Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina ta jest odporna i stosunkowo niewymagająca, należy wiedzieć, jak ją pielęgnować. Prawidłowe przycinanie kocimiętki powinno przyczynić się do zdrowszego rozwoju rośliny i zapobiec rozprzestrzenianiu się na niej chorób.
W tym artykule omówimy właściwe sposoby przycinania i pielęgnacji kocimiętki. W ten sposób można przygotować się do rozmnażania i uzyskać nowe zdrowe rośliny. Po opanowaniu tych praktyk można mieć wysokiej jakości rośliny do użytku własnego lub komercyjnego.
Spis treści
Jak przycinać kocimiętkę?
Krok 1. Przygotowanie.
Przed przystąpieniem do przycinania kocimiętki należy najpierw przygotować roślinę i narzędzia. Pamiętaj, że cięcie lub nawet przycinanie każdej rośliny może być dla niej stresujące, zwłaszcza jeśli środowisko nie jest stabilne. Jeśli w Twoim regionie panują niesprzyjające warunki klimatyczne, być może łatwiej będzie Ci hodować kocimiętkę w szklarni lub tunelu foliowym.
W ten sposób można mieć pewność, że zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie, nie będą narażać roślin na niepotrzebne straty. Ponadto, nie zapomnijcie o sterylizacji narzędzi, aby zapobiec przenoszeniu chorób wśród roślin.
Krok 2. Usuwanie kwiatostanów, cięcie i przycinanie.
Po przygotowaniu rośliny i narzędzi, można rozpocząć przycinanie. Istnieje wiele wariantów tej praktyki, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Na przykład jeśli chcesz odmłodzić roślinę, przytnij ją aż do samej ziemi samej ziemi. Cięcie wykonaj jesienią, odrośnie mocniejsza wczesną wiosną lub pod koniec zimy.
Czasami wystarczy lekkie przycięcie rośliny, ale większość ogrodników po okresie kwitnienia przycina kocimiętkę do połowy jej rozmiarów. W celu przedłużenia kwitnienia można także przycinać przekwitłe kwiaty w okresie kwitnienia. Dzięki temu roślina będzie miała więcej kwiatów. Usunięcie przekwitłych kwiatów sprawia, że nie konkurują one z nowymi przyrostami i nie obciążają rośliny. Cała jej energia może być wtedy wykorzystana do zwiększenia liczby kwiatów.
Kocimiętkę można przycinać wiosną lub wczesnym latem. W drugim okresie kwitnienia najlepiej jest ponownie przyciąć główki, aby zapobiec wytwarzaniu nasion. Należy pamiętać, że roślina to samosiejka i bywa dość inwazyjna, dlatego przycinanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala utrzymać uprawę pod kontrolą, zapobiegając jej nadmiernej ekspansji.
Uprawa kocimiętki
Rozmnażanie
Skoro już dowiedziałeś się, jak prawidłowo przycinać kocimiętkę, dobrze jest wiedzieć, jak ją uprawiać, aby zapewnić jej intensywny wzrost. Na początek można rozmnażać kocimiętkę z nasion, sadzonek lub przez podział. Należy pamiętać, że roślina ta to samosiejka, a sadzonki można pobierać na początku lata lub dzielić kocimiętkę wiosną, lub jesienią.
Najlepszym czasem na ukorzenienie tej rośliny jest wiosna, ale można również uprawiać ją w szklarni, ponieważ skrajne warunki klimatyczne mogą zniechęcać ją do wzrostu. Wybierz miejsce, które zapewni jej odpowiednią przestrzeń, ponieważ kocimiętka może się szybko rozprzestrzeniać. Pamiętaj, że rośliny te nie są wymagające pod względem uprawy, więc będą się dobrze rozwijać nawet w czasie suszy i innych niekorzystnych warunków.
Stanowisko i pielęgnacja.
Idealnym miejscem dla kocimiętki jest jednak miejsce w pełni nasłonecznione. Należy wybrać dobrze zdrenowaną i żyzną glebę, aby rośliny szybciej się przyjęły. W sprzyjających warunkach można oczekiwać, że rośliny zakwitną latem lub wczesną jesienią.
Jak podlewać i nawozić kocimiętkę?
Jak wspomniano wcześniej, rośliny te są odporne na suszę, dlatego po posadzeniu należy je podlewać tylko wtedy, gdy wykazują oznaki przesuszenia. Dotyczy to również nawożenia, ponieważ nie jest ono konieczne, ale można zasilać je kompostem każdej jesieni.
Wreszcie, uprawiając kocimiętkę, nie musisz obawiać się wielu poważnych chorób i problemów. Struktura i zapach liści odstraszają szkodniki . Co więcej, odpowiednie środowisko uprawy powinno zapobiegać chorobom wywoływanym przez grzyby.
Jaka jest różnica między miętą a kocimiętką?
Zapewne często ogrodnicy mylą ze sobą miętę i kocimiętkę. Najłatwiej jest odpowiedzieć, że mięta nie będzie pobudzać kotów. Nie należy się jednak dziwić, że niektórzy uważają obie rośliny za takie same ze względu na wspólne cechy.
Dla tych, którzy szukają rośliny ozdobnej, najlepiej wybrać miętę. Z drugiej strony, kocimiętka jest bardzo lubiana i uprawiana w celu przywabienia kotów ze względu na jej oddziaływanie na nie. Kocimiętka jest również łatwa w uprawie i może przetrwać przez długi czas bez większej pielęgnacji.
Ponadto kocimiętka jest rośliną, która po rozrośnięciu się, jest równie odporna, co ekspansywna i może zdominować dużą przestrzeń. W praktyce roślina ta jest podatna na zachwaszczenie, ponieważ szybko się rozprzestrzenia. Co więcej, ma ona przyciągające wzrok liście i niebieskie kwiaty, które przyciągają wzrok ludzi, jak również wielkiej liczby owadów.
Wniosek
Kocimiętka jest łatwą w uprawie, atrakcyjną rośliną, której obecność w ogrodzie warto rozważyć. A jeśli już ją posiadasz, dowiedz się, jak ją przycinać, aby uzyskać zdrowszą roślinę, dorodniejsze kwiaty i zapobiec zachwaszczeniu. Czynności te są tak proste, jak przygotowanie rośliny i narzędzi, można rozważyć, czy trzeba przyciąć główki, odrobinę skrócić, lub całkowicie wyciąć roślinę.
Podobnie jak w przypadku innych roślin kwitnących, kocimiętka zyskuje na obcinaniu główek, co pozwala przedłużyć okres kwitnienia. Czasami konieczne może być także przycięcie wybujałych odrostów, aby utrzymać roślinę w formie i pomóc jej odrastać z większym wigorem. Na koniec, po okresie wegetacji, można przyciąć roślinę o połowę, aby zapewnić jej zdrowszy wzrost w następnym sezonie.