Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska nie miałaby w ogóle racji bytu. Dodatek papryki, jako przyprawy wydobywa głębię aromatu, lub w przypadku ostrych odmian, potrafi dodać pikanterii i charakteru. Także jeśli chodzi o zawartość witamin i substancji odżywczych jest ona absolutną rekordzistką, zawierając czterokrotnie więcej witaminy C niż cytryna. Całe szczęście, że papryka jest niezwykle popularna i chętnie spożywana. Może jednak zamiast kolejny raz zaopatrywać się w nią w sklepie warzywnym porwiesz się na spróbowanie zasadzenia jej w swoim ogrodzie? Uprawa papryki jest stosunkowo łatwa, zwłaszcza jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie. W Polsce należy uważać na spadki temperatur i dobrze poznać specyfikę uprawy tej ciepłolubnej rośliny, zanim pojawi się na naszych grządkach.
Konieczne jest poznanie podstaw uprawy papryki takich jak: poznanie wymagań rośliny, właściwych odległości między sadzonkami, poznanie odmian papryki i roślin współtowarzyszących jej. Właściwym krokiem będzie także zaznajomienie się ze specyfiką szklarniowej uprawy papryki, ponieważ w Polsce ze względu na warunki klimatyczne jest to najlepsze rozwiązanie.
Papryka pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Południowej oraz Indii Zachodnich. Ze względu na swoje pochodzenie, najlepiej rośnie więc na terenach dobrze nasłonecznionych i ma wysokie wymagania jeśli chodzi o ilość wody ora składników odżywczych w glebie. Żyzne, bogate w minerały podłoże, łatwo nagrzewające się i długo utrzymujące wilgoć, zasilone dużą ilością nawozu organicznego, takiego jak obornik lub kompost, są kluczem do sukcesu uprawy.
Spis treści
Różne rodzaje papryki i ich zalety
Papryka jest warzywem, które jest bazą wielu dań, lub wspaniałym dodatkiem do potraw, w niemal każdej domowej kuchni. Wielką zaletą papryki jest to, że jest ona prawdziwą bombą witaminową, a każdy z jej rodzajów ma inne właściwości zdrowotne i smakowe. Według wielu naukowych badań dotyczących wpływy żywności na zdrowie, spożywanie papryki może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Oto różne odmiany papryki i ich korzyści zdrowotne:
Czerwona papryka
Większość ludzi uważa, że wszystkie z odmian papryki mają taka samą specyfikę, niezależnie od kształtu, wielkości i koloru. Jednak jest to błąd, poszczególne odmiany różnią się między sobą niuansami smakowymi, balansem poziomu słodyczy, goryczy i ostrości, także walorami odżywczymi.
Czerwona dojrzała papryka to czysta słodycz i rozkosz dla podniebienia, zawiera mnóstwo witaminy A, jest również bogata w witaminę C, dostarczając aż 200% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Strąki czerwonej papryki są pełne witamin i przeciwutleniaczy, w tym witaminy B56 i kwasu foliowego.
Żółta papryka
Żółta papryka jest równie słodka jak jej poprzedniczka, w swoim składzie także zawiera witaminę C; zawarta w niej niacyna, utrzymuje zdrowy układ trawienny; a witamina B jest odpowiedzialna za poprawę stanu skóry.
Zielona papryka
Zielona papryka różni się smakiem od poprzedniczek, lekko gorzkawym, wytrawnym smakiem, dzięki czemu jest świetnym dodatkiem do sałatek i potraw smażonych. Jedno z najsłynniejszych dań kuchni węgierskiej, bez którego sezon letni byłby niepełny jest leczo. Oryginalne przepisy zawsze wskazują jako podstawę dania zieloną, nie zaś jak wielu osobom się wydaje, czerwoną paprykę. Poza walorami smakowymi, zielona papryka jest niesamowicie zdrowa, zaledwie jeden kubek zielonej papryki zawiera aż 2,5 grama błonnika i jest pełen przeciwutleniaczy, witamin C i E.
