie ograniczają wzrost chwastów poprzez cieniowanie i duszenie ich pędami, liśćmi i owocami. Należy jednak wspierać roślinę i na bieżąco usuwać je ręcznie lub za pomocą drobnej motyki, uważając na korzenie ogórka.

  • Podlewanie

Płytki system korzeniowy i produkcja dużej ilości masy zielonej sprawia, że warzywo potrzebuje intensywnego podlewania oraz sporej wilgotności gleby. Najwięcej wody potrzebuje na etapie zakwitania oraz owocowania. Trzeba pamiętać, by podlewać je systematycznie, gdyż ogórki źle znoszą nieregularne zraszanie. Woda do podlewania powinna być letnia lub ciepła, pod żadnym pozorem zimna, gdyż spowalnia to ich wzrost i wywołuje zapadanie się związków.

Wysokie wymagania pokarmowe ogórka należy spełnić poprzez dostarczanie mu azotu, potasu i fosforu. Wskazane jest nawożenie organiczne, najlepiej obornikiem, przed orką przedzimową.

Nawozy organiczne

  • obornik przekompostowany
  • kompost
  • nawóz zielony
  • obornik suszony lub granulowany 

Zbiór i przechowywanie

Zbiory zaczynamy już w lipcu, a kończymy w pierwszych dniach września. Kiedy ogórki plonują, rosną dość szybko, dlatego w tym czasie należy doglądać stan owoców i zbierać te dojrzałe. Niestety ogórki nie najlepiej znoszą przechowywanie, lecz są idealnym surowcem na wszelakie przetwory, które odpowiednio konserwując, można przechowywać latami.

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa ogórków w tunelu foliowym - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Jak hodować ogórki w uprawach pod osłonami? Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile ...
Czytaj więcej