Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami to z jednej strony stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, z drugiej natomiast to także troska o naturę. Prowadzenie ekologicznej plantacji to zawiły proces, obciążony niejednokrotnie wieloma trudnościami. Wsparciem dla plantacji jest hermetyczność cieplarni, pod którą powstaje mikroklimat sprzyjający wegetacji. Wspomniana szczelność zmniejsza również szansę na pojawienie się szkodników.
Spis treści
Ekologiczne uprawy roślin w tunelu foliowym
Ekologiczne tunele foliowe stają się kluczowym elementem ekologicznych plantacji, a także przydomowych upraw pod osłonami. Możliwość kształtowania klimatu pozwala na dopasowanie warunków do potrzeb roślin. Folia zabezpiecza rośliny przed zimnem, dzięki czemu nasadzenia można zacząć wcześniej, a także zakończyć je późną jesienią. Warzywa i owoce w tym czasie zdążą odpowiednio dojrzeć, a plon można zebrać.
Uprawy pod osłonami
Wspomniana już osłona chroni rośliny znajdujące się wewnątrz foliaka przed zjawiskami atmosferycznymi. Zachowaniu sprzyjającego mikroklimatu pomaga wentylacja umieszczona na obu ścianach cieplarni. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym wyposaża się w podwijane kurtyny podciągane się za pomocą korb. W przypadku upalnego lata, kiedy gorące powietrze zbiera się wewnątrz struktury, pojawia się konieczność ochłodzenie wnętrza foliaka. Wtedy podnosi się wietrzenia, które przebiegają wzdłuż całej długości namiotu, wprawiając powietrze w ruch. Cyrkulacja powietrza usuwa nagromadzone ciepło poza obiekt, zastępując je chłodniejszym. Taki efekt przydaje się również podczas chłodnych, dżdżystych dni, podczas których wewnątrz szklarni foliowej gromadzi się wilgoć.
Ochrona plonu przed szkodnikami
Siatka przeciw insektom zamontowana za kurtynami z folii, a także osłona okalająca strukturę, chronią plon przed szkodnikami, które mogłyby żerować na warzywach, owocach i ziołach. W ekologicznej plantacji sposoby na likwidowanie szkodników są mocno ograniczone. Nie można korzystać z wielu środków, które działają natychmiastowo. Same środki do tanich nie należą, jednak aby nie narażać plonu, warto skorzystać z uprawy współrzędnej. Jest też wiele naturalnych środków, które można przygotować we własnym zakresie, a później wykorzystać.
Zdrowa żywność z ogrodu
Uprawiając własne warzywa i owoce, ogranicza się ich zakup w sklepie. Sporo z nich sprowadzanych jest z daleka, pielęgnowanych przy zastosowaniu przyspieszaczy wzrostu. Choć nie są szkodliwe, to jednak coraz więcej osób rezygnuje z marketowych roślin na rzecz tych lokalnych i ekologicznych. Należy pamiętać, że rośliny zalegające na sklepowych półkach transportowane są często z odległych krajów, w których klimat pozwala na uprawianie ich poza sezonem przy użyciu sztucznych środków.
Niestety sporo produktów eko, bio i organic jest kosztowna. W dalszym ciągu istnieje szansa na to, aby wyhodować jej samemu. Dlatego też coraz częściej w pobliżu domu pojawią się cieplarnie, które stały się symbolem niezależności, zdrowego odżywiania, a także pasji do ogrodnictwa.