Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Jak ścinać i dbać o słoneczniki: 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień.

Słonecznik to gatunek rośliny z rodziny astrowatych pochodzący z Ameryki północnej, jego wyjątkowa uroda sprawia, że słoneczniki są bardzo popularną ozdobą ogrodów, rabat kwiatowych mogą też rosnąć w doniczkach. Odmiany ozdobne słoneczników są chętnie wykorzystywane we florystyce. Nadając kompozycjom niezwykłego, sielskiego uroku i chociaż kwiaty słonecznika (Helianthus annuus) są bezzapachowe. Zawsze wnoszą polot, atrakcyjnośći i piękno koloru, ciesząc oko każdej osoby wrażliwej na piękno.

Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby kwiaty długo wyglądały świeżo, zdrowo i pięknie.

10 kroków, jak pielęgnować cięte słoneczniki

Przedłużenie żywotności ciętych słoneczników zaczyna się od właściwego cięcia. Aby uzyskać optymalną żywotność kwiatów, musisz wiedzieć, kiedy i jak je ciąć. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Krok 1: Najlepiej je przyciąć, gdy są prawie otwarte

Gdy tylko zauważysz, że płatki  słonecznika są już prostopadle ułożone do koszyczków, pora je ściąć. Jeśli możesz, najlepiej zaplanuj to na dzień wcześniej przed ich całkowitym otwarciem.

Krok # 2: Podlewaj je dzień przed ścięciem

Sprawdź, czy ziemia nie jest sucha, musisz upewnić się, że słoneczniki mają odpowiedni poziom wilgoci, zanim je zetniesz, najlepiej jest podlać je dzień wcześniej.

Krok 3: Przygotuj narzędzia do ​​cięcia

W dniu, w którym planujesz ścinać słoneczniki, upewnij się, że wszystkie narzędzia są gotowe, podstawa to czysty i ostry nóż oraz dwa czyste wiadra. Jedno wiadro powinno być wypełnione do połowy ciepłą wodą (około 37–40 ° C), a drugie wodą zmieszaną z odżywką do kwiatów ciętych .

Krok 4: Wymieszaj roztwór odżywki do kwiatów ciętych  zgodnie z instrukcjami producenta

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować roztwór utrwalający, wystarczy użyć odżywki do kwiatów ciętych w formie proszku do wykonania roztworu w wodzie. Preparat zawiera w swym składzie  sacharozę, środki wyrównujące poziom pH, a także przeciwbakteryjny. Odżywka do kwiatów ciętych  zapewnia żywotność i energię roślinom, sprawia, że długo stoją w wazonie, ciesząc zdrowym i świeżym wyglądem. Składniki kondycjonera wspomagają lepsze magazynowanie wody przez rośliny,  wyrównują poziom pH, a środek przeciwdrobnoustrojowy zapobiega psuciu się wody i tym samym chroni korzenie przed gniciem.

Podczas mieszania roztworu postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Zwiększenie ilości odżywki w roztworze, w którym umieścimy słoneczniki nie wydłuży ich żywotności w wazonie. Pamiętaj, że przedawkowanie odżywki może spowodować zniszczenie kwiatów.

Krok 5: Ścinaj słoneczniki wcześnie rano

Cięcie należy wykonywać rano, przed godziną 10, jeżeli zrobisz to później, spowodujesz ich szybkie uschnięcie. Jeżeli nie chcesz ryzykować, że w wazonie ujrzysz uschnięte słoneczniki, koniecznie zadbaj  o przycięcie ich w ciągu kilku godzin po wschodzie słońca. .

Krok 6: Wykonaj ciecie pod kątem

Cięcie łodyg słonecznika pod kątem zapewni im większą powierzchnię do wchłonięcia odpowiedniej ilości wody. Dzięki ukośnemu cięciu łodygi nie przywierają płasko do dna wazonu, co zapewnia roślinie optymalny poziom nawilżenia. Pamiętaj, że  słoneczniki ozdobne powinny być ścięte na wysokości około 75 cm.

Krok # 7: Umieść słoneczniki w wiadrze z czystą, ciepłą wodą natychmiast po ich ścięciu

Słoneczniki należy trzymać w wodzie, aby uniknąć ich więdnięcia. Z tego powodu słoneczniki należy włożyć do wody zaraz po ich ścięciu i odstawić wiadro w cień, zmniejsza to stres spowodowany przecięciem, utrzymując ich nawodnienie.

Krok # 8:  Umieść słoneczniki w wiadrze z odżywką do kwiatów ciętych

Aby upewnić się, że kwiaty mają zapewnione wszystkie potrzebne składniki i zabezpieczone są przed drobnoustrojami. Zastosuj odpowiednia odżywkę. Umieść słoneczniki w wiadrze z roztworem odżywki kondycjonującej dla kwiatów ciętych, gdy tylko przyniesiesz je do domu. Pozwól im pozostać na kilka godzin w chłodnym miejscu, zanim ułożysz je w wazonie.

Krok 9: Ułóż słoneczniki w wazonie

Gdy kwiaty odpoczną, napełnij wazon tym samym rodzajem roztworu do podtrzymania żywotności kwiatów ciętych. Upewnij się, że wazon jest napełniony do połowy tak, że żadne liście nie znajdują się pod powierzchnią wody. Teraz najprzyjemniejsza część zadania, możesz ułożyć swoje wspaniałe słoneczniki.

Krok # 10: Codzienna zmiana wody

Aby Twoje słoneczniki były zdrowe i piękne, codziennie wymieniaj wodę w wazonie, aby zapobiec rozwojowi bakterii, zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi i spowolnić proces rozkładu.

Uprawiaj rośliny w szklarni półprofesjonalnej!

Miłośnicy ogrodnictwa, którzy zamierzają przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom, często decydują się na uprawę roślin w szklarniach semi pro. Oprócz zabezpieczenia roślin przed kapryśną pogodą, wahaniami temperatur. Szklarnie semi pro zapewniają również ochronę przed szkodnikami: ptakami, insektami, owadami i zwierzętami.

Co więcej, szklarnie semi pro pozwalają również na manipulowanie temperaturą i poziomem wilgotności w zamkniętej przestrzeni. Tak, aby Twoje rośliny mogły cieszyć się najlepszymi warunkami do rozwoju i wzrostu. Entuzjaści ogrodnictwa uwielbiają ogrodnictwo szklarniowe. Ponieważ pozwala ono przedłużyć okres wegetacyjny i uprawiać ukochane rośliny, nawet te egzotyczne przez cały rok!

Dodaj charakteru swoim wnętrzom!

Teraz, gdy wiesz już, jak dbać o cięte słoneczniki, czas przetestować swoje umiejętności. Wyjdź do ogrodu i zetnij te cudowne kwiaty, aby dodać koloru i niepowtarzalnego charakteru swoim wnętrzom!

Jak ścinać i dbać o słoneczniki: 10 łatwych kroków

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki w szklarni jest bardzo nieskomplikowana. Zabiegi pielęgnacyjne są podobne do tych przy uprawie marchwi, a zakładając, że ogrodnicy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Hodowla zwierząt

Hala namiotowa jako ujeżdżalnia dla koni

Jeździectwo jako hobby cieszy się coraz większą popularnością. Na obrzeżach miast oraz w małych miejscowościach można spotkać zasłużone już stajnie,…

Więcej