Najważniejsze informacje o tym, jak pielęgnować scewolę

Najważniejsze informacje o tym, jak dbać o Scewolę

Scewola to oryginalna i efektowna roślina kwitnąca, uprawiana głównie ze względu na urokliwe, wachlarzykowate kwiatostany. W Polsce dopiero zyskuje na popularności, zdobiąc balkony, tarasy i altany. Świetnie prezentuje się w wiszących pojemnikach, ponieważ jej gęste zwisające pędy wspaniale wyglądają, przewieszając się w dół i spływając całym morzem wdzięcznych pąków. Scewola doskonale prezentuje się, tworząc barwne kompozycje z innymi roślinami balkonowymi, takimi jak pelargonie, werbeny, bakopy, petunie lub lantany. Spośród ponad 100 odmian, najczęściej spotykana jest scewola wachlarzowata, kwitnąca nieprzerwanie od czerwca do pierwszych przymrozków. Mocno ulistnione pędy scewoli dorastają nawet do długości 60 cm, ciesząc oko porastającymi je licznymi kwiatami. Roślina pochodzi z terenów Australii i Oceanii, zdobiąc nadmorskie wydmy, które mienią się dzięki nim odcieniami różu, fioletu, błękitu lub bieli. Naturalne środowisko jej występowania przesądza o jej preferencjach w zakresie warunków uprawy i pielęgnacji. Chociaż w ciepłym klimacie, scewola jest wieloletnią byliną, to w Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna, która kończy swój cykl życiowy wraz z nastaniem sezonu jesienno-zimowego. Możemy jednak uchronić ją przed takim losem i przezimować ją w pomieszczeniach, najlepiej w temperaturze 10-15 stopni C. Niestety w warunkach amatorskich przechowanie scewoli, jest niezwykle trudne, najlepiej więc dać jej schronienie w tunelu foliowym lub szklarni i gdy minie ryzyko przymrozków (po 15 maja), z powrotem wynieść na zewnątrz. Decydując się na uprawę scewoli, musisz zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo atrakcyjna, lecz wymagająca roślina i nie należy zapominać, że jest przybyszem z odległych zakątków globu, gdzie ma zapewnioną dużą ilość światła oraz wysokie temperatury. Zanim więc zajmiesz się jej uprawą, dowiedz się więcej na temat wszystkich czynników, które wpływają na jej wzrost i kwitnienie.

Oto kilka niezbędnych informacji, które musisz znać chcąc znać, aby ta egzotyczna roślina rozwinęła pełnię swej urody.

Temperatura i wilgotność

Przyglądając się  naturalnemu środowisku występowania scewoli, lepiej rozumiemy, dlaczego roślina tak bardzo uwielbia ciepłe, wysokie temperatury, słońce oraz wysoką wilgotność powietrza. Te egzotyczne rośliny najlepiej rozwijają się w pełni lata, kiedy temperatura osiąga przedział od 20 do 30 stopni C. Obniżenie temperatury poniżej 15 stopni C skutkuje zahamowaniem wzrostu i kwitnienia rośliny.

Stanowisko

Najlepszym miejscem dla scewoli będzie słoneczne lub lekko ocienione stanowisko. Lepiej nie narażać rośliny na ostre, bezpośrednie promienie słoneczne, należy również zabezpieczyć ją przed wiatrem i przeciągami, na które jest bardzo wrażliwa.

Podlewanie

Utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności podłoża, to jedna z najbardziej istotnych kwestii w przypadku scewoli. Roślinę należy regularnie podlewać, ponieważ jest bardzo wrażliwa na niedobory wody, reagując na przesuszenie, natychmiastowym więdnięciem. Latem, kiedy temperatury są upalne, konieczne jest nawet dwukrotne nawadnianie, w ciągu jednej doby. Aby utrzymać w glebie odpowiedni poziom wilgoci, należy umieścić na dnie doniczki warstwę drenażu, która powstrzyma szybkie uciekanie wilgoci. Uważaj jednak, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie przelać rośliny, ponieważ zbyt mokre podłoże sprzyja zgniliźnie korzeni, na którą scewola, jest niestety podatna. Upewnij się, że pojemnik, w którym rośnie ma otwory odprowadzające nadmiar wody i zawsze sprawdzaj przed kolejnym podlaniem, czy górna warstwa gleby zdążyła lekko przeschnąć.

Nawożenie

Jak wspominaliśmy, scewola pochodzi z Australii i wysp Oceanii, gdzie porastając wydmy, przyzwyczajona jest do dość trudnych warunków, oraz niewielkiej ilości składników odżywczych. Jeżeli jednak chcesz, aby scewola nieprzerwanie i bujnie kwitła, konieczne jest jej zasilanie. Możesz do tego celu stosować nawozy wieloskładnikowe, ze zwiększoną ilością żelaza i zmniejszona ilością fosforu, ponieważ zbyt duża ilość tego pierwiastka wpływa na odbarwienie kwiatów i liści. Roślinę zasilaj raz w miesiącu, przez cały sezon wegetacyjny. Możesz również używać do tego celu zrównoważonego nawozu o spowolnionym uwalnianiu oraz nawozu do petunii.

Podłoże

Scewola dobrze rośnie w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Z tego powodu w jej uprawie sprawdzają się gotowe podłoża dla azalii i różaneczników lub ziemia ogrodowa z dodatkiem torfu i piasku. Jeśli natomiast planujesz uprawiać scewolę bezpośrednio w ziemi, zasadź ją na lekko podniesionych zagonach, aby uniemożliwić zaleganie wody w jej korzeniach. Jeżeli jakość gleby będzie niewystarczająca, szczególnie dotyczy to stopnia przepuszczalności, należy koniecznie ją poprawić, spulchniając ją i dodając do jej składu gruboziarnisty piasek lub żwir. Ciężkie, gliniaste podłoże, będzie znacznie lepiej ,,oddychać”, gdy dorzucimy do niego kompostu, obornika lub torfu.

Zimowanie

Jak wspominaliśmy, scewola pochodzi z ciepłego klimatu i nie jest odporna na mróz, nawet spadki temperatur poniżej dziesięciu stopni, mogą być dla niej szkodliwe. Jeżeli chcemy utrzymać ją przy życiu do kolejnego sezonu, potrzebne więc będzie jej przezimowanie. W tym celu, przed nastaniem jesiennych przymrozków, należy umieścić scewolę w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura plasować się będzie na poziomie od 10 do 15 stopni C. W warunkach domowych przezimowanie rośliny jest trudnym zadaniem, najlepiej więc będzie zagwarantować jej spoczynek we wnętrzu tunelu lub szklarni. Kiedy roślina, jest w stanie spoczynku nie należy jej nawozić ani podlewać. Wraz z nadejściem wiosny, roślina powinna budzić się do życia, należy więc podwyższać temperaturę i częściej podlewać. Żeby scewola zyskała zwarty, zgrabny pokrój, oraz bujnie kwitła, należy dość mocno ją przyciąć.

Rozmnażanie roślin scewoli

Scewolę można rozmnażać przez nasiona, które w marcu, wysiewa się do pojemników napełnionych podłożem o dość kwaśnym odczynie. Istnieje także możliwość rozmnożenia scewoli przez pobranie sadzonek pędowych i ukorzenienie ich w odpowiednim podłożu. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić wraz z końcem lata. Na sadzonki wybieraj  pędy pozbawione kwiatów i pąków  i ucinaj je ostrym, sterylnym nożem, tak, aby miały długość około 6-8 cm. Cięcia należy wkładać do otworów wykonanych w glebie, unikając ich wbijania. Utrzymuj poziom wilgotności podłoża, w ten sposób, aby było stale lekko wilgotne. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością wody, której nadmiar, łatwo może doprowadzić do gnicia dopiero wykształconych korzeni i zahamowania wzrostu. Proces ukorzeniania scewoli trwa miesiąc czasu.

Powody, dla których inwestycja w tunel hobbystyczny jest świetnym rozwiązaniem

Istnieje kilka przyczyn, dla których warto uprawiać scewolę w tunelu hobbystycznym. Oto kilka najważniejszych z nich:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Scewola jest odporną rośliną, więc przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków i pielęgnacji nie powinna chorować i przyciągać szkodników. Jednak zwłaszcza kiedy jest w zbyt mokrym i zacienionym miejscu, może paść ofiarą mszyc. Także upalne temperatury i susza, stwarzają korzystne warunki do inwazji równie szkodliwych wciornastków. Rozpylanie chemicznych środków ochrony roślin, na scewolę jest bardzo nieekologiczne, ponieważ roślina wytwarza nektar przyciągający motyle. Umieszczenie scewoli w tunelu, jest najlepszym wyjściem, które bez użycia toksycznych preparatów pozwoli odseparować rośliny przed zagrożeniem ze strony szkodników. Zamknięta konstrukcja stwarza bowiem barierę zabezpieczającą rośliny przed inwazją owadów i rozprzestrzenianiem się chorób z sąsiadujących upraw.

Idealne rozwiązanie dla ogrodników, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią

Jeśli pragniesz uprawiać kwiaty i inne rośliny, ale niestety borykasz się z niedostateczną ilością przestrzeni do zagospodarowania, nie przejmuj się, ponieważ tunel hobbystyczny jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Pomimo niewielkich rozmiarów, tunel hobbystyczny, oferuje takie same korzyści, co standardowych gabarytów konstrukcja, a dobre zagospodarowanie przestrzeni pozwoli ci umieścić w nim, naprawdę wiele gatunków roślin.

Możliwość stworzenia dowolnego mikroklimatu wewnątrz tunelu

Uprawa roślin pod osłonami stwarza możliwość kontrolowania warunków środowiskowych uprawy i sterowanie klimatem w ten sposób, aby dopasować go do wymagań określonego gatunku. Nawet jeżeli mieszkasz w miejscu, w którym przez większość roku panują niskie temperatury, nie musisz rezygnować z uprawy roślin ciepłolubnych, a nawet egzotycznych. Niezależnie od pogody, możesz w każdej chwili posadzić dowolną roślinę, ciesząc się jej pięknem nawet podczas długich jesienno-zimowych miesięcy. Tunel foliowy jest także nieocenioną pomocą w zimowaniu roślin. Możesz więc w bezpiecznych warunkach przezimować scewolę, przesadzając ją z powrotem na zewnątrz, kiedy minie ryzyko przymrozków.

Ochrona przed niekorzystną pogodą i nagłymi zjawiskami atmosferycznymi

Wahania temperatur, ekstremalne upały lub siarczyste mrozy to zjawiska, które mają często destrukcyjny wpływ na rośliny, zwłaszcza młode, lub pochodzące z innych stref klimatycznych. Nieprzewidywalne kaprysy pogody, takie jak silne wiatry, ulewne deszcze, grad lub śnieg, mogą w jednej chwili zniszczyć efekty wielomiesięcznej pracy. Umieszczenie roślin w zamkniętej przestrzeni, gdzie dodatkowo przez użycie systemów ogrzewania, oświetlenia, wentylacji i chłodzenia wpływasz na ich prawidłowy rozwój, zabezpiecza je przed tymi zagrożeniami. Zawsze przecież możesz potraktować to jako czasowe rozwiązanie i kiedy pogoda się ustabilizuje, z powrotem przesadzić swoje rośliny do ogrodu lub umieścić na balkonach, lub tarasach.

Ostatnie przemyślenia na temat pielęgnacji scewoli

Scewole to niezwykle atrakcyjne i oryginalne rośliny, które doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach, wiklinowych koszach lub kwietnikach. Pielęgnacja scewoli, być może nie należy do najłatwiejszych, jednak warto zadać sobie odrobinę trudu, ponieważ widok całego morza, pastelowej barwy kwiatów, o wdzięcznej wachlarzykowatej formie oraz motyli latających wokół nich, naprawdę wart jest zachodu!

Najważniejsze informacje o tym, jak dbać o Scewolę

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej