Jak uprawiać lawendy pod osłonami?

Jak uprawiać lawendy pod osłonami?

Lawenda to urokliwa roślina o kuszącym zapachu i szerokim zastosowaniu. Uprawiać lawendy pod osłonami jest popularne na południu Europy, gdzie rośliny rozciągają się na wzgórzach, będąc zarówno przynoszącą zyski hodowlą komercyjną jak i turystyczną atrakcją. Z kwiatów oraz liści lawendy robi się saszetki zapachowe, służy ona także do aromatyzowania soków, słodyczy, lodów oraz mięs. Wykorzystywana jest również w aromaterapii jako olejek eteryczny, ponieważ działa uspokajająco i nasennie. Prekursorzy pierwszych plantacji lawendy przetarli już szlak, a po ich sukcesie zaczęły pojawiać się następne hodowle.

Lawenda w tunelu foliowym – aromat i zysk

Rośliny dnia długiego, właśnie takie jak lawenda, potrzebują do odpowiedniego wzrostu znacznie więcej światła, aby osiągnąć pełnię potencjału. Pomimo tego ta bylina może rozwinąć się i zakwitnąć o każdej porze roku, o ile dostarcza się jej odpowiednią ilość światła. Aby zwiększyć kwitnienie lawendy (roczne sadzonki), należy ją chłodzić przez 10 tygodni w temperaturze do 5°C w tunelu jednowegetacyjnym (sezonowym). Jest to optymalna temperatura, dzięki której po przeprowadzonym procesie chłodzenia tworzy się więcej pąków, a jaryzacja zostaje skrócona.

Oprócz temperatury na jaryzację wpływa też wiek roślin. W przypadku starszych cały proces przerywa się znacznie szybciej, tak samo zresztą jak i u roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym i rozkrzewionych. Wcześniej w tunelu foliowym należy wytworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju lawendy. Temperatura powinna się utrzymywać na stałym i niezmiennym poziomie 20 stopni, wtedy potencjał uprawowy jest optymalny, a zawiązywane kwiatostany silne. Już temperatura o trzy stopnie wyższa hamuje wzrost, a rośliny wykształcają skarłowaciałe pędy, z których później ukształtują się słabe kwiaty.

Roślina zakwita mniej więcej po 8 tygodniach, przez ten czas potrzebuje 14-godzinnego naświetlenia. Pochmurne oraz deszczowe dni działają niekorzystnie na wegetację lawendy, jednak można temu zaradzić, doświetlając uprawę nawet zwykłymi żarówkami o mocy 150 W, zawieszonymi w taki sposób, aby dostarczały roślinom do 120 lx. Innym dobrym rozwiązanie plantatorskim w uprawie lawendy pod osłonami jest używanie żarówek żarowych, podwieszonych na łukach namiotu ogrodniczego około 2 m nad roślinami. Doświetlanie sprawia, że kwiatostany rozwijają się znacznie szybciej i gęściej, a doświetlanie ich również w trakcie jak i po jaryzacji znacznie zwiększa późniejszy plon. Istotne jest uregulowanie trybu dnia i nocy w taki sposób, aby przez całą hodowlę przebiegał w tym samym czasie i o takiej samej długości.

Ziemia pod uprawę lawendy

Gleba powinna mieć luźną strukturę oraz być wydrenowana i przepuszczalna. Innym kryterium wpływającym na korzystną wegetacje rośliny jest zawartość dużej ilości wapnia w podłożu. Odczyn podłoża optymalnego dla rośliny to ziemia zasadowa o pH w granicach między 6,5 do 7,5. Jeśli jest zbyt kwaśna, przez zwapnowanie unormujemy wspomniane parametry, natomiast w przypadku ubitej gleby należy ją użyźnić i drenować drobnymi kamieniami. Rozstaw lawendy w uprawach szeregowych to odległość do 40 cm, przy czym między rabatami z reguły tworzy się ścieżki, które ułatwiają późniejsze zbieranie kwiatów.

Nawadnianie lawendy w cieplarni

Lawenda to roślina, która jest w znacznym stopniu odporna na stresy suszy, natomiast obfite podlewanie i pozostawienie korzenia w wodzie może doprowadzić do wstrzymania procesów wegetacyjnych, a nawet obumarcia. Unikamy polewania wodą liści, gdyż może to zwiększyć szansę na pojawienie się chorób.

Nawożenie lawendy w namiocie ogrodniczym

Jest to roślina o niskich wymaganiach pokarmowych, jednakże do bujnego zawiązywania kwiatów i samego kwitnienia potrzebuje fosforu i potasu. W takcie kwitnienia raz w tygodniu lawendę podlewa się roztworem nawozowym, jako że kwiatostany rozwijają się od 2 do 3 tygodni – zabieg powtarzamy. W przypadku tej rośliny używamy włącznie nawozów wolno działających lub płynnych o niskim stężeniu.

Cięcie lawendy

Przycinanie lawendy pobudza roślinę do krzewienia. Taki zabieg powtarzamy dwukrotnie w sezonie. Pierwszy zabieg przeprowadzamy wiosną: usuwamy uszkodzone pędy oraz formujemy ją pod uprawę. Drugie ciecie przeprowadzamy w chwili rozpoczęcia zbiorów. W obu przypadkach nadaje się roślinie kulista formę, która umożliwia rozrastanie się na boki i rozwinięcie kwiatów w każdą stronę. Pierwsze cięcie przeprowadza się na wysokości do 30 cm, a boczne znacznie krócej. Następne wykonuje się cięcie na krótszych odcinkach maksymalnie do 3 cm.

Rozmnażanie lawendy

W tym przypadku uprawiający ma trzy możliwości: siew z nasion, wprowadzenie sadzonek lub odkłady.

  • Siew z nasion

Najłatwiejszym sposobem jest wysiew nasion zakupionych w centach ogrodniczych lub zamówionych u zagranicznych plantatorów. Inną metodą jest ich pozyskanie z własnych upraw. Nasiona zbiera się, kiedy są suche i dojrzałe (czarne), a wysiewa w pierwszej połowie kwietnia. Wysiewa się je do skrzynek, po czym przysypuje piaskiem. Do 6 tygodni wzejdą, a wtedy przeprowadzamy jaryzację. Do tunelu wprowadzamy je, kiedy osiągną dojrzałość, zachowując odstępy między rozsadami.

  • Uprawa z sadzonek lawendy

Materiał na sadzonki pobiera się z lawend silnych, które nie wykazują zmian chorobowych, oraz z młodych pędów. Odcinek powinien być zdrewniały o zbrązowiałej barwie. Następnie usuwa się nadmiar liści i zanurza się w ukorzeniaczu. Nasadzoną sadzonkę należy podlać i okryć agrotkaniną.

  • Odkłady z lawendy

Wygina się łodygę i przytwierdza do gruntu, za pomocą sznurka, a w następnym roku, kiedy rozwiną się nowe korzenie, odcina się część mateczną.

Jak uprawiać lawendy pod osłonami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...