Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą nazwą kryje się tropikalny owoc z rejonów Aryki. Który ma owalny kształt  jest pokryty marmurkowo zieloną skórką, naszpikowaną masą ostrych kolców. Wygląda dość nieprzyjaźnie jednak wyjątkowy smak sprawia że warto się do niego przekonać. 

Uprawa kiwano pod osłonami w tunelu foliowym

Co to jest kiwano?  To jednoroczna roślina pnąca z rodziny dyniowatych. Środek składa się z jasnozielonego lub pomarańczowo zielonego miąższu zawierającego wiele drobnych jadalnych pestek. Można ją spożywać na surowe, dodawać do deserów, sałatek owocowych a także mięs. Dobrze komponuje się z rybami oraz owocami morza, nadając im wyrazistszego smaku. Kwiaty są niewielkie, żółte lub jasnożółte. Dużą zaletą jest to iż odpowiednio przechowywany plon ma termin przydatności 6 miesięcy, w trakcie których dalej jest zdatny do spożycia. Pędy roślin pną się bardzo szybko, rozciągając w każdą dostępną przestrzeń osiągając długość kilku metrów.

Wymagania uprawowe kiwano

Roślina ma spore wymaganie termiczne, aby prawidłowo się rozwijała powinna przebywać w temperaturze nie niższej niż 15°C. W innym przypadku procesy wegetacyjne zostają wstrzymane.  Jeśli spadnie poniżej 5°C obumiera. W związku z czym uprawa w strefie umiarkowanej jest możliwa jedynie w szklarniach i tunelach foliowych. Jako przedplon dla kolczastego ogórka można wykorzystać sałatę, rzodkiewkę lub rośliny motylkowe. Zaleca się uprawę w pierwszym roku po nawożeniu organicznym. Nie należy rozpoczynać produkcji na tym samym stanowisku po warzywach z rodziny dyniowatych wcześniej niż po 4-5 latach.

  • Gleba

Uprawa kiwano pod osłonami wymaga podłoża próchnicznego, zasobnego w makro oraz mikroelementy, przepuszczalnego oraz szybko nagrzewającego się stanowiska.  Gleba powinna łatwo się nagrzewać a także systematycznie nawadniania. Jest to szczególnie ważne podczas wschodów rośliny i w chwili wiązania się owoców, kiedy braki mogą przyczynić się do obniżenia jakości oraz ilości plonu. Jako że roślina potrzebuje sporo ciepła, ziemię zwykle okrywa się agrotkaniną. Które spowalnia utratę ciepła na przestrzeni dnia i nocy oraz chłodniejszych dni.

  • Nawożenie

Dopiero po pierwszym roku nawożenia organicznego, przyjmie się kiwano. Bardzo ważne jest aby podczas przenoszenia rozsady z inspektu do tunelu foliowego na miejsce stałe, nie sadzić je tam gdzie rosły inne rośliny dyniowate. Dopiero po 5 latach, stanowisko będzie zdatne do kolejnej hodowli plonu z tego gatunku. Jesienią warto zastosować nawozy fosforowe i potasowe, a przed samą uprawą (na wiosnę) dostarczyć do ziemi nawóz azotowy. Który dobrze jest zasilić podczas kwitnienia dwukrotnie.

Sadzenie, rozstaw i rozsada kiwano 

Nasiona sieje się w doniczkach torfowych a następnie umieszcza w inspekcie, na przełomie kwietnia i maja . Kiełkują bardzo powoli jednak po 6 tygodniach powinny być gotowe.  Przygotowaną, zahartowaną rozsadę mającą po 5 liści wysadza się początkiem czerwca pod osłonę. Istotne jest to aby temperatura gleby po osłonami wynosiła 15°C. Dwa dostępne opcje rozstawu 60×60 lub 100×50, będą zależeć od metody hodowli. Na czas 3 tygodni rośliny osłania się dodatkowo folia zbrojeniową, perferowaną, włókniną lub osłania dodatkowo mini tunelem foliowym.

Pielęgnacja kiwano 

Rośliny w początkowym stadium rozwoju są podatne na zagłuszenie przez chwasty. Aby temu zapobiec należy je systematycznie usuwać. Ich przyrost można spowolnić rozkładając agrotkaninę. Wtedy miejsc do plewienie będzie znacznie mniej. W trakcie całej uprawy każdy niedobór wody może odbić się na późniejszym kwitnieniu oraz wzrostowi owoców. Braki będzie można rozpoznać po opadających kwiatach oraz utracie masy przez owoce. Do całości zabiegów trzeba jeszcze dodać płytkie spulchnianie gleby, przycinanie oraz podwiązywanie pędów. Kiedy tylko zaistnieją dogodne warunki, roślina rozwija się w zastraszającym tempie. Bez kontroli może zdominować całą dostępną przestrzeń.

Termin zbioru kiwano 

Po tym jak pojawią się zalążki owoców, nie trzeba będzie długo czekać. Po do dwóch tygodniach powinny być gotowe do jedzenia. O ile oczywiście będzie utrzymywać się wysoka temperatura. Zbiory trwają do początku jesieni, wtedy to usuwa się roślinę zwalniając stanowisko. Trzeba to jednak zrobić jeszcze przed przymrozkami, które prowadzą do przedwczesnego gnicia owoców oraz utraty przez nie smaku.

Jak jeść kiwano?

Miąższ z wnętrza owocu spożywa się wraz z pestkami na surowo. Do wybierania pomocna będzie długa łyżeczka. Dodaje się go dodawać do sałatek owocowych, mięsiwa oraz surówek. Orzeźwiający smak oraz aromat banana, idealnie sprawdza się przy wszelkich deserach. Smakiem oscyluje między wymienionym już bananem a kiwi. Właśnie to specyficzne połączenie sprawia że osoby które już razy spróbowały kiwano, często do niego wracają. Zasobny w miedz, mangan, potas, cynk, magnez i żelazo, zalecany jest dla osób mających problemy sercowe oraz tym którym doskwiera nadciśnienie.

 

 

Uprawa kiwano pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo stóp kwadratowych – jak gęsto sadzić ogórki?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych jest metoda opracowaną przez Mela Bartholomewa polegającą na takim podzieleniu powierzchni uprawy, aby wydzielić niewielkie kwadratowe sekcje,…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej