Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Jak sprawić, by anturium zakwitło | Porady od KrosAgro

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Kubie, Haiti. Jamajce i Portoryko. Jest epifitem, występuje w lasach tropikalnych, porastając konary, gałęzie oraz pnie drzew, czasami zdarzają się też odmiany rosnące w ziemi. Chociaż każdy z nas kojarzy anturium, jako niezwykle popularny element kompozycji kwiatowych, mało kto jednak wie, że to, co postrzegamy za kwiat, jest tak naprawdę wybarwionym liściem o sercowatym kształcie, pełniącym funkcję powabni dla zapylaczy. Najczęściej spotykaną odmianą, jest posiadające czerwone kolby, Anturium scherzerianum, istnieją jednak inne interesujące gatunki o różnorodnym wybarwieniu lub zdobnej siatce nerwów, pokrywającej kolby kwiatowe, nadającą roślinie jeszcze bardziej dekoracyjnego i oryginalnego charakteru. Dotychczas, w Polsce anturium znali wszyscy, jako niezwykle trwały (w wazonie może wytrzymać nawet miesiąc), uprawiany szklarniowo, kwiat cięty. Jednak, w ostatnim czasie, coraz częściej spotykamy tę egzotyczną roślinę, dostępną w wersji doniczkowej.

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i bujnie kwitło

Pokusa posiadania anturium, nie jest łatwa do odparcia, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem pięknych i niezwykłych roślin. Co jednak zrobić, aby ten przybyły z lasów tropikalnych gość, poczuł się u nas na tyle komfortowo, żeby dobrze rosnąć i obficie kwitnąć. Z pewnością wyobrażenie o wymaganiach rośliny, daje nam klimat, z którego pochodzi. Należy więc zapewnić jej zbliżone do naturalnych warunki środowiskowe, a to najłatwiejsze będzie we wnętrzu tunelu lub szklarni, gdzie możliwe jest dowolne sterowanie klimatem uprawy. Także odpowiednie praktyki pielęgnacyjne, dostosowane do wymagań rośliny, przyczynią się do jej zdrowia i prawidłowego wzrostu. Przeczytaj kilka ważnych wskazówek, na temat uprawy anturium i ciesz się widokiem kwiatów flaminga, przenoszących Twoją wyobraźnię w odległe zakątki kuli ziemskiej.

Wskazówka nr 1. Wybierz najlepsze miejsce

Umieszczenie anturium w tunelu foliowym lub szklarni, jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy osiągnąć spektakularne efekty w jego uprawie. Stworzenie optymalnych warunków środowiskowych oraz pielęgnacja tej egzotycznej rośliny jest we wnętrzu konstrukcji, niezwykle prosta. Pod osłonami, masz możliwość kontrolowania, tak ważnych czynników, jak poziom wilgotności powietrza, temperatura oraz kluczowego w przypadku anturium oświetlenia. Sterowanie klimatem uprawy sprawia, że możesz uprawiać rośliny przez cały rok, a także stworzyć odpowiednie warunki dla ciepłolubnych, egzotycznych gatunków. Anturium to roślina, której do kwitnienia i wzrostu nie wystarczy jedynie dobrze dobrane podłoże i standardowa pielęgnacja, ponieważ ta porastająca korony drzew w lasach tropikalnych roślina, potrzebuje zbliżonego do tego, w jakim występuje w warunkach naturalnych, mikroklimatu.

Światło

Niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na prawidłowy rozwój i kwitnienie, jest wybór odpowiednio oświetlonego stanowiska. Anturium najlepiej rośnie w miejscu, gdzie przez cały dzień ma dobry dostęp do światła, ale co należy szczególnie podkreślić rozproszonego. Możemy umieścić je 1-2 metry od słonecznego okna, ponieważ ostre bezpośrednie promienie słoneczne, mogą powodować oparzenia, objawiających się w postaci brązowych plam pojawiających się na liściach i barwnych podsadkach. Nadmiernie oświetlone stanowisko, stwarza także ryzyko żółknięcia i matowienia liści, oraz zasychania ich końców. Roślina toleruje półcień, jednak to światło wspomaga jej bujne kwitnienie. Jeżeli anturium, będzie cierpiało wskutek niedoborów światła, nastąpi zahamowanie jego wzrostu oraz kwitnienia, a łodygi zaczną się nadmiernie wyciągać, wskutek czego roślina straci pokrój i atrakcyjny wygląd.

Jeśli dysponujesz tunelem foliowym, możesz użyć lamp, doświetlając roślinę przez 9 godzin. Taki zabieg powinien znacznie pobudzić wzrost i kwitnienie. Do doświetlenia użyj najlepiej lamp o mocy 3000-5000 lumenów, ponieważ anturium, podobnie, jak figowce, skrzydłokwiaty, bromelie, monstery, szeflery, diffenbachie czy filodendrony, należy do roślin, które potrzebują umiarkowanego oświetlenia. Jeżeli nie chcesz używać lamp, to musisz wybrać stanowisko, gdzie roślina przez cały dzień, będzie mieć dużą ilość rozproszonego światła.

Temperatura i wilgotność

Kolejnymi ważnymi czynnikami, które mają wpływ na wzrost i kwitnienie anturium, są temperatura i wilgotność powietrza. We wnętrzu tunelu lub szklarni jesteśmy w stanie, bez problemu wygenerować odpowiedni mikroklimat dla rośliny, oraz zapewnić jej stabilne warunki termiczne, których wahania negatywnie wpływają na wzrost i kwitnienie. Pamiętajmy, że jeżeli roślinie, będzie zbyt chłodno, objawi się to żółknącymi, brązowiejącymi liśćmi. Anturium to roślina pochodząca z egzotycznego klimatu, jest więc ciepłolubna i należy jej zapewnić 21-23 stopnie C, zimą obniżając do 16 stopni C.

Pod osłonami, będzie Ci najłatwiej utrzymać taki zakres temperatury, uważaj jednak, aby trzymać roślinę z daleka od przeciągów i unikaj czynników mogących spowodować szybkie zmiany temperatury. Uważaj więc na wyjścia, otwory wentylacyjne i wentylatory wyciągowe, które mogą  spowodować taką sytuację.

Wysoka wilgotność powietrza to kolejna niezwykle ważna dla anturium kwestia. Reakcja na zbyt suche powietrze objawia się, zwijaniem liści, wpływając ujemnie na kwitnienie rośliny i sprzyjając inwazji szkodników takich jak, przędziorki, wełnowce, i tarczniki. Dobrym pomysłem, jest użycie nawilżacza powietrza i umieszczenie doniczek na tacy nawilżającej, którą możesz zrobić samodzielnie, wysypując na podstawkę warstwę mokrych kamyków lub keramzytu. Rano i wieczorem należy zraszać liście anturium, uważając, aby nie zwilżać kolb kwiatostanowych, ponieważ powoduje to odbarwienia na ich powierzchni. Tworząc dla anturium, przywodzący na myśl las tropikalny, mikroklimat, pamiętajmy jednak o tym, że miejsce o dużej wilgotności wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza, ponieważ w przeciwnym wypadku doprowadzi to do rozwoju chorób grzybiczych i innych patogenów.

Wskazówka nr 2. Odpowiednio podlewaj i zasilaj

Gdy masz już idealne stanowisko, które jest  stabilne i ma dopasowane do wymagań rośliny warunki środowiskowe, następnym krokiem na drodze do sukcesu w uprawie anturium, jest poznanie, właściwych metod pielęgnacyjnych. Podlewanie i nawożenie, mają również znaczący wpływ na kwitnienie anturium.

Podlewanie

Anturium należy podlewać regularnie, tak, aby podłoże było dobrze nasiąknięte wodą. Ilość wody i częstotliwość podlewania uzależniona jest oczywiście od stopnia dojrzałości rośliny, wielkości doniczki, pory roku, temperatury i stopnia wilgotności powietrza, tak więc musimy wziąć pod uwagę te wszystkie czynniki, aby wiedzieć jaki cykl będzie najkorzystniejszy. Uśredniając, latem należy nawadniać częściej, co 3-4 dni, zimą natomiast wystarczy raz na tydzień. Przesadzając anturium, a robi się to wtedy, kiedy korzenie zaczynają wypychać roślinę z doniczki, zadbajmy o to, aby na dnie nowego pojemnika znajdowała się solidna warstwa drenażu, a ziemia ogrodowa miała dodatek włókna torfowego, kory, styropianu lub węgla drzewnego. Dobór właściwego podłoża dla danego gatunku jest bowiem niezwykle ważne, również ze względu na właściwości gospodarowania zasobami wody.

Bezpiecznym sposobem podlewania anturium, jest badanie substratu palcem w celu sprawdzenia stopnia jego wilgotności. Nie należy dopuścić do całkowitego wysuszenia podłoża, należy jednak uważać, aby nie przelać rośliny, co zawsze sprzyja zgniliźnie korzeni i rozwojowi grzybów chorobotwórczych. Najlepiej zadbaj o to, żeby doniczki miały otwory odprowadzające nadmiar wody. Podlewaj anturium obficie, miękką wodą, a jej nadmiar wylewaj z podstawki.

Nawożenie

Anturium zasilaj od wiosny, do jesieni specjalnym nawozem dla epifitów lub roślin kwitnących. Wystarczy, jeśli będziesz to robił co 3-4 tygodnie rozcieńczając nawóz większą ilością wody, niż ta zalecana przez producentów. Możesz również naśladować naturalny proces wchłaniania przez epifity składników odżywczych, w środowisku naturalnym, rozcieńczając nawóz i rozpylając go na liście lub glebę zaraz po podlaniu.

Zimą nie zasilamy anturium. Warto też wiedzieć, że roślina bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

Jak powtórzyć kwitnienie anturium?

Czy wiesz, że możesz zachęcić anturium do ponownego kwitnienia? Najlepiej zrobić to zimą, wykorzystując warunki, jakie daje Ci uprawa pod osłonami. Podobnie, jak w przypadku wprowadzania rośliny w stan spoczynku, należy stopniowo ograniczać podlewanie, żeby przez 6 tygodni anturium mogło odpocząć i zregenerować swoje siły.

Utrzymuj temperaturę na poziomie 16 stopni C. Sprawdzaj, czy roślina nie zaczęła zawiązywać kolb kwiatostanowych. Jeżeli jednak nie są one dobrej jakości i wykazują oznaki blaknięcia, pozwól im wyschnąć i opaść. Czasami anturium wytwarza zielone kolby kwiatowe, musisz wiedzieć, ze jest to widoczna gołym okiem cecha roślin, na których wymuszono kwitnienie, kiedy były w okresie spoczynku.

Wniosek

Anturium to inaczej kitnia, taka bowiem, jest prawidłowa, polska nazwa rośliny. Prawie nikt jednak, poza naukowcami i botanikami nie używa takiego określenia, zastępując je nazwami odwołującymi się do skojarzeń, jakie budzi niezwykły i oryginalny kształt kolb kwiatowych. Kwiat flaminga, język teściowej, paleta malarza lub świński ogonek, to tylko niektóre pomysły, które przyszły do głowy osobom, wprawionym w osłupienie widokiem sercowatych i jakby pokrytych lakierem kwiatów. Ekstrawagancki i oryginalny wygląd to niejedyna zaleta anturium, jest ono również odporne i jak na tak egzotyczną roślinę, dobrze aklimatyzuje się w odmiennym do naturalnego klimacie. Jeżeli jednak chcesz, aby roślina obficie kwitła i prawidłowo się rozwijała, postaraj się zapewnić jej odpowiednie warunki środowiskowe, uwzględniając wszystkie czynniki mające wpływ na jej kondycję. Także prawidłowa pielęgnacja, przyczyni się do tego, że anturium, rozwinie pełnię swojego niepokojącego, zmysłowego piękna.

Jak sprawić, by anturium zakwitło | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać zioła pod tunelu?

Ziołowe ogródki w tunelach ogrodniczych wracają do łask. Od wieków człowiek używała ziół nie tylko jako przypraw, lecz także jako leków na…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej