Spis treści
Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe
Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel foliowy. W takim przypadku można skorzystać z oferty małych tuneli foliowych, które są niskimi konstrukcjami zajmującymi niewielką powierzchnię. Istnieje całkiem sporo powodów, by korzystać z takich obiektów. Do mocnych argumentów należy fakt, że mini namioty ogrodnicze chronią rośliny przed przymrozkami, niską temperaturą i chłodnym wiatrem. Wszystkie wymienione czynniki atmosferyczne doprowadzają do wielu strat w uprawie plenerowej, a zwłaszcza uszkadzają rośliny ciepłolubne oraz takie, które mają niską odporność na mróz. Na przełomie kwietnia i maja, kiedy słońce zaczyna mocno świecić, rośliny rozpoczynają wegetację. Niestety są to też miesiące, w których dość często dochodzi do przymrozków. Rośliny, będąc na nie narażone, zostają osłabione, a ich rozwój wstrzymany.
Jak działa mała cieplarnia?
Tunele rolnicze z tworzyw sztucznych i szklarnie zapewniają korzystne warunki do rozwoju roślin. Uprawa pod osłoną jest nie tylko łatwiejsza w zarządzaniu, ale daje również spore profity. Powłoka na konstrukcji ogrodowej zbiera promienie słoneczne, nagrzewając się w ciągu doby. Dlatego na przełomie dnia i nocy, a zwłaszcza w ciągu tej drugiej pory, dodatnia temperatura wewnątrz namiotu ogrodniczego zachowuje się dłużej. Również rośliny pobudzone do wegetacji w procesie oddychania wytwarzają część ciepła, które można dostrzec na parze zbierającej się w środku. Folia antykondensacyjna skrapla wspomnianą wilgoć, która spływa, opadając do gleby. Ogranicza to podniesienie się poziomu wilgotności, a co się z tym wiąże, porażeń chorobowych. W tym wypadku przymrozki nie działają bezpośrednio na rośliny, lecz osadzają się na brzegach folii. Wraz z nadejściem dnia skrystalizowane kawałki lodu roztapiają się pod wpływem temperatury.
Kiedy używać inspektu i mini tunelu?
Wczesną wiosną i późną jesienią istnieją szanse na pojawienie się niskich temperatur oraz chłodnych powiewów wiatru. Właśnie wtedy szczególnie należy zadbać o rośliny. W zimie mini tunele i inspekty mogą posłużyć jako konstrukcja chroniąca przed mrozem. W ciągu całego roku mogą również przydać się jako dodatkowa struktura wspierająca wegetacje, pomagająca w wytworzeniu korzystnego mikroklimatu. Kiedy tylko śnieg stanie się wspomnieniem minionej zimy, a roztopy zamienią się w kałuże, w małej cieplarni rośliny budzą się do życia. W uprawach polowych natomiast trzeba czekać aż do połowy maja, aby przeprowadzić jakiekolwiek nasadzenia i siew. W uprawach pod osłonami zaczynamy uprawy o miesiąc, a czasami przy sprzyjających warunkach nawet o dwa miesiące wcześniej.
Latem takich konstrukcji używa się do dogrzania i doświetlenia roślin (bakłażan, ogórek i chili). To sprawia, że farmer doczeka się dorodnego plonu o wiele szybciej.
Łatwy w montażu i niedrogi mini tunel foliowy
Alternatywą dla znacznie droższych szklanych struktur są te, w których powłokę stanowi folia ogrodnicza. Namioty foliowe Krosagro oraz ich pokrycie wykonane są w sposób zapewniający dogodny montaż i lekkość konstrukcji, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pokrycia wzbogaca się np. o efekty antykondensacyjne, składniki znacznie lepiej rozpraszające światło (dyfuzja) i lepiej zachowujące ciepło (folia dmuchana). Zarówno hobbystyczni ogrodnicy, jak i profesjonalni producenci żywności dzięki małym tunelom foliowym otrzymają z pewnością okazję na zebranie bardzo obfitego plonu.