Papryczki chili
Oprócz klasycznej papryki, papryczki chili są również gwiazdą wielu dań, dodając im pikanterii i rozgrzewając do czerwoności niejednego łasucha. Do Europy trafiły za sprawą Krzysztofa Kolumba, będąc zamiennikiem drogiego i ciężko dostępnego pieprzu, szybko stała się składnikiem kuchni orientalnej, ale także tradycyjnej. Na dzień dzisiejszy wyróżniamy 60 jej odmian, zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu, koloru i oczywiście poziomu ostrości!
Większość ludzi spożywa papryczki chili w postaci sproszkowanej przyprawy i pasty, i past, można także bez problemu suszyć ją lub też marynować. Papryczki chili, poza diabelnie ostrym smakiem, są bogate w minerały, takie jak potas i witaminy C, B6, K1 i A.
Papryka Serrano
Papryczki serrano to kolejny rodzaj pikantnej papryki, będącej mniej popularnym konkurentem papryczki jalapeno. Zawierają one kapsaicynę, substancję chemiczną, która może poprawić stan zdrowia serca. W ich składzie są również przeciwutleniacze oraz witaminy C i B6, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy.
Anaheim Peppers
To łagodne kalifornijskie chili ma wysoką zawartość wody, dzięki czemu jest warzywem niskokalorycznym. Odmiana tej papryki dorasta od 15 do 25 cm wysokości i zawiera takie pierwiastki jak żelazo i potas, witaminę C i witaminę A.
Papryczki Jalapeño
Jalapeno, charakteryzuje się niewielkimi, zielonymi owocami (od 5-9 cm), oraz ostrym, wyrazistym smakiem, stanowiącym doskonały dodatek do wielu rodzajów potraw, zwłaszcza kuchni meksykańskiej. Oprócz swojej kulinarnej wszechstronności pieprz ten zawiera kapsaicynę, która może zwiększać metabolizm, łagodzić miejscowo ból i zmniejszać skoki insuliny.
Papryczki Habanero
Papryczki Habanero sąt jednym z najbardziej pikantnych gatunków papryki, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Niektóre badania pokazują nawet, że papryka habanero ma właściwości antynowotworowe i może zapobiegać rakowi prostaty.
Papryka Cayenne
Być może widziałeś w markecie, bądź sam masz na kuchennej półce butelkę oliwy z zatopioną wewnątrz papryczką cayenne. Jeśli nie, to na pewno spotkałeś się z jego sproszkowaną wersją, czyli pieprzem kajeńskim. Jest to niezwykle popularna, ostra przyprawa, którą aromatyzuje się wiele potraw. Ma ona również wiele walorów prozdrowotnych jak: witaminy A, B6, C, E i K, zawiera również mangan i potas, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Najlepsze rośliny towarzyszące dla papryki
Techniki sadzenia towarzyszącego mogą być bardzo korzystne dla Twojego ogrodu. Rośliny w takim układzie, czerpią obopólne korzyści ze swojego sąsiedztwa, żyjąc obok siebie w naturalnej symbiozie. Odpowiednie rozmieszczenie różnych gatunków roślin, pomoże zmaksymalizować przestrzeń w ogrodzie, poprawić jakość, ilość i smak zbiorów, zwiększyć tempo wzrostu roślin, odstraszyć szkodliwe owady, a niektóre z roślin niskopiennych, ściółkujących glebę, zapobiega ekspansji chwastów. Jednym słowem model sadzenia towarzyszącego, pozwala zrezygnować ze szkodliwych chemicznych oprysków odstraszających szkodniki oraz pozwala ograniczyć nawożenie gleby.
Istnieją różne rośliny towarzyszące dla różnych rodzajów upraw. Oto niektóre z warzyw, kwiatów i ziół, które możesz sadzić w pobliżu papryki.
Groch
Groch może zwiększyć zawartość azotu w glebie, wzmocnić smak papryki i ściółkować ziemię, zapobiegając rozwojowi chwastów.
Rzodkiewki
Rzodkiewki sadzone wokół papryki mogą wzajemnie wzmacniać swój smak oraz zagospodarować przestrzeń w ogrodzie i służyć jako efektowna roślina okrywowa, zapobiegając rozwojowi chwastów. Uprawa rzodkiewki jest stosunkowo łatwa, można ją zbierać w ciągu około czterech tygodni od siewu, nie stanowi więc kłopotliwego towarzystwa dla papryki.
