Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie trwało to zbyt długo, gdyż coraz śmielej podbijają miejskie ogródki. Obecnie przez cały rok w sklepach dostępne są warzywa i owoce, trudno więc wybrać te, które dałoby się określić jako “zdrowe”. Oczywiście cała gama produktów eko, bio i organic zachęca pseudoznakami, lecz wiele z nich to wyłącznie chwyty marketingowe, które stosowane są po to, aby klienci przepłacali za te same plony. Naprzeciw temu wychodzą lokalni producenci, oferujący zdrowe i smaczne warzywa. Niestety nie każdy ma dostęp do takiego wytwórcy lub ekosklepu z prawdziwego zdarzenia.

Pozostaje jeszcze jedna opcja, która gwarantuje więcej satysfakcji. Ma ona wiele zalet, gdyż pozwala zaoszczędzić pieniądze, a co najważniejsze, daje pewność, że rośliny nie będą nasycone szkodliwymi substancjami: nowoczesny ogród warzywny. W 2018 roku ten zdrowy trend będzie się umacniał, dlatego nie ma co czekać i już po zimie (która minie szybciej, niż się wydaje) zacząć tworzenie warzywnych rabat.

Zalety ogrodów warzywnych

Warzywniaki niosą same korzyści, zwłaszcza zdrowotne. Każda minuta spędzona przy grządkach warta jest wysiłku, a widoczne efekty stają się powodem do dumy, która wręcz rozpiera. Przy skutecznej pielęgnacji oraz dzięki doświadczeniu można otrzymać plon pozbawiony sztucznych substancji, chemicznych dodatków, środków konserwujących, czyli w pełni ekologiczne, smaczne rośliny, które już od pierwszego kęsa smakują zupełnie inaczej. Może nie zawsze będą tak wyglądać tak idealnie jak te ze sklepu, ale możemy jeść je bez obaw.

Świeże i zdrowe rośliny prosto z grządki warzywniaka

Każda roślina, nawet najlepiej zapakowana, traci sporo ze swej świeżości po kilku dniach, a czasami nawet tygodniach leżenia na sklepowej półce. A chodzi przecież o to, aby warzywa były świeże, bo tylko wtedy mają najbardziej intensywny aromat i smak. Dopiero zrywając je prosto z grządki, zachowujemy wszystkie walory, które cieszą podniebienie i łechcą zmysły, a przy okazji zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów. Tunel foliowy umożliwia nam uprawianie tego, co nam smakuje. Nawet rośliny tropikalne oraz orientalne mogą rozwijać się w foliowej cieplarni. Wystarczy popatrzeć na ceny niektórych z nich, aby zrozumieć, jak wiele jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

Pomidor, jarmuż, sałata pak choi, szpinak, maliny, a nawet skorzonera

Choć wszyscy wiedzą, że systematyczne spożywanie warzyw, poprawia funkcjonowanie organizmu, to w dalszym ciągu wiele osób ma niedobór witamin w organizmie. Otóż jeśli popatrzymy od strony pragmatycznej na ceny plonów, okaże się, że trzyosobowa rodzina wydaje całkiem sporo na żywność ze sklepu. Taki koszt można zminimalizować, a po kilku sezonach całkowicie zredukować. Z roku na rok coraz więcej warzyw z upraw będzie lądować w spiżarni na półkach w postaci przetworów, a wszelkie nadwyżki można komuś podarować w geście przyjaźni bądź sprzedać.

Niski koszt produkcji roślin prosto z nasion, mieści się w granicy kilku groszy za jedną sztukę warzywa. Uprawiając z siewek, przyspieszamy zbiór plonu, jednak koszt jest znacznie większy. Jeśli zdobędziemy już doświadczenie, można spróbować produkować rozsadę samodzielnie. W tym celu używa się propagatorów, a kiedy rośliny wyrosną, wprowadza się je pod osłonę.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Wiele osób biega, ćwiczy jogę, chodzi na siłownię, prowadzi zdrowy tryb życia, sięgając po specjalistyczne diety. Wystarczy jednak zacząć uprawiać rośliny w namiocie ogrodniczym, a połączymy wszystkie czynniki, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm. Jeśli nie przepadamy za sportem, prowadzenie warzywniaka to świetna alternatywa. Przekopanie ogródka, sprzątanie i pielęgnacja roślin to jedne z najlepszych ćwiczeń.

Stylowy i atrakcyjny warzywniak

Atrakcyjność tego rodzaju upraw sprawia, że możemy połączyć zarówno rabaty na świeżym powietrzu, jak i plantacje w tunelu foliowym. Urok bierze się z zaplanowania takiego warzywniaka, w którym oprócz palety barw mamy też część użytkową. Łącząc warzywa na przykład z niektórymi kwiatami lub ziołami, tworzymy dla siebie prawdziwe bogactwo kulinarne. Wiele gatunków ziół sadzi się po to, by odstraszać szkodniki, insekty i wspomagać inne rośliny podczas uprawy współrzędnej. Widowiskowe wzory, różnorodność kształtów i paleta barw to atrybuty, z których należy korzystać podczas tworzenia nowoczesnego ogrodu warzywnego.

Design ogrodu – warzywa

Wysokie skrzynie ogrodnicze, murowane rabaty, ścieżki z kalafiorami, które przeplatane są z liśćmi szpinaku, a może ogóreczniki, obok których dojrzewają truskawki lub kwitnie bób. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wyobraźnia, wystarczy porozglądać się po Pinterest, aby zobaczyć, jak ciekawe aranżacje można stworzyć z samych warzyw. Gdzieniegdzie można posadzić którąś z roślin pnących lub krzew owocowy, dodając element wyróżniający się na tle innych.

Cieplarnie łatwo można wkomponować w całość, bez żadnej szkody dla wizerunku. Naokoło niej należy sadzić niskie rośliny, aby nie przysłaniały osłony, która powinna jak najdłużej zbierać światło słoneczne, by również w trakcie nocy mieć odpowiednio ogrzaną glebę.

Wariacje kształtów i barw

Przeglądając internet, możemy natknąć się na ciekawe aranżacje, na których widać, jak wiele opcji można zastosować. Buraki liściowe oprócz tego, że są smaczne, mają długie i kolorowe ogonki liściowe. Kalafior lub brokuł podczas kwitnienia kusi swoim wyglądem. Sałata i kapusta o różnej fakturze liści nie tylko ładnie wygląda, ale także jest smacznym dodatkiem do sałatek. Do stworzenia gobelinu, mozaiki warzywnej jest jeszcze wiele innych roślin. Przy odrobinie fantazji i nieszablonowym myśleniu powstanie uroczy zakątek otoczony aurą aromatów.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu warzywnego?

Tutaj już decyduje głównie to, co lubimy jeść oraz to, w czym smakują domownicy. Każda z roślin wymaga innych warunków glebowych oraz innego stanowiska, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby owe wymogi spełnić. W tym pomogą nam skrzynie ogrodnicze, które w Anglii nazywają się rised bed. Podwyższona grządka jest łatwa w pielęgnacji, ponieważ nie musimy się całkowicie schylać. Dodatkowo stanowiska obok siebie możemy przygotować pod jeden gatunek roślin (psankowate, korzenne, cebulowate, dyniowate itp.), ponieważ zabudowane są z każdej strony deskami.

Przy wyborze bardzo istotne jest, aby wiedzieć, czy dane rośliny mogą rosnąć obok siebie. W tym celu stosuje się metodę uprawy współrzędnej oraz uprawy intensywne.

Lokalizacja i gleba pod warzywniak

Najlepszym miejscem pod warzywniak będzie takie, które przez minimum 6 godzin jest oświetlone. Miejsca, w których powstaje cień, nie są najlepsze do zakładania rabat warzywnych, tak samo jak bliskie sąsiedztwo drzew, których korzenie pobierają znaczną część wody. Porady dotyczące lokalizacji namiotu foliowego można zaczerpnąć z artykułu “Jak zbudować tunel foliowy?”.

Wracając do warzywniaka, jednym z istotnych zabiegów, które przyczynią się do polepszenia plonowania, jest pielęgnacja gleby. Jeśli ziemia jest zbyt zwięzła, trzeba ją rozluźnić, przekopując i dodając torf. Istotne również będzie nawożenie obornikiem albo kompostem lub za pomocą nawozów zielonych. Takie prace z reguły przeprowadza się jesienią. Wiosną natomiast dodaje się kolejną dawkę kompostu, grabi, wytycza stanowiska, sieje, sadzi oraz pikuje. Przede wszystkim stale pielimy grządki, podlewamy, ściółkujemy oraz doglądamy rośliny.

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów to tańsze od szklarni rozwiązanie na całoroczną uprawę pod osłonami. Do niedawno istniało przekonanie, że…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest hydroponika w uprawach pod osłonami?

Hydroponika w uprawach pod osłonami to nowoczesny sposób na prowadzenia plantacji. Ta metoda to nic innego jak hodowla roślin na…

Więcej