Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan.
Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można podzielić czarnooką Susan-nazywaną popularnie rudbekią, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że wymaga to podjęcia tylko trzech kroków. Chociaż rośliny te z łatwością znoszą trudne warunki, zawsze korzystnie jest dowiedzieć się, jak je podzielić. Technikę tę można wykorzystać nie tylko do rozmnażania, ale także do pielęgnacji dojrzałych roślin.

Jeśli warunki panujące na zewnątrz są zbyt niekorzystne dla nowo podzielonych roślin, można je przesadzić do szklarni lub tunelu. Pamiętajcie, że choć sam podział jest łatwy, należy zadbać o to, aby rośliny dobrze się przyjęły i formowały w odpowiednich rozstawach. Dlatego lepiej jest uprawiać je w szklarni, dopóki warunki na zewnątrz nie będą stabilne.

Rozmnażanie rudbekii przez podział.

Krok 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem przy rozsadzie Rudbekii owłosionej jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska . Pamiętaj, że roślina powinna być w optymalnym stanie zdrowia, a miejsce, do którego ją przesadzamy, powinno być gotowe. Nie chcemy, aby rośliny czekały zbyt długo, ponieważ ich korzenie będą wysychać.

Sama roślina również powinna być wolna od wszelkich chorób i uszkodzeń. Dlatego można rozważyć uprawę w szklarni lub tunelu nie tylko w celu przesadzania rozsady, ale także do uprawy rudbekii do rozdzielenia. Po upewnieniu się, że rośliny macierzyste są zdrowe, można rozważyć ich podział na początku wiosny lub jesieni.

Podlewaj rośliny starannie w dniu, w którym zamierzasz je podzielić i przygotuj miejsce dla nich przed ich wykopaniem. Podział można przeprowadzić w domu lub w ogrodzie, o ile miejsce uprawy jest wolne od chwastów i resztek ziemi. Spulchnij glebę i wprowadź konieczne ulepszenia, jeśli są one konieczne.

Krok 2. Wykopanie i podział

Aby uczynić przenoszenie dojrzałej rośliny rudbekii bardziej komfortowym, przytnij jej liście tak, aby znajdowały się około 15 cm od ziemi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zobaczyć miejsca, w których należy kopać i podnieść roślinę bez uszkadzania jej korzeni.

Dobrze jeśli masz do czynienia z mocno rozwiniętą kępą. Podnieś roślinę, następnie potrząśnij ją by pozbyć się gleby z systemu korzeniowego lub delikatnie ją zwilż, by zobaczyć korzenie. Podziel kępę tak, aby każda część miała co najmniej trzy pędy, używając sterylizowanego noża lub ręcznie.

Krok #3. Przesadzanie

Po podzieleniu rośliny na części, należy je natychmiast zasadzić, aby zapobiec wysychaniu korzeni. Możesz uprawiać ją w szklarni lub bezpośrednio w ziemi. Należy pamiętać, aby nie zakopywać rozsady zbyt głęboko, gdyż może to być problematyczne przy dalszym rozwoju rośliny.

Ustabilizuj roślinę w miejscu i podlej ją, aby pomóc w szybszej regeneracji. Jeśli nie przesadzamy rudbekii do szklarni, musimy również pamiętać o ściółkowaniu gleby w celu ochrony roślin przed temperaturami. Następnie można nawozić na wiosnę, gdy rozwijają się kwiaty.

Inne sposoby rozmnażania rudbekii.

Jeżeli nie masz wystarczająco dużo dojrzałych roślin do podziału, możesz rozmnażać rudbekię przez wysiew nasion. Najlepszy czas, aby sadzić rudbekie, niezależnie od propagowanej metody, będzie na wiosnę lub na początku jesieni. W ten sposób można się upewnić, że rośliny zapuściły korzenie, zanim pogoda stanie się wyzwaniem.

Rośliny skorzystają, jeśli zaczniesz ich pielęgnację w szklarni, aż będą one wystarczająco silne, aby przesadzić je na nowe stanowisko. Następnie pozwól roślinom rozwijać się w miejscu o dobrej retencji wody i pełnym słońcu. W zależności od odmiany, którą uprawiasz, będziesz musiał wykonać dodatkowe zabiegi, takie jak pikowanie.

Nasiona

Możesz uprawiać rudbekię z nasion bez większych kłopotów. Można je dostać w sklepach ogrodniczych, ale pamiętaj, że ta roślina to samosiejka i bardzo szybko może zdominować rabaty. Można po prostu pozwolić jej upuścić nasiona po sezonie kwitnienia, wyzbierać je i przechować zimą w odpowiednich warunkach i wysiać na wiosnę. W przeciwnym razie należy posiać nasiona w szklarni, zanim temperatura się ociepli, aby ułatwić kiełkowanie.

Sadzonki

Rudbekie można także rozmnażać z sadzonek zdrowych roślin. Należy pobrać piętnastocentymetrowe odcinki poniżej wierzchołka i umieścić je w pojemnikach z wilgotną ziemią. Możesz także ukorzenić je w domu, aby chronić sadzonki przed trudną pogodą, aby mogły lepiej rozwijać korzenie.

Podsumowanie

Rozsada jest doskonałym sposobem na utrzymanie dojrzałej odmiany rudbekii, jak również na rozmnażanie kolejnych roślin. Aby dowiedzieć się, jak dzielić rudbekie, wystarczy wykonać tylko trzy kroki, a sam proces jest stosunkowo prosty. Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest jesień lub początek wiosny, gdy rośliny mają około trzech lat.

Należy przyciąć roślinę, aby ułatwić jej wykopanie i wyciągnięcie. Można też podzielić kępę, jeśli jest przerośnięta, a następnie przepłukać korzenie, aby ułatwić ich podział. Każda część powinna mieć około trzech pędów i pamiętaj, aby umieścić je w ziemi jak najszybciej, aby nie dopuścić do wyschnięcia korzeni.

Na koniec dokładnie podlewamy i nawozimy wiosną, gdy zauważymy nowe przyrosty. Jeśli nie możesz jeszcze przeprowadzić podziału roślin, możesz także rozważyć uprawę rudbekii z nasion lub sadzonek. Rozpocznij ją w domu, a następnie przesadź w nasłonecznione miejsce, aby uzyskać optymalne efekty.

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...