Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach i działek. Foliowe namioty podwyższają aktywność gospodarstw oraz hobbystycznych ogrodników, którzy marzą o świeżych i zdrowych owocach. Skąd bierze się rosnąca popularność namiotów ogrodniczych? Wśród ogrodników hobbystycznych wyznacznik stanowi na pewno trend zdrowego żywienia i rosnąca świadomość spożywania produktów świeżych i hodowanych metodami naturalnymi.
Do głównych zalet tuneli zalicza się możliwość zebrania z danego areału uprawowego nawet kilku zbiorów w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego. Co jest niemożliwe podczas stosowania tradycyjnych upraw polowych. Gwałtowny rozwój intensywnej produkcji roślinnej pod osłonami to szansa dla rolników na podniesienie dochodów i profesjonalizację gospodarstwa. Natomiast dla hobbystów to z kolei okazja do całorocznego rozwoju swojej pasji, poprawy formy i samopoczucia
Konstrukcje do upraw pod osłonami
Na rynku dostępnych jest wiele modeli foliowców, które różnią się od siebie m.in. materiałem, z którego zostały wykonane, rozmiarem, rodzajem pokrycia czy wreszcie stabilnością i trwałością, która jest ściśle powiązana jakością elementów. Tunele foliowe często wykonuje się ze stali, aluminium, rurek PCV, a nawet drewna, pokrywając stelaż foliami różnego rodzaju. Zadaniem takich namiotów jest wytworzenie odpowiedniego klimatu dla roślin uprawianych wewnątrz foliowej cieplarni.
Niniejsza książka elektroniczna to obszerny zbiór wiedzy o tunelach foliowych, który ma za zadanie naświetlić temat upraw pod osłonami zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Kierując się e-bookiem Krosagro będzie można w prosty i klarowny sposób wybrać swój pierwszy namiot foliowy. Dla początkujących ogrodników bowiem wybór nie zawsze jest oczywisty, a samo określenie, jaki tunel będzie odpowiedni do potencjalnych upraw może nastręczać wielu trudności. Znajdzie się tutaj także analiza tunelowych stelaży oraz powszechnie stosowanych typów konstrukcji, przedstawienie pokryć najczęściej używanych w tunelach, wskazówki, jak dbać o tunele przed i po sezonie wegetacyjnym, jak stworzyć roślinom odpowiedni mikroklimat i warunki do rozwoju oraz – dla wahających się, czy rozpocząć uprawę w tunelu – dlaczego jednak warto kupić tunel foliowy.
Tunele foliowe bez tajemnic – lista tematów
- Jak i jaki tunel foliowy wybrać – w tej części wyjaśnimy podstawowe pojęcia i technikalia związane z tunelami foliowymi, odpowiemy na pytanie, na co w pierwszej kolejności zwracać uwagę oraz czego się wystrzegać.
- 7 powodów, by kupić tunel foliowy – oszczędność, zdrowie, pasja – to tylko kilka słów opisujących uprawy pod osłonami i profity, jakie z tego wynikają.
- Jak zbudować, zmontować oraz gdzie postawić tunel foliowy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby tunel foliowy skonstruować samemu. Krosagro udostępnia klientom cały asortyment części, do budowy cieplarni DIY
- Stelaż na tunel foliowy – cieplarnia jest tak trwała, jak materiał, z którego ją zrobiono. Wśród dostępnych stelaży są takie, które wytrzymają wiele lat, i takie, które wymagają wymiany po sezonie. W tej części opowiemy, jaką wybrać konstrukcję oraz która z nich jest najsolidniejsza.
- Jaką folię wybrać na tunel ogrodowy? – osłona i stelaż to dwie najważniejsze części konstrukcji. Wybór powłoki ma wpływ na wegetację roślin, mikroklimat wewnątrz oraz magazynowanie ciepła, czyli na najważniejsze kwestie decydujące o jakości i ilości plonu. Dlatego tak istotne jest zakupienie odpowiedniej folii, która spełni swoje zadanie.
- Akcesoria do tunelu foliowego – które z systemów i elementów dołączyć do konstrukcji rolniczej? Aby w pełni wykorzystać potencjał upraw pod osłonami, wyposaża się namiot ogrodniczy w technologie wspomagające uprawy. Choć wiąże się to z pewnym wydatkiem, przynosi wiele korzyści.