Bazylia
Szkodniki ogrodowe, takie jak ślimaki, mszyce, muszki i niektóre chrząszcze, nie lubią zapachu bazylii. Sadzenie ich w pobliżu twojego pola odstraszy potencjalne szkodniki i zapobiegnie niszczeniu przez nie twoich roślin.
Cebula, por i szczypiorek
Sadzenie szczypiorku, cebuli lub porów w pobliżu papryki, może zapobiec inwazji wielu szkodliwych owadów i pomoże przyciągnąć do ogrodu zapylacze, takie jak pszczoły i motyle; cebulowate w połączeniu z papryką , będą nawzajem wzmacniały swój smak. Szczypiorek jest rośliną wieloletnią, więc po pierwszych zbiorach będziesz cieszyć się bardziej aromatycznym szczypiorkiem. Przyciągają również do ogrodu zapylacze, takie jak pszczoły i motyle.
Szpinak, botwina i sałata
Te nisko rosnące rośliny mogą bć świetnymi roślinami okrywowymi, zapewniającymi warstwę naturalnej ściółki zabezpieczającej glebę przed plenieniem się chwastów.
Koper
Koper odstrasza mszyce i przędziorki, które mogą zniszczyć grządki papryki. Jednocześnie przyciąga do ogrodu pomocne owady i zapylacze.
Petunie, nasturcje i nagietki
Te piękne kwiaty są wdzięcznym dodatkiem do każdego ogrodu, a widok kolorowych, pięknych pąków wprowadza radość i beztroskę w nasze życie. Walory estetyczne to niejedyna zaleta tych kwiatów, mogą one również pomóc w odstraszaniu mszyc, mączlików, chrząszczy i innych szkodników.
Pomidory
Pomidory są wspaniałym sąsiedztwem dla papryki, ponieważ pomagają utrzymać glebę wolną od szkodników.
Oregano, rozmaryn i majeranek
Te zioła mają silny, intensywny zapach, który może wzmocnić smak papryki i odstraszyć szkodliwe owady.
Pelargonie
Liście pelargonii mogą być pułapką dla niektórych gatunków chrząszczy, mogących zagrozić uprawie papryki.
Kukurydza
Sadzenie rośliny tak wysokiej jak kukurydza, wokół grządki z papryką pomoże chronić paprykę przed silnym wiatrem. Spełnia także funkcje cieniującą, zabezpieczającą paprykę przed palącym słońcem i nadmiernym upałem.
Gryka
Przyciąga zapylacze, wspomagające rozprowadzanie pyłku z kwiatów papryki. Dodatkowo gryka może być zieloną ściółką do Twojego ogrodu po jej zebraniu.
Szparagi
Szparagi są dobrym przedplonem dla papryki. Po ich wiosennych zbiorach, można od razu zasadzić paprykę w tym samym podłożu.
Rośliny, które nie nadają się do uprawy obok papryki.
Chociaż istnieją pożyteczne rośliny towarzyszące, istnieją również szkodliwe rośliny, których nie należy sadzić w pobliżu papryki:
Fasola
Podczas gdy słodka papryka toleruje towarzystwo fasoli, o tyle jej ostre odmiany wpływają negatywnie na swój wzajemny rozwój.
Koper włoski
Niewiele roślin lubi rosnąć w pobliżu kopru włoskiego, papryka również. Jeśli planujesz uprawiać koper włoski, umieść go z dala od papryki.
Morele
Morele i papryka zwykle cierpią na podobne choroby, umieszczenie ich obok siebie sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji.
Kapustne
Jarmużu, kalafiora, brukselki, brokułów i innych warzyw kapustnych nie są dobrymi roślinami współrzędnymi dla papryki.
Ziemniaki
Mimo że papryka dobrze rośnie z bakłażanami i pomidorami, należy trzymać ją z dala od ziemniaków. Papryka i ziemniaki często łapią te same choroby, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób izolujmy je od siebie.
Korzyści z uprawy papryki w szklarni
Inwestycja w szklarnię lub tunel foliowy to jedna z najlepszych decyzji, jaką możesz podjąć. Rośliny ciepłolubne, takie jak papryka, najlepiej rozwijały się będą w stabilnym, zacisznym środowisku zapewniającym im odpowiednią temperaturę i poziom wilgoci. Uprawa pod osłonami stale się coraz bardziej popularna, ze względu na ogrom korzyści jakie gwarantuje. W dobie zmian klimatycznych, szklarnia lub tunel pozwalają kontrolować warunki środowiska dla naszych roślin. Jeśli nadal masz wątpliwości, oto kilka argumentów, które pomogą przekonać Cię jakie zalety oferuje taki typ uprawy:
Ochrona przed żywiołami
Posiadanie szklarni lub tunelu foliowego, chroni Twoje rośliny przed niekorzystnymi, lub nawet ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Konstrukcje zabezpieczają Twoje rośliny przed żywiołami takimi jak: silne wiatry, ulewne deszcze, gradobicia, jak również stanowią barierę dla mrozu i wysokich, upalnych temperatur.
Szklarnie mają półprzezroczystą pokrywę a tunele okryte są specjalna folią, w zależności od stopnia przepuszczalności promieni UV, rozpraszającą mniej lub bardziej światło słoneczne. Stopień krycia membrany i filtry przeciwsłoneczne, dobieramy indywidualnie do zapotrzebowania, danego gatunku roślin na światło.
Izolacja roślin przed szkodnikami
Inną godną uwagi zaletą szklarni jest ochrona roślin przed zwierzętami i owadami mogącymi wyrządzić szkodę uprawom. Gdy rośliny są zamknięte w szklarni lub tunelu, szkodliwe owady i inne niepożądane stworzenia, takie jak krety, ptaki i jelenie, nie zrujnują miesięcy Twojej pracy. W rezultacie, Twoje rośliny będą zdrowsze, ponieważ nie będziesz musiał używać toksycznych pestycydów ani chemikaliów do odstraszania szkodników i innych zwierząt.
Wydłużenie sezonu wegetacyjnego
Szklarnie zapewniają dłuższe okresy wegetacyjne, ponieważ zapewniają kontrolowany klimat dla rosnących w nich roślin. Dzięki stworzeniu jak najlepiej dopasowanych do zapotrzebowań danego gatunku roślin, warunków, mogą one zdrowo rosnąć, owocować i kwitnąć całe tygodnie lub miesiące dłużej.
Zasadź różne rośliny
Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, może to nie być dobre środowisko do uprawy papryki. Szklarnie mogą zapewnić cieplejsze i bardziej wilgotne środowisko, nawet jeśli na zewnątrz jest chłodno.
To ciepło i izolacja od zewnętrznych warunków termicznych, umożliwia sadzenie ciepłolubnych warzyw, takich jak papryka, a także egzotycznych, tropikalnych roślin. Musisz zrozumieć potrzeby roślin, które planujesz uprawiać i poznać jak najlepiej warunki, w których funkcjonują w naturze. W ten sposób będziesz mógł dostosować szklarnię do preferencji swoich roślin.
Wskazówki dotyczące sadzenia papryki w szklarni
Jeśli sadzisz paprykę po raz pierwszy lub potrzebujesz odświeżyć nieco informacje o niej, oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:
Przyspiesz proces kiełkowania nasion papryki
Nasiona papryki mają bardzo długi czas kiełkowania, nawet 20 dni! Im ostrzejsza papryka, tym dłuższy proces kiełkowania. Możesz przyspieszyć wschód rośliny mocząc nasiona przez 1-2 doby przed sadzeniem, taki zabieg zmiękcza osłonę nasion i skraca czas kiełkowania.
Szkodniki, na które należy uważać
Dbaj o zdrowie papryki, pozbywając się ślimaków, które mogą uszkodzić paprykę.
Mszyce są najczęściej występującym na papryce szkodnikiem. Obserwuj rośliny i jeżeli zauważysz przebarwienia na liściach i zahamowania wzrostu papryki, nie czekaj z interwencją. Możesz pozbyć się mszyc, opryskując dojrzałe rośliny środkiem owadobójczym w aerozolu (nie jest to zalecane dla sadzonek), ale pamiętaj, aby nie moczyć rośliny! Rotacja upraw może również być skuteczną pomocą w ochronie roślin przed szkodnikami.
Innymi szkodnikami zagrażającymi papryce, jest miniarka psiankowata, silnie uszkadzająca liście i prowadząca do obumierania rośliny, przędziorek chmielowiec, którego działalność objawia się jasnym punktami rozprzestrzeniającymi się po powierzchni liści. Również w tych przypadkach, od razu po zaobserwowaniu pierwszych symptomów należy użyć odpowiedniego środka ochrony roślin. Pamiętaj , że dzięki właściwej rotacji upraw możesz również skutecznie zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami.
Papryka niestety może również cierpieć na choroby grzybicze i bakteryjne. Najlepszą metodą uchronienia się przed nimi jest skuteczna profilaktyka w postaci właściwej pielęgnacji. Jeśli chcesz by Twoje rośliny nie były narażone na takie problemy jak: szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, werticilioza, zgnilizna bakteryjna czy też bakteryjna cętkowatość papryki; musisz regularnie wykonywać takie zabiegi jak: odchwaszczanie, zmianowanie, usuwanie porażonych roślin i stosowanie wzmacniających oprysków.
Podlewanie papryki
Ponieważ papryka dobrze się rozwija w miejscach nasłonecznionych, potrzebuje dużo wody, aby poradzić sobie z upałem. Problemem jest także jej płytki system korzeniowy, uniemożliwiający jej czerpanie wody z głębszych warstw podłoża. Wystarczy utrzymywać wilgotną i mokrą glebę, ale gdy temperatura wzrośnie, konieczne może być zwiększenie częstotliwości podlewania, nawet do 4 litrów na krzaczek.
Warunki glebowe dla papryki
Papryka najlepiej rośnie na glebie bogatej w składniki odżywcze, która zawiera duże ilości fosforu i wapnia.
Poziom pH gleby powinien wynosić od 6,0 do 7,0, a idealna temperatura gleby dla lepszego kiełkowania to około 21 stopni C lub nieco wyższa. Możesz również umieścić maty grzewcze pod doniczkami, aby uzyskać idealną temperaturę gleby.
Kiedy rośliny zaczną kwitnąć, zastosuj nawożenie dolistne raz na dziesięć dni. Dodatkowo pamiętaj o dodaniu nawozu najlepiej kompostu, po pojawieniu się pierwszego owocu, gwarantuje to, że będziesz zbierał większe owoce. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość nawozu bogatego w azot, może ograniczyć rośliny do produkowania większej ilości masy zielonej i stratę energii potrzebnej do produkcji owoców owoców.
Oświetlenie i temperatura
Oprócz odpowiedniej kontroli temperatury, papryka potrzebuje silnie nasłonecznionego stanowiska. Rośliny rosną dobrze w temperaturze od 19 do 27 stopni C w ciągu dnia i od 18 do 22 stopni C nocą. Upewnij się, że wybierasz takie miejsce w szklarni, w którym twoje rośliny będą miały co najmniej sześć godzin intensywnego światła słonecznego.
Zbieranie papryki
Podczas zbioru dojrzałej, słodkiej papryki należy zachować ostrożność. W przeciwnym razie delikatne pędy się połamią. Wszystkie praktyki ogrodnicze wokół papryki wykonujemy tak by jej nie uszkodzić, dobrze jest używać ostrych nożyczek, ręcznych sekatorów lub ostrego ostrza.
W przypadku ostrej papryki nie zapomnij założyć rękawiczek. Jeśli ich nie założyłeś, po każdym kontakcie z rośliną umyj dokładnie ręce i NIGDY nie trzyj oczu ani twarzy, aby zapobiec poparzeniu.
Ostatnie przemyślenia
Szklarnie i tunele foliowe to doskonała inwestycja dla każdego miłośnika roślin. Uprawa roślin pod osłonami pozwala stworzyć odpowiedni do każdego gatunku rośliny mikroklimat, kontrolować temperaturę i wilgotność. Dzięki temu masz możliwość wydłużyć sezon wegetacyjny i uprawiać warzywa przez cały rok.
Jeśli szukasz wysokiej jakości tuneli foliowych, KrosAgro oferuje szeroki wybór produktów w różnych rozmiarach i typach. Możesz wybierać z naszej szerokiej gamy gotowych produktów lub zdecydować się na zamówienie tunelu specjalnie na twoje zamówienie, w oparciu o Twoje potrzeby i preferencje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu pod adresem biuro@aluhale.eu.