Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy sklepy oraz łańcuchy dostaw są bardziej obciążone, a ceny wyśrubowane zapewnia spore oszczędności a co najważniejsze gwarantuje zdrową dietę. Wśród artykułów  na blogu Krosagro, rozpisywaliśmy się wielokrotnie o tym jak zacząć uprawy pod osłonami, co i jak hodować a także o innych rolach tuneli foliowych. Dosłownie wszędzie tam gdzie jest kawałek zielni, da się stworzyć ogród warzywny. Teraz kiedy na cały świecie panuje sporo niepokojów, produkowanie własnej żywności nabiera większego znaczenia. Po przerwie wracamy z następnym cyklem tekstów, rozwijających te poprzednie i dotyczący nowych spraw związanych z foliakami.

Uprawa warzyw pod folią – szybki wzrost roślin

Wszystkie co żywe, do poprawnego wzrostu, wymaga odpowiedniego środowiska. Które im bardzie dostosowane do potrzeb, tym lepszy będzie efekt wzrostu. Podobnie jest z roślinami. Mikro oraz makroelementy, światło, woda, temperatura a także odpowiednia wilgotność konieczne to niezbędne surowce do prawidłowego rozwoju roślin. Niedobór któregoś z elementów może zakłócić proces wegetacji. Dlatego decydując się na konkretną odmianę, gatunek i grupę roślin należy poznać ich potrzeby, stworzyć jak najbardziej optymalnie dopasowane środowisko.

Ziemia w uprawach pod osłonami

Skoro jesteśmy już zdecydowani, rozglądamy się za tunelem foliowym i wstępnie zaplanowaliśmy początek uprawy. Weźmy pod uwagę glebę, jest strukturę, przepuszczalność, zasobność w makro oraz mikroelementy, odczyn i zakres pH. Do tych kryteriów należy dopasować rośliny. Jeśli ziemia jest słabej jakości, trzeba będzie ją wzbogacić nawozami lub innymi zabiegami. Jeśli proces będzie zbyt kosztowny albo długotrwały, znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się wymiana powierzchni jedynie w cieplarni. Przykładem mogą być skrzynie ogrodnicze , tzw. podwyższone grządki.

Oświetlanie roślin w tunelach foliowych

Źródłem pożywienia dla roślin jest światło, które może być naturalne lub sztuczne. Jakiekolwiek braki są szybko widoczne. Roślina rozwija się wtedy bardzo powoli, poszczególne etapy wegetacji przeciągają się a plon będzie marny. Należy pamiętać że plon wykorzystuje wszystkie widma światła do procesów fotosyntezy. Rozkład cukrów odpowiada za ogólny dobrostan rośliny. Co ważne hobbystyczny tunel foliowy to najlepszy sposób na przechwycenie energii słonecznej. Bariera okrywająca przestrzeń uprawową, pochłania światło, magazynuje ciepło, chroni przed szkodnikami i niekorzystnymi efektami pogodowymi. Aby lepiej dopasować ilość światła na cieplarniach, mocuje się kurtyny cieniujące. A w niektórych komercyjnych uprawach, montuje się specjalistyczne lampy które pozwalają na całoroczną uprawę pod osłonami.

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Hodowla roślin na zewnątrz dzięki cieplarni staje się znacznie bardziej efektywna. Umieszczając strukturę na południowym zboczu, folia dłużej się nagrzewa co przyśpiesza wzrost oraz owocowanie. Co ważne sadzenie jest możliwe już wczesną wiosną. Oświetlona folia na tunel, nagrzewa się, a nagromadzone ciepło w glebie i powietrzu wolniej uchodzi. Jest to szczególnie ważne na przestrzeni dnia i nocy, kiedy to wahania temperatur są najbardziej odczuwalne. Inną ogromną zaletą jest to iż przymrozki, które mogą uszkodzić a nawet uśmiercić rośliny przestają być dla nich zagrożeniem. Nawet długie a zarazem mroźne marcowe lub październikowe dni, przy dogrzewanej szklarni pozwalają na zimowe uprawy.

Temperatura dopasowana do potrzeb plonu

Sterowanie w jakikolwiek sposób temperaturą w otwartej uprawie jest prawie niemożliwe. Natomiast pod osłonami to uprawiający sprawuje kontrolę nad mikroklimatem, wilgotnością, przepływem powietrza, temperaturą gleby i powietrza. W tym celu wewnątrz szklarni umieszcza się odpowiednie mierniki, które można nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Monitorowanie ich podpowie kiedy wietrzyć cieplarnie, kiedy podlewać, zacząć sadzenie, nawozić itp.

Uprawa warzyw pod folią

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej