Jak ścinać i dbać o słoneczniki: 10 łatwych kroków

Jak ścinać i dbać o słoneczniki: 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień.

Słonecznik to gatunek rośliny z rodziny astrowatych pochodzący z Ameryki północnej, jego wyjątkowa uroda sprawia, że słoneczniki są bardzo popularną ozdobą ogrodów, rabat kwiatowych mogą też rosnąć w doniczkach. Odmiany ozdobne słoneczników są chętnie wykorzystywane we florystyce, nadając kompozycjom niezwykłego, sielskiego uroku i chociaż kwiaty słonecznika (Helianthus annuus) są bezzapachowe, zawsze wnoszą polot, atrakcyjnośći i piękno koloru, ciesząc oko każdej osoby wrażliwej na piękno.

Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby kwiaty długo wyglądały świeżo, zdrowo i pięknie.

10 kroków, jak pielęgnować cięte słoneczniki

Przedłużenie żywotności ciętych słoneczników zaczyna się od właściwego cięcia. Aby uzyskać optymalną żywotność kwiatów, musisz wiedzieć, kiedy i jak je ciąć. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Krok 1: Najlepiej je przyciąć, gdy są prawie otwarte

Gdy tylko zauważysz, że płatki  słonecznika są już prostopadle ułożone do koszyczków, pora je ściąć. Jeśli możesz, najlepiej zaplanuj to na dzień wcześniej przed ich całkowitym otwarciem.

Krok # 2: Podlewaj je dzień przed ścięciem

Sprawdź, czy ziemia nie jest sucha, musisz upewnić się, że słoneczniki mają odpowiedni poziom wilgoci, zanim je zetniesz, najlepiej jest podlać je dzień wcześniej.

Krok 3: Przygotuj narzędzia do ​​cięcia

W dniu, w którym planujesz ścinać słoneczniki, upewnij się, że wszystkie narzędzia są gotowe, podstawa to czysty i ostry nóż oraz dwa czyste wiadra. Jedno wiadro powinno być wypełnione do połowy ciepłą wodą (około 37–40 ° C), a drugie wodą zmieszaną z odżywką do kwiatów ciętych .

Krok 4: Wymieszaj roztwór odżywki do kwiatów ciętych  zgodnie z instrukcjami producenta

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować roztwór utrwalający, wystarczy użyć odżywki do kwiatów ciętych w formie proszku do wykonania roztworu w wodzie. Preparat zawiera w swym składzie  sacharozę, środki wyrównujące poziom pH, a także przeciwbakteryjny. Odżywka do kwiatów ciętych  zapewnia żywotność i energię roślinom, sprawia, że długo stoją w wazonie, ciesząc zdrowym i świeżym wyglądem. Składniki kondycjonera wspomagają lepsze magazynowanie wody przez rośliny,  wyrównują poziom pH, a środek przeciwdrobnoustrojowy zapobiega psuciu się wody i tym samym chroni korzenie przed gniciem.

Podczas mieszania roztworu postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Zwiększenie ilości odżywki w roztworze, w którym umieścimy słoneczniki nie wydłuży ich żywotności w wazonie. Pamiętaj, że przedawkowanie odżywki może spowodować zniszczenie kwiatów.

Krok 5: Ścinaj słoneczniki wcześnie rano

Cięcie należy wykonywać rano, przed godziną 10, jeżeli zrobisz to później, spowodujesz ich szybkie uschnięcie. Jeżeli nie chcesz ryzykować, że w wazonie ujrzysz uschnięte słoneczniki, koniecznie zadbaj  o przycięcie ich w ciągu kilku godzin po wschodzie słońca. .

Krok 6: Wykonaj ciecie pod kątem

Cięcie łodyg słonecznika pod kątem zapewni im większą powierzchnię do wchłonięcia odpowiedniej ilości wody. Dzięki ukośnemu cięciu łodygi nie przywierają płasko do dna wazonu, co zapewnia roślinie optymalny poziom nawilżenia. Pamiętaj, że  słoneczniki ozdobne powinny być ścięte na wysokości około 75 cm.

Krok # 7: Umieść słoneczniki w wiadrze z czystą, ciepłą wodą natychmiast po ich ścięciu

Słoneczniki należy trzymać w wodzie, aby uniknąć ich więdnięcia. Z tego powodu słoneczniki należy włożyć do wody zaraz po ich ścięciu i odstawić wiadro w cień, zmniejsza to stres spowodowany przecięciem, utrzymując ich nawodnienie.

Krok # 8:  Umieść słoneczniki w wiadrze z odżywką do kwiatów ciętych

Aby upewnić się, że kwiaty mają zapewnione wszystkie potrzebne składniki i zabezpieczone są przed drobnoustrojami, zastosuj odpowiednia odżywkę. Umieść słoneczniki w wiadrze z roztworem odżywki kondycjonującej dla kwiatów ciętych, gdy tylko przyniesiesz je do domu. Pozwól im pozostać na kilka godzin w chłodnym miejscu, zanim ułożysz je w wazonie.

Krok 9: Ułóż słoneczniki w wazonie

Gdy kwiaty odpoczną, napełnij wazon tym samym rodzajem roztworu do podtrzymania żywotności kwiatów ciętych. Upewnij się, że wazon jest napełniony do połowy tak, że żadne liście nie znajdują się pod powierzchnią wody. Teraz najprzyjemniejsza część zadania, możesz ułożyć swoje wspaniałe słoneczniki.

Krok # 10: Codzienna zmiana wody

Aby Twoje słoneczniki były zdrowe i piękne, codziennie wymieniaj wodę w wazonie, aby zapobiec rozwojowi bakterii, zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi i spowolnić proces rozkładu.

Uprawiaj rośliny w szklarni półprofesjonalnej!

Miłośnicy ogrodnictwa, którzy zamierzają przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom, często decydują się na uprawę roślin w szklarniach semi pro. Oprócz zabezpieczenia roślin przed kapryśną pogodą, wahaniami temperatur, szklarnie semi pro zapewniają również ochronę przed szkodnikami: ptakami, insektami, owadami i zwierzętami.

Co więcej, szklarnie semi pro pozwalają również na manipulowanie temperaturą i poziomem wilgotności w zamkniętej przestrzeni tak, aby Twoje rośliny mogły cieszyć się najlepszymi warunkami do rozwoju i wzrostu. Entuzjaści ogrodnictwa uwielbiają ogrodnictwo szklarniowe, ponieważ pozwala ono przedłużyć okres wegetacyjny i uprawiać ukochane rośliny, nawet te egzotyczne przez cały rok!

Dodaj charakteru swoim wnętrzom!

Teraz, gdy wiesz już, jak dbać o cięte słoneczniki, czas przetestować swoje umiejętności. Wyjdź do ogrodu i zetnij te cudowne kwiaty, aby dodać koloru i niepowtarzalnego charakteru swoim wnętrzom!

Jak ścinać i dbać o słoneczniki: 10 łatwych kroków

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 30 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 30 m2

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 7,5m

3 391,05 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 8,75 m

wys: 2m | szer: 2m | dł: 8,75m

2 363,22 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 8,75 m

Tunel foliowy hobbystyczny 15 m2

wys: 2m | szer: 2m dł: | 7,50m

2 094,92 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Mała farma z tunelem foliowym i kurami - Hodowla zwierząt
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym ...
Czytaj więcej
Ocynkowane hale namiotowe -

Ocynkowane hale namiotowe

Ocynkowane hale namiotowe, a w zasadzie stalowe elementy, z których powstają, poddaje się procesowi cynkowania ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia ...
Czytaj więcej