Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne warzywa mogą dojrzewać w foliowej cieplarni i warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym. Wielbiciele kuchni azjatyckiej, wegetarianie oraz ogrodnicy lubiący eksperymentować powinni posadzić okrę.

Ketmia jadalna to smacznie i ciekawie wyglądające warzywo, które przy odrobinie pielęgnacji obdarowuje nas pożywnymi i zdrowymi owocami. Smakiem przypominają bakłażana z posmakiem fasoli szparagowej. W kuchni stosowana jest jako naturalny zagęszczacz.

Tym razem w poradniku Krosagro z serii “Co uprawiać w tunelu foliowym?” doradzimy, jak krok po kroku pielęgnować i sadzić okrę (ketmię jadalną) w namiocie foliowym.

Co to jest okra (ketmia jadalna)?

Warzywo jest popularne w Afryce, na zachodzie Europy, a zwłaszcza w Azji, gdzie stała się częścią tradycyjnej kuchni. Uprawiana jest tam, gdzie panuje gorący klimat. Pomimo tego można ją prowadzić w szklarni foliowej, która zapewni wystarczającą ilość światła i ciepła.

Ketmia podczas dojrzewania wygląda bardzo atrakcyjnie. Z głównej łodygi wyrastają duże liście, które latem nabierają żółtej barwy. Jednak to kwiaty wzbudzają największy zachwyt. Spore płatki zaczynają rozwijać się od białego koloru, który z czasem ciemnieje, przybierając barwę jasnoczerwoną, gdzieniegdzie obsypaną czarnymi kropkami. Jadalną częścią okry są podłużne owoce, pokryte drobnym puszkiem.

Sporo osób kojarzy ketmię syryjską, która znana jest pod nazwą hibiskus. Nie rozwija owoców, jednak w tym przypadku liczą się walory estetyczne.

Wymagania uprawowe

Roślina pochodzi prawdopodobnie z Afryki, co oznacza, że ma wysokie wymagania względem ciepła. Uprawa w ziemi bez osłony niesie ze sobą spore ryzyko, że ta nie dojrzeje. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest jej pielęgnacja pod osłoną. Tunel foliowy lub szklarnia dzięki przepuszczalnym powłokom na dłużej ogrzeją powietrze i glebę, co korzystnie wpływa na wegetację ketmii.

  • Stanowisko

Słoneczne, ciepłe i chronione przed wiatrem miejsce będzie idealne pod uprawę. Dobrze, jeśli okra od wschodu do zachodu słońca będzie bez przerwy skąpana w promieniach słonecznych.

  • Gleba

Optymalne podłoże to takie, które swobodnie przepuszcza glebę, szybko się nagrzewa i ma pH między 6,0 a 6,5.

  • Siew

Ketmię jadalną sadzi się w tunelu szklarniowym końcem lutego lub w marcu. Pod osłoną do poprawnego wzrostu powinna utrzymywać się temperatura na poziomie 16°C. Jeśli ogrodnik ma nieogrzewany tunel foliowy, warto poczekać do chwili, kiedy wnętrze ogrzeje się i zacznie utrzymywać wspomniane 16°C.

Miejsce w tunelu dla okry

  • Rozsada

Roślina źle znosi przesadzanie, jednak możemy przygotować rozsadę, sadząc ją do doniczki. Ta musi być na tyle duża, aby pomieścić rozwijającą się ketmię. Najlepsza temperatura, aby wzeszły wschody wynosi 20°C. Przed samym sadzeniem nasiona należy zanurzyć w wodzie, moczy się je przez 24 godziny. Taki zabieg znacznie przyśpiesza kiełkowanie. W chwili, kiedy przymrozki ustały, a wewnątrz namiotu utrzymuje się dodatnia temperatura, można wprowadzić sadzonki na stałe miejsce.

  • Rozstaw

Bywa że roślina w sprzyjających warunkach osiąga nawet 3 metry, więc aby uniknąć uszkodzenia poszycia lub zagłuszenia innych roślin, należy ją skrócić lub prowadzić podobnie jak ogórki. Korzystając z tej metody, należy powtykać niedaleko roślin tyczki, a między nimi rozpiąć sznurek. Tyczki i rośliny rozstawiamy co 60 cm. Tak podpierana okra nie będzie narażona na złamania łodygi.

Zbiór owoców

Prawie wszystkie odmiany po dwóch miesiącach wypuszczają owoce. Ich systematyczne zbieranie sprawia, że roślina wypuszcza kolejne. Trwa to aż do września lub października, do czasu kiedy temperatura spadnie poniżej 10°C. Przetrzymywanie owoców zbyt długo na ketmii hamuje powstawanie następnych, więc należy zbierać je niezwłocznie, gdy są do tego gotowe.

Nim zaczniemy zrywać rośliny, warto założyć rękawiczki. Włoski na owocach mogą podrażnić delikatna skórę, jedank na etapie gotowania lub w gotowych potrawach tracą swoje właściwości.

Jadalne kwiaty

Z kwiatów ketmii można również przygotować herbaty, które zawierają dużą ilość witaminy C. Jest to idealny napar na jesienne wieczory, pomagający przezwyciężyć zimową aurę, w której stale trzeba się zmagać z przeziębieniami. Systematycznie pity wzmacnia organizm i chroni go przed bakteriami.

Wysuszone płatki stosuje się również jako przyprawę nadająca potrawom korzennego smaku. O kwiatach do użycia w kuchni pisaliśmy w artykule “Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu foliowym”, zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z tematem.

  • Zdrowa ketmia jadalna

Okra piżmowa oprócz sporej zawartość witaminy C ma dużą zawartość pektyny. Ta zmniejsza stężenie cholesterolu, chroni przed wrzodami oraz innymi bolesnymi chorobami przewodu pokarmowego. Dzięki sporej zawartości kwasów foliowych często wybierana jest jako element diety dla kobiet w ciąży lub starających się o dziecko. Luteina i karotenoidy nie tylko poprawiają wzrok, ale i zwiększają szanse na uniknięcie zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy.

Czy warto uprawiać ketmię piżmową?

Choć sama upraw nie należy do najłatwiejszych, to posiadając już tunel foliowy, warto pielęgnować rośliny, które normalnie nie rozwinęłyby się w ogrodzie. Zresztą sama ketmia z reguły jest dostępna w puszkach lub marynowana, w sklepach trudno dostać świeżą. Warto więc spróbować rozwinąć ją z nasion i przetestować swoje umiejętności ogrodnicze.

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goji pod osłonami?

Tunel foliowy sprawdza się w uprawie każdego typu roślin, nawet tych orientalnych. Stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju możliwe jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej