Tunel foliowy – uprawa bobu

Tunel foliowy - uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo dopiero zaczęło się rozwijać. W Polsce roślina ta uprawiana jest na niewielką skalę, przede wszystkim na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Otrzymuje się z niej warzywa zawierające mnóstwo cennych składników odżywczych oraz witamin, między innymi błonnik, fosfor, wapń, białko roślinne, żelazo, a także dużą ilość witamin A i C oraz tych z grupy B.

Uprawa bobu

            Bób jest rośliną strąkową z rodziny bobowatych. Jego grube, sztywne łodygi sięgają do 120 cm. Na korzeniu tworzą się bakterie brodawkowe, które sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjna w uprawie. Dzięki nim jest w stanie pobierać azot z powietrza, co sprawia, że potrzebuje dodatkowego nawożenia tym składnikiem. Również ziemia jest zasilana tym pierwiastkiem, dlatego też często stosuje się go jako przedpole dla plonu głównego.

Jak uprawiać bób ?

            Warzywo to, mimo że nie jest rośliną trudną w uprawie, jest wymagające pod względem gleby i nawodnienia. Nasiona siane są bezpośrednio do gruntu zasobnego w minerały, wilgotnych i żyznych. W pełni optymalna uprawa przebiega w glebie torfowej lub czarnoziemach, skutecznie rośnie również na glebach lżejszych, ale konieczne jest częstsze nawadnianie. W początkowym stadium wegetacji należy uważać, aby temperatura gruntu nie była zbyt niska bo może dojść porażenia od zimna.

Bób z rozsady 

            Jeśli decydujemy się na uprawę bobu, warto zastosować uprawę z rozsady, ponieważ zwiększa ona plon i przyspiesza zbiory nawet o 25 dni. Polega to na tym, że nasiona moczy się w wodzie, po czym sieje się je do wielodoniczek lub skrzynek, a przygotowane pojemniki należy trzymać w cieple. Pamiętajmy również, żeby kilka dni przed siewem zahartować siewki, obniżając temperaturę oraz ograniczając nawadnianie. Bób jest rośliną, która przez kilka lat może rozwijać się na tym samym stanowisku, przy czym istotne jest, by nie siać go po innych roślinach z rodziny bobowatych, gdyż zwiększa to skłonność do narażenia przez atak patogenów i agrofagów, a jeżeli chcemy zwiększyć plon, zwróćmy uwagę na to co rośnie obok. Powinniśmy zasadzić go w miejscu, gdzie rosły rośliny o płytkim systemie korzeniowym, gdyż bób sam ma rozbudowany system korzeniowy, a jeśli w sąsiedztwie znajdują się pomidory lub seler, będą sobie nawzajem szkodzić. Idealnym sąsiedztwem dla tej rośliny będzie kapusta, kukurydza czy ziemniaki, a obecność aksamitki lub mięty pieprzowej w pobliżu zmniejszy szanse na atak szkodników.

Nawożenie bobu 

            Trzeba pamiętać również o odpowiednim nawożeniu. Bób bardzo dobrze rośnie w drugim i trzecim roku po nawożeniu obornikiem. W celu wzbogacenia gleby można zastosować nawóz koński lub owczy, a w przypadku braku tego materiału, również mieszany. Grządki powinno się systematycznie odchwaszczać. Jeśli chcemy zmniejszyć częstotliwość tych zabiegów, warto wyścielić tunel ogrodniczy agrotkaniną. Sama uprawa nie należy do najtrudniejszych, a przestrzegając kilku zasad możemy doczekać się urodzajnego zbioru.

Tunel foliowy - uprawa bobu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej