6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które stają się powodem do dumy. Ten trend wywodzi się z rosnącej popularności zdrowego odżywiania. Chodzi nie tylko o spożywanie roślin bio, eco i organic – należy je również wyprodukować.

Osoby, które nie podążają za modą, lecz kieruje nimi wyłącznie hobby, warzywniak prowadzą po to, aby sięgać po witaminy prosto z grządki. Jest to o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż systematyczne kupowanie warzyw i owoców w sklepach. Ciągły ruch i  aktywność są niezastąpionym elementem zdrowego trybu życia. Każda minuta spędzona w ogrodzie poprawia samopoczucie, angażuje oraz przekształca się w plon. Nie trzeba spędzać po kilka godzin w tunelu foliowym, wystarczy pamiętać o podstawowych zabiegach ogrodniczych, a obfity plon pojawi się kilka tygodni po posadzeniu. Nim jednak rozpoczniemy, warto dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować nowoczesny ogród warzywny i zagwarantować sobie sukces uprawy.

Klatki ogrodnicze – chroń własne rośliny

Konstrukcje podobne do cieplarni, różniące się tym, że zamiast powłoki foliowej mają narzuconą siatkę. Ma ona chronić uprawy przed ptakami, szkodnikami i insektami. Czasami ze względu na bardzo upalne lato na namiot foliowy zamiast folii nakłada się siatkę. Stalowa ocynkowana konstrukcja w pełni sprawdzi się w tej roli przydatnej klatki. Dzięki powłoce ochronnej na rurach i profilach nie pojawi się korozja, pomimo stale działających na nie czynników atmosferycznych.

Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym pełni funkcje podobnie jak klatka. Po bokach struktury zamontowane są podwijane rolety, które w razie zbyt wysokiej temperatury podnosi się do góry. Wtedy wewnątrz dochodzi do cyrkulacji powietrza. Nadmiar ciepła zostaje zastąpiony przez chłodniejsze powietrze, więc tak samo jak w przypadku upraw pod siatką nie musimy obawiać się przegrzania.

Słupki lub stelaże do pnączy – rośliny rosną do góry

Niektóre z roślin rosną o wiele lepiej, jeśli prowadzi się je do góry lub na boki. Te, które tworzą duże owoce, a mają płytki system korzeniowy narażone są na wywrócenie. Aby dać roślinom optymalne warunki do rozwoju, ustawia się przygotowane własnoręcznie lub zakupione stelaże, aby poprowadzić pnącza. W ten sposób liście, łodygi i owoce doświetlone są z każdej strony, a to korzystnie wpływa na ich wzrost.

Skrzynie ogrodnicze (raised bed) – różne gleby do ogrodu

Ta metoda uprawy stosowana jest zarówno pod osłonami jak i polowo. Skrzynia to prosta konstrukcja, która składa się z desek, kilku gwoździ lub kątowników i dybli. Na spodzie rozścielona jest agrotkanina, następnie kompost, a wyżej dobrej jakości gleba. Z reguły skrzynie ogrodnicze mają kształt figury geometrycznej (kwadrat, prostokąt, romb itp.). Jak widać budowa jest dziecinnie prosta, dlatego wielu ogrodników zamiast zakupu decyduje się na jej zrobienie. Takie DIY ułatwia dokładne dostosowanie podwyższonej grządki do wymiarów namiotu.

Tunel foliowy lub ogródek z takimi “łóżkami ogrodniczymi” jest wygodny w użyciu. Wysoka grządka sprawia, że unikniemy częstego schylania. Ponadto w łatwy sposób możemy wytworzyć sprzyjające warunki glebowe dla uprawianych roślin. Na różnych stanowiskach możemy mieć różne pH, innymi proporcjami nawozić i tworzyć optymalne rabaty warzywne. Po zakończeniu uprawy nie trzeba przekopywać całości, a jedynie stanowisko, na którym prowadziliśmy plantację.

Minitunel foliowy – zabezpieczenie przed przymrozkami

O tym, czym jest i w jaki sposób używać mini tunelu można pooglądać w filmie “Dlaczego warto używać inspekty i minitunele foliowe?”. Namioty tego typu rozłożone nad roślinami chronią je przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami, a podczas zimnych miesięcy zabezpieczają przed przymrozkami oraz chłodem.

Agrotkaninia – mniej chwastów i mniejsze zużycie wody

Ściółkowanie agrotkaniną przynosi ogrodnikowi wiele profitów. Gleba pokryta agrotkaniną o wiele dłużej jest nagrzana i wolniej paruje z niej woda. Pierwszy działanie wydłuża czas, jaki roślina poświęca na wegetację, drugi natomiast, również bardzo istotny, pozwala zaoszczędzić na podlewaniu.

Dojrzewająca roślina narażona jest na zagłuszenie przez chwasty, lecz stosując materiał ogrodniczy i zostawiając miejsce jedynie na plon główny, ograniczamy rozwój niechcianych roślin. Tam, gdzie dojrzewa warzywo, zostawia się otwór, zaś wszelkie niewykorzystane stanowiska zasłania się agrotkaniną. Trzeba pamiętać, że agrotkanina nie eliminuje chwastów, a jedynie je tłumi.

Kompostownik – dokarmianie organiczne roślin

Wartościowy nawóz można zrobić z niektórych odpadów, które produkujemy w domu. Otóż pod wieloma względami jest o wiele bardziej korzystny dla roślin niż sztuczne substancje. Stosując wykonany przez siebie nawóz, mamy pewność, że dokarmianie roślin odbywa się metodą całkowicie ekologiczną. Warzywa bez dodatkowej “chemii” są zdrowsze, są tak samo dorodne jak te ze sklepu. Co najważniejsze pochodzą z własnego ogródka. 

Aby wytworzyć własny nawóz, musimy przeznaczyć kawałek ogrodu na kompostownik, który możemy zrobić samemu lub kupić w sklepie. O tym, jak go przygotować, pisaliśmy w artykule “Jak zrobić kompostownik ?”.

Optymalny i  nowoczesny warzywniak

Podsumowując, większość z wymienionych wyżej rzeczy możemy zrobić samemu. Pozostałe nie są aż tak kosztowne, aby z nich całkowicie rezygnować, tym bardziej że wprowadzenie ich do nowoczesnego warzywniaka usprawni dojrzewanie plonu.

Wypróbowanie poszczególnych metod pozwoli zrozumieć, że naprawdę znacznie ułatwiają pielęgnację ogrodu, a przy odrobinie kreatywności powyższe propozycje na pewno poprawią wygląd i atmosferę przebywania wśród upraw.

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa cykorii w tunelu foliowym

Cykoria sałatowa jest warzywem liściastym bardzo podobnym do sałaty, jednakże posiada o wiele więcej substancji odżywczych. Jedną z zalet cykorii…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać maliny w tunelu foliowym?

W kolejnym artykule KrosAgro odpowiemy sobie na pytanie, jak uprawiać maliny w tunelu foliowym, aby zagwarantować sobie, jak najlepszy dostęp,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namioty magazynowe – kompleksowa ochrona

Namioty magazynowe to niedrogie rozwiązania, które cieszą się popularnością zarówno wśród klientów indywidualnym, jak i firm. Te przenośne konstrukcje ze…

Więcej