Konstrukcja na tunel foliowy

Konstrukcja na tunel foliowy

Tunel foliowy, a konkretnie jego stelaż, wykonany jest ze stali. Kiedy elementy metalowej szklarni zostaną ukształtowane, trafiają do ocynkowni, gdzie poddaje się je kąpieli w cynku. Zanurzenie w cynku elementów metalowych sprawia, że na ich powierzchni pojawia się warstwa antykorozyjna. To gwarantuje, że konstrukcja, pomimo intensywnej eksploatacji, będzie służyć przez lata.

Tym razem w poradniku Krosagro o tunelach foliowych opowiemy o elementach, częściach i akcesoriach, jakie występują w każdej cieplarni. Z czego składa się przykładowa konstrukcja, co czyni ją wytrzymałą, co gwarantuje stelaż ocynkowany ogniowo, jak konserwować tunel foliowy?

Z czego składa się tunel foliowy?

Każdy producent tuneli foliowych proponuje odmienne rozwiązanie konstrukcyjne, różnic jest całkiem sporo. Podstawową różnicę, mającą największe znaczenie, stanowi materiał, z którego wykonano namiot ogrodniczy. To przekłada się na jego wytrzymałość, solidność, a zwłaszcza cenę. Oczywiście im lepszy jakościowo materiał, tym cena będzie wyższa, natomiast im taniej tym konstrukcja bardziej krucha i zawodna. Same szklarnie, choć mogą mieć różne kształty, składają się z takich elementów jak:

  • rama tunelu – podstawa struktury, do której będą nadbudowywane następne segmenty foliaka. Przyjmuje formę kwadratu lub prostokąta, zwykle dwa boki są dłuższe, a pozostałe krótsze. Krótsze boki to front i tył, w tych miejscach montowane są drzwi.
  • pałąki tunelu – ich liczba zależy od długości struktury, mocuje się je na trojakach narożnych i bocznych. Do nich natomiast montuje się łuki.
  • drzwi tunelu – w tym przypadku kupujący ma wybór między jednymi drzwiami a parą umieszczoną po obu stronach szklarni foliowej. Otwierając je z jednej i drugie strony, służą jako wentylacji, dzięki której można pozbyć się nadmiaru ciepła i wilgotności spod osłony.
  • wentylacja boczna – opcjonalne wyposażenie po obu stronach cieplarni. Za kurtynami zamocowana jest siatka przeciw owadom, która utrudnia przenikanie agrofagom do wnętrza podczas wietrzenia tunelu. Folię podwija się i opuszcza za pomocą korbek. Tworzy to korzystną dla plonu cyrkulację powietrza, która osusza rośliny i pozwala ogrodnikowi modyfikować mikroklimat pod osłoną.
  • drobne elementy konstrukcji – wspomniane wyżej części to główny szkielet struktury. Na cały obiekt składa się jeszcze wiele innych akcesoriów do tunelu foliowego. Mają bardzo znaczny wpływ na wytrzymałość namiotu, stabilizują go i wzmacniają. Bardzo ważne jest wykorzystanie każdej części na etapie montażu, zgodnie z zaleceniami instrukcji.

Z czego wykonane są namioty ogrodowe?

Wszystko zależy od producenta. Jedne firmy stawiają na konstrukcje z PCV, aluminium inne konstruują tunele z bardziej wytrzymałych materiałów takich jak stal. Różnica w wytrzymałości oraz jakości jest zauważalna. To, które są lepsze, a które gorsze, zależy od subiektywnej opinii. Oczywiście jak zawsze można znaleźć wady i zalety w każdym typie. Wiele osób zaczyna od tanich struktur, po czym zmienia je na stalowe, które – nie da się ukryć – pod wieloma względami są lepsze.

Inwestycja w tunel szklarniowy powinna wiązać się z wydatkiem na lata. Na nic oszczędność, jeśli co sezon do struktury trzeba będzie dokupić części zamienne, gdyż kruche i łamliwe będą ulegać usterkom. Cena namiotu ogrodowego, która wcześniej wydawała się niska, wzrośnie kilkakrotnie wraz z każdą naprawą. Dokładanie pieniędzy do struktury nie zachęca do upraw pod osłonami. Nie ma się więc co dziwić, że efekty hodowli będą mniejsze niż te zapowiadane w hasłach marketingowych. Rozwiązanie jest proste, wystarczy wybrać solidny obiekt o mocnych parametrach, certyfikowanej folii i optymalnie zaprojektowany.

Tani tunel foliowy czy solidny tunel foliowy?

PCV, aluminium, choć funkcjonują na rynku, to nie materiał na tunel ogrodowy. Otóż sama konstrukcja powinna bez dodatkowych wzmocnień opierać się silnym wiatrom i burzom. W przypadku obu materiałów często dochodzi do deformacji i wypaczania się pod wpływem czynników atmosferycznych. Podczas wichur i orkanów tunele dosłownie zostają zmiecione z powierzchni ziemi. Nie zaleca się na samym stelażu zawieszania doniczek, przy niedużej wadze może dojść do jego wyginania, a z czasem do załamania łuków. O wiele solidniejszym rozwiązaniem jest stal, która będąc budulcem konstrukcji, o wiele lepiej znosi silne podmuchy wiatru, anormalne czynniki pogodowe oraz bez nieprzyjemnych konsekwencji można podwieszać na niej doniczki.

Zaletą konstrukcji Krosagro jest to, iż inżynierowie oraz projektanci przenoszą zastosowania z profesjonalnych tuneli foliowych do hobbystycznych cieplarni. Średnica rur 25 mm, ocynkowana konstrukcja sprawiają, że na działkę lub do ogródka trafia struktura, która przeznaczona jest na wiele lat upraw.

Warstwa antykorozyjna

Ocynkowany tunel foliowy  to struktura, której części zostały poddane cynkowaniu ogniowemu. To znaczy, że elementy zostały powleczone warstwa antykorozyjną. Istnieje kilka rodzajów cynku, które używa się podczas tej metody, a zalet cynkowania jest całkiem sporo: estetyczny wygląd, odporność na rdzę, wyższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, brak porowatości itd.

Podczas zanurzenia cynk wchodzi w reakcje ze stalą, metalem i innymi stopami. Poszczególne etapy cynkowania mogą różnić się sposobem i czasem trwania, jednak cel pozostaje taki sam. Do rur i profili przylega warstwa ochronna o grubości od 70 do 220 mikrometrów (µm).

Konserwacja stelażu ze stali ocynkowanej

Istnieją trzy metody konserwacji i naprawy powłoki cynkowej, które zgodne są z zaleceniami normy PN-EN ISO 1461.

  • natrysk cieplny cynkiem
  • pokrycie elementów farbą bogatą w cynk
  • za pomocą stopów lutowniczych na bazie cynku

Całość konserwacji i naprawy zaczyna się od dokładnego oczyszczenia elementów. Z powierzchni należy usunąć wszelkie zabrudzenia. Można się ich pozbyć za pomocą kwasów organicznych lub specjalnych środków dostępnych na rynku. Podczas całego zabiegu bardzo ważne jest, aby środki nie zaschły na elementach.

Najbardziej popularną metodą naprawy ubytków w ocynkowanym stelażu jest druga metoda. Po oczyszczeniu, na rury i profile tunelu nanosi się kilka warstw aż do uzyskania podobnej grubości jako była uprzednio.

Modułowa struktura

Konstrukcja tuneli została zaprojektowana w taki sposoby, aby móc ją dowolnie wydłużać, zabudowywać szeregowo i nawowo. Do hobbystycznych obiektów można dołożyć kolejne segmenty łuków, powiększyć ramę, a nawet połączyć obie struktury, aby mieć jeszcze większą przestrzeń do upraw. Kształtki tunelowe są kompatybilne z danym modelem, a więc w dowolnej dla ogrodnika chwili obiekt można zmodyfikować. To spory atut dla klienta, który wedle uznania może tworzyć niestandardowe długości.

Konstrukcja na tunel foliowy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać kocimiętkę w dwóch szybkich krokach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać żurawkę? Uprawa i pielęgnacja żurawki

Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej