Konstrukcje stalowe z wyposaża się w kratownicę, aby ustabilizować i wzmocnić strukturę, aby jeszcze lepiej znosiła warunki atmosferyczne na nią oddziaływające. Kratownica to połączone ze sobą węzły z mimośrodami, w których wszelkie obciążenia pojawiają się między węzłami. Pręty mają zwykle wstępne wygięcia, co powoduje wzmocnienie stelażu. Tego rodzaju elementy pojawiają się w halach przemysłowych, magazynowych, sportowych, stadninach itp., są nieodłącznym elementem modułowych konstrukcji stalowych. Z reguły występują w obiektach zakotwionych na stałe. Na rynku zwykle występują kratownice płaskie oraz kratownice przestrzenne.
Konstrukcje stalowe z kratownicą płaską
Podstawowy rodzaj dźwigarów, składający się z połączonych za pomocą przegubów prętów, które nazywa się węzłami. W taki oto sposób obciążenia przyjmowane są na całości elementu w płaszczyźnie konstrukcji. Pełnią rolę belek, a zarazem podciągów w dźwigarach struktury, w płatwiach i ramach kratowych. Sztandarowym wykorzystaniem kratownic płaskich są właśnie ocynkowane hale namiotowe. Kratownice płaskie dzieli się na dwa typy: o prostym lub złożonym schemacie. W przypadku pierwszego typu boki prętów są trójkątami, w złożonej nie zawsze tak jest.
Przestrzenne kratownice stalowe
Jest to typ struktury nośnej opartej na prętach, które te nie leżą w jednej płaszczyźnie. Podobnie jak w przypadku kratownicy płaskiej, przestrzenna składa się z prętów, które łączą się w węzły w przegubach. Różnicą natomiast jest to, iż przenoszą obciążenia we wszystkich kierunkach, co też charakteryzuje je nośnością wielokierunkową. Tego rodzaju stelaże wykorzystuje się głównie w wieżowcach, masztach, słupach oraz podporach.
Hale namiotowa z kratownicą stalową
Kratownice idealnie sprawdzają się w obiektach parterowych o sporej kubaturze. Daje to szansę na dużą ilość przestrzeni, która jest wytrzymała na oddziałujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Ważną zaletą kratownic jest ich wytrzymałość, w połączeniu z niewielką wagą całości hali magazynowej. W ten sposób struktura jest łatwa w montażu i demontażu. Zaprojektowana w systemie modułowej rozbudowy konstrukcja może ulegać później rozmaitym modyfikacjom. Dla kupującego oznacza to, iż w chwili, kiedy zaczyna mu brakować miejsca, może powiększyć obiekt, dołączając nowe segmenty. Warto również wspomnieć, że samych dźwigarów można używać jako podporę dla wszelkich instalacji, mocując do nich lampy, kable, wentylatory, nawiewnice, tablice reklamowe itp.