Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina oprócz miłego dla podniebienia smaku, jest pełna witamin a w niektórych daniach wręcz niezastąpiona. Tunel foliowy dzięki mikroklimatowi tworzonemu przez osłonę umożliwi zbieranie plonu kilka razy do roku. Do tego cechą charakterystyczną jest to iż większość odmian, jest odporna na niskie temperatury. Co znacznie ułatwia prowadzenie ich podczas chłodnych miesięcy.
Odmiany sałat do upraw pod osłonami w tunelu foliowym
Ilość dostępnych gatunków i odmian jest ogromna, wśród nich możemy spotkać sałaty głowiaste, liściaste, długolistne, dębolistne oraz o karbowane. Oprócz tego do całej rodziny dolicza się cykorie, endywie, roszponkę a to zaledwie kilka z możliwych opcji. Wszystkie mają inny smak, odmienne sposoby na uprawę, termin w jakim się je sadzi a także czas dojrzewania. Trudno jednoznacznie określić które są lepsze. Warto je dopasować do rodzaju a także zasobności gleby które występuje w ogrodzie warzywnym. Chcąc przyśpieszyć zbiór można skorzystać z gotowych rozsad.
Skrzynie ogrodnicze i inspekty foliowe
Oprócz wykorzystania rozsady, zebranie plonu o 2 tygodnie przyśpieszy umieszczenie ich w foliaku. Uprawa na otwartej przestrzeni sprawia że jakiekolwiek sianie lub sadzenie, można przeprowadzić dopiero po tym jak zniknie zagrożenie ze strony przymrozków. W tunelach foliowych, bariera umożliwia uzyskanie sprzyjającej rozwojowi roślin temperatury szybciej niż ta zaistnieje poza cieplarnią. Przy uprawie korzysta się często z skrzyń ogrodniczych które pozwalają na pielęgnacje w jednym obiekcie kilku różnych nawzajem niemogących obok siebie rosnąć roślin. To proste konstrukcje z drewna, z wysokimi burtami. Ich wnętrze wypełnione jest wartościową glebę zasobną w makro i mikroelementy o wymaganym dla plonu pH. Mini tunele foliowe służą do produkcji rozsady, które po tym jak wzejdzie, wykształci masę zieloną zostanie przeniesiona na miejsce stałe. Bywa że podwyższone grządki zlokalizowane w cieplarni okrywa się dodatkowo inspektem, taka podwójna bariera gwarantuje ochronę nawet przed najsroższymi przymrozkami.
Wysiewanie i sadzenie sałaty
Sałata jako roślina, mocno reaguje na długość dnia. Jeśli ten jest długi, sałata całą energie przeznacza na to aby zakwitnąć a następnie wykształcić nasiona. Liście wtedy tracą sporo ze smaku, zamiast chrupiących robią się twarde a do tego gorzkie. Aby tego uniknąć siew należy dopasować do wspomnianej wrażliwości. Różne odmiany mają pod tym względem inne wymagania, dlatego dobrze kierować się sugestiami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Do poprawnej wegetacji konieczna jest utrzymanie 12 stopni Celsjusza.