Kiedy montować tunel foliowy?

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze sporo czasu, warto już teraz zastanowić się, który tunel foliowy kupić. Jeśli już podjęliśmy decyzję, którą strukturę postawić w ogrodzie, teraz należy podjąć decyzje, kiedy montować tunel foliowy i dowiedzieć się, jak to zrobić.

Sezon w tunelu foliowym

Końcem marca lub początkiem kwietnia, kiedy temperatura jest już bardziej stabilna, a przymrozki występują rzadziej, możemy zacząć rozstawiać tunel foliowy. Jeśli pogoda nam na to pozwala, możemy zacząć już po pierwszych roztopach. Miękką ziemię należy wcześniej przekopać, tak aby na etapie tworzenia grządek można było je łatwo formować. Aby idealnie dopasować rozmiary do namiotu foliowego, możemy oznaczyć wymiary konstrukcji za pomocą wbitych w ziemię kołków, do których przywiązujemy żyłkę.

Jeśli ziemia jest jeszcze zbyt twarda, czekamy, aby odtajała. Kto raz kopał w zmarzniętej ziemi, zdaje sobie sprawę, że to męczące zajęcie, dlatego bez żadnych obaw możemy poczekać na bardziej dogodny termin.

  • Przygotowanie ścieżek

Już na tym etapie warto wyznaczyć ścieżkę, po której będziemy się poruszać wewnątrz osłony. Dobrym rozwiązaniem jest utwardzenie jej, tak aby podczas eksploatacji namiotu nie tworzyły się kałuże lub aby z czasem nie opadła. Do wyboru jest wiele sposobów. Jeśli wewnątrz będzie zabudowa ze skrzyń ogrodniczych, przestrzeń między niższymi burtami można wyłożyć płytami z betonu, wysypać żwirem, poukładać trelinkę lub kostkę brukową. Oczywiście jest to rozwiązanie opcjonalne, jednak o wiele bardziej wygodne niż ciągłe poruszanie się po podmokłej ziemi.

  • Rozstawianie konstrukcji

Mając przygotowane stanowisko na tunel foliowy, pora przejść do składania konstrukcji. Zaczynamy od podstawy. Łączniki i wsporniki montujemy do struktury, po czym nakładamy łuki. Systematycznie sprawdzajmy instrukcję montażu, aby nie pominąć żadnego z elementów. Teraz, kiedy stelaż jest gotowy, dokręcamy go w każdym miejscu, aby tworzył zwartą konstrukcję. Folię rozkładamy nad profilami i łącznikami, mocując ją tak, aby była napięta. Niepofałdowana osłona jest o wiele bardziej wytrzymała, lepiej opiera się naciskom wiatru. Na koniec wkopujemy naddatek folii w ziemię, ugniatając ją starannie. To dodatkowo stabilizuje konstrukcję, trwale przytwierdzając ją do podłoża.

Wewnątrz tunelu foliowego

Teraz można sprawdzić, czy namiot ogrodniczy jest szczelny. Uważnie badamy każdą stronę oraz poszycie konstrukcji. W przypadku zauważenia nienapiętej folii, dociągamy ją, dodając klipsy. Jeśli powłoka została wybrudzony, oczyszczamy ją z zabrudzeń. Błoto na folii będzie ograniczać przenikanie promieni słonecznych, a dodatkowo nieestetycznie wygląda. Strumień wody i wilgotna ścierka w zupełności wystarczą, aby nadać połysk osłonie.

Jeśli jeszcze nie dokręciliśmy elementów, to właśnie nadeszła na to pora. Sprawdzamy, czy drzwi zamykają się bez żadnych przeszkód. Istotne jest, aby ramka wejściowa nie obcierała powłoki. W tunelu foliowym z wietrzeniem bocznym, kręcimy roletami, aby sprawdzić, czy równo się podnoszą.

Kiedy struktura jest już w pełni przygotowana, ogrodnika czeka wprowadzanie roślin do wnętrza.

  • Stanowiska dla roślin

To, w jaki sposób będą prowadzone rośliny pod osłoną, zależy od preferencji ogrodnika. Znaczna część odgradza grządki za pomocą desek, inni budują skrzynie ogrodnicze, a pozostali formują grządki. Metod uprawy w tunelu ogrodniczym jest wiele, dlatego warto wybrać najwygodniejszą.

Kiedy montować tunel foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Wiele osóby wypatruje wiosny, aby znów zajadać się świeżymi warzywami. W sklepach natomiast zaczynają pojawiać się wczesnowiosenne nowalijki. Należy jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?: 3 proste metody

Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym,…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej