Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż można je modułowo rozbudowywać, mają ograniczony obszar uprawny. Pod barierą zmieści się określona liczba roślin, jednakże każda z nich przy odpowiedniej pielęgnacji przyniesie większy zbiór niż te, które by rosły na otwartej przestrzeni. Planując nasadzenia, należy brać pod uwagę tempo wegetacji roślin, przestrzeń, jaką potrzebują do wzrostu (odstępy w szeregu i między rzędami), a także to, kiedy dane stanowisko się zwolni.

Zagospodarowanie upraw pod osłonami w tunelu foliowym

Dobrym przykładem planowania jest umieszczenie w cieplarni rzodkiewek, które dzięki niewielkim wymaganiom i odporności na niskie temperatury są dobrymi nowalijkami. W ich bliskim otoczeniu może znajdować się rzepa, która pod dwóch miesiącach będzie już gotowa do zbiorów. Takie stanowisko szybko da się zagospodarować poplonem. Warto przy tym zwrócić uwagę na potrzeby przestrzenne, zarówno na części nadziemnej, jak i podziemnej. Marchewka potrzebuje 3 lub 4 cm odstępu, brukselka zaś 1 m od najbliższego sąsiada. Zajmuje sporo przestrzeni, jednak jest odporna na zimno. Wydajność gatunków i odmian w tunelu foliowym, który ma ograniczoną przestrzeń, jest bardzo ważnym tematem.

Rośliny w cieplarni

Decydując się na plon, dobrym pomysłem na zagospodarowanie upraw pod osłonami jest prowadzenie odmian, które wymagają specyficznego mikroklimatu. Rośliny, które są w stanie poradzić sobie poza namiotem, warto umieścić w bliskim jego położeniu. Oprócz upraw odmian ciepłolubnych, dobrze zlokalizować w namiocie warzywa i owoce, które są orientalne, trudno dostępne lub drogie. Namiot da się wykorzystać do uprawy karczochów, cykorii, mizuny, okry, kopru włoskiego czy oberżyny itp. To zaledwie kilka przykładów. Rośliny pochodzące z własnego ogródka nie pokonały setki kilometrów. Ogrodnik ma pewność, że to, co ląduje na domowym talerzu, jest ekologiczne i zdrowe.

Ekologiczne uprawy w tunelu foliowym

Coraz bardziej widoczne zmiany klimatu sprawiają, że wiele osób stara się żyć, mniej inwazyjnie wpływając na środowisko, segregując odpady, przestrzegając metody zero-waste, a także uprawiając rośliny we własnym ogrodzie. Posiadanie własnego ogródka staje się zdrowym, a zarazem modnym hobby, przynoszącym wiele korzyści. Ruch na świeżym powietrzu, pielęgnacja warzyw, owoców i ziół to okazja do pozbycia się wielu kalorii. Otaczając się zielenią, łatwiej jest się wyciszyć od zgiełku dnia codziennego. A co najważniejsze, plon zebrany z działki jest smaczniejszy niż ten zakupiony bez trudu w sklepie

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej