Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Wiele osóby wypatruje wiosny, aby znów zajadać się świeżymi warzywami. W sklepach natomiast zaczynają pojawiać się wczesnowiosenne nowalijki. Należy jednak pamiętać że nie wszystkie są zdrowe i dobrze działają na nasz organizm. Niestety sporo z nich przesiąknęło nawozami, które mają przyspieszyć wegetację i sprawić, że jak najszybciej trafią na rynek. Oczywiście nie wszystkie z dostępnych plonów są takie same. Wystarczy wybierać nowalijki ze sprawdzonych źródeł, od renomowanych producentów lub uprawiać je samemu pod osłoną.

Po zimie wiele osób czuje oznaki osłabienia, dlatego też powinno nam zależeć na dostarczaniu organizmowi prawdziwej porcji witamin, które zawierają m.in. nowalijki. Nowalijki możemy wyhodować w tunelu foliowym, choć wymaga to pewnego wysiłku. Pierwszy plon dostępny w marketach to drożyzna, a prowadzenie nowoczesnego ogrodu warzywnego pozwala zaoszczędzić sporo środków w budżecie domowym.

Tym razem w kolejnym poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy, krok po kroku, jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym.

Uprawa nowalijek

Nowalijki w gruncie

Przedwiośnie charakteryzuje się częstymi wahaniami temperatury. Krótki dzień i częste przymrozki to mało korzystne warunki do wegetacji roślin. Aby otrzymać plon z gruntu, należy siać rośliny dnia długiego – wytrzymałe na niskie temperatury oraz potrafiące przetrwać przymrozki.

Jeśli pogoda sprzyja, sezon uprawowy możemy zacząć w drugiej połowie marca. Dobrymi roślinami będą rzodkiewka, szpinak, jarmuż, koperek i roszponka, ponieważ są na tyle wytrzymałe, że przy temperaturze 5°C w dalszym ciągu się rozwijają. Co ważne, są w stanie przetrwać przymrozki. Grządki warto jednak zabezpieczyć agrotkaniną, aby w sytuacji przedłużających się mrozów rośliny były bezpieczne.

Jeśli znajdzie się  jeszcze wolne miejsce, możemy wysiać sałatę masłową oraz endywię. Obie rośliny wytrzymują temperaturę do -5°C, jednakże w odróżnieniu od wspomnianych wyżej roślin, należy uprawiać je z rozsady.

Mając do dyspozycji tunel foliowy, rozsadę można produkować samemu lub kupić ją w sklepie. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie rozsady nie należy do najłatwiejszych zadań.

Nowalijki pod osłonami

Luty oraz marzec to miesiące, podczas których w wielu miejscach zalega śnieg, a nawet jeśli go brakuje, możemy spodziewać się przymrozków. Rośliny odporne na niskie temperatury należy chronić, aby miały korzystne warunki do poprawnego rozwoju. Optymalne warunki do wegetacji plonu można wytworzyć w tunelu foliowym, poprawiając jakość i ilość zbioru.

Prowadzenie roślin w gruncie jest ryzykowne, zaś pogoda bywa nieobliczalna. Cieplarnia pozwala w pewnym stopniu uniezależnić plon od zjawisk atmosferycznych. Ogrzewane oraz zimne namioty szklarniowe są idealnym miejscem dla roślin każdego typu, zwłaszcza ciepłolubnych, które drodnie owocują pod osłonami. Ponadto mając do dyspozycji wolne miejsce pod osłoną, można wewnątrz przygotowywać rozsadę.

Tunel foliowy do uprawy nowalijek

Jak i jaki tunel foliowy wybrać? Każdy pasjonat ogrodnictwa będzie miał odmienne potrzeby oraz inny metraż dostępnej przestrzeni, więc kupując cieplarnię należy kierować się tymi dwoma kryteriami. Oczywiście jest jeszcze cała mas innych wytycznych, które przedstawiliśmy w artykule “Tunel foliowy od A do Z”, gdzie przybliżamy cały proces przedzakupowy, aby wybrać funkcjonalną konstrukcję ogrodową.

Z całą pewnością do przydomowego ogrodu lub na działkę będziemy szukać taniej i prostej struktury. Obie cechy znajdziemy w hobbystycznych tunelach foliowych, które dzieli się na zamknięte (jednowegetacyjne) oraz z cieplarnie z wietrzeniami bocznymi (wielowegetacyjne). Pierwszy typ to struktury z jednymi drzwiami lub parą i ocynkowanym stelażem, na który nałożona jest folia. Cechą tuneli wielowegetacyjnych jest to, że po obu stronach takiej konstrukcji znajdują się podnoszone kurtyny. Za pomocą korby podnosi się je i wprowadza w ruch powietrze. Jest to skuteczne rozwiązanie w sytuacji, kiedy uprawiający chce pozbyć się nadmiaru ciepła lub wilgotności spod osłony. Po obu stronach tunelu, w miejscu podciągniętej folii, montowana jest siatka przeciw owadom, utrudniająca dostawanie się do wewnątrz szkodnikom. W foliakach jednowegetacyjnych, aby otrzymać zbliżony efekt, otwiera się drzwi.

Z istotnych zalet tuneli hobbystycznych możemy dodać jeszcze, że są wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. Co to oznacza? Otóż właściciel takiego stelażu może prowadzić wewnątrz wszelkie prace pielęgnacyjne bez obaw że rury i profile stalowe będą podatne na korozję. Tak więc zwiększona wilgotność wewnątrz nie osłabi konstrukcji i nie doprowadzi do korodowania. Stalowy stelaż przytwierdzony do ziemi wytrzymuje silne podmuchy wiatru, burze, grad i wiele innych szkodliwych zjawisk atmosferycznych. Można go również zostawić na zewnątrz w czasie zimy, wystarczy jedynie zdjąć folię, a sam stelaż w żaden sposób nie ucierpi.

Jak uprawiać nowalijki w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa dla rolnictwa

Hala namiotowa dla rolnictwa to wszechstronna struktura do zastosowania na farmach. Dzięki uniwersalnej konstrukcji oraz modułowemu stelażowi przynosi sporo korzyści…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać poinsecję?

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zastanawiają się “Jak rozmnażać poinsecję?”. Kiedy święta bożego narodzenia dobiegają końca, możesz nadal chcieć zatrzymać swoje świąteczne…

Więcej
Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej