Jak założyć ogród kuchenny?

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel foliowy, a w nim dojrzewają smaczne, pożywne i pełne aromatu rośliny. Bywa również, że obok rabat kwiatowych rośnie kilka główek sałaty, jarmuż, czosnek, rabarbar, szpinak, ketmia, tworząc wielokolorową kompozycję. Oprócz tego, że taki widok cieszy oko, to jeszcze jest źródłem wielu cennych witamin i świeżych składników do kuchni, w dodatku o wiele lepszych niż te z marketowych półek.

Z miesiąca na miesiąc znaczna część domowych wydatków przeznaczana jest na owoce, warzywa i zioła. Zazwyczaj nie jest to mała kwota. Wystarczy, że podliczymy koszty, a okaże się że stać nas na tani tunel foliowy, który w zupełności wystarczy, aby już po kilku sezonach wypełnić po brzegi spiżarnie.

Tym razem w poradniku Krosagro, opowiemy co to jest ogród kuchenny oraz jak krok po kroku założyć go pod osłonami.

Jak założyć ogród kuchenny ?

Prowadzenie własnego ogrodu kuchennego, to łatwe i przyjemne hobby dające wiele satysfakcji. Ruch na świeżym powietrzu z całą pewnością doda nam zdrowia, a pielęgnacja roślin pozwoli na relaks i wyciszenie. Jednak nim przejdziemy do uprawy, warto wcześniej się przygotować.

Lokalizacja i miejsce na ogród kuchenny

Wszystko zależy od tego jak położony jest ogród oraz tego co rośnie w okolicy. Otóż rośliny ciepłolubne będą potrzebowały dużej ilości słońca, dlatego dobrze je sadzić z dala od drzew i innych obiektów, które rzucają cień. Oczywiście może się zdarzyć, że nijak nie będziemy mogli stworzyć optymalnych warunków, ale to nic straconego ! Nie warto rezygnować z hodowli danego gatunku lub odmiany. Choć zachodzi obawa, że będzie gorzej plonować, to jednak wystarczy, aby miała zbliżone wymagania do tych proponowanych.

W wolnej chwili dobrze jest poświęcić czas na to, aby poobserwować własny ogród. W ten sposób zobaczymy w które miejsca pada najwięcej światła a w których jest cień. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak rozplanować położenie roślin oraz gdzie postawić tunel foliowy.

Ogród na miarę swoich potrzeb

Ideą tematu “Jak założyć ogród kuchenny?” jest to, aby mieć zdrowe warzywa stale pod ręką, tak więc należy dopasować go do sposobu gotowania, jaki na co dzień praktykujemy. Jeżeli my lub domownicy za czymś nie przepadają, nie warto wprowadzać tego do uprawy, natomiast jeśli jednak znajdzie się wielbiciel warzyw lub ziół, a cała reszta za nim nie przepada, to wystarczy małe poletko na potrzeby domownika.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z hobbystycznym ogrodnictwem i marzymy o tym, aby tunel foliowy oraz działka była wypełniona warzywami i ziołami po brzegi, pora na chwilę zejść na ziemię i wstrzymać fantazję. Otóż im więcej będzie roślin, tym więcej będzie to wymagać pracy, dlatego zastanówmy się ile czasu jesteśmy poświęcić na ogród. Między innymi od tego będzie zależeć jakie rośliny dobierzemy. Jedne wymagają więcej uwagi inne natomiast wyłącznie podlewania.

Przestrzeń w kuchennym ogrodzie

Istotne dla wygodnego prowadzenia ogrodu jest nie tylko co i gdzie posadzimy, ale w jaki sposób go zagospodarujemy. Bywa, że dopiero z czasem zrozumiemy, że ta opcja była lepsza od tej lub na odwrót. Ważne aby stworzyć plantację tak, aby wszelkie prace były maksymalnie komfortowe. W końcu to hobby, a nie gonitwa za coraz to lepszym plonem.

Korytarze roślinne powinny być tak rozłożone, aby móc z nich sięgnąć do najdalszej rośliny. Pomoże to podczas odchwaszczania. O wiele lepiej mieć pod nogami wybrukowaną sieżkę niż gołą ziemię.

Dla grochu, cucamelona, winorośli, bakłażana, bobu i wielu innych roślin pnących dobrym pomysłem jest przygotowanie stelaży lub kratek. Rosnąć do góry zajmują o wiele mniej miejsca, a to dlatego, że pnącza prowadzi się wtedy na boki. Dla wielu gatunków i odmian jest to o wiele bardziej korzystne rozwiązanie niż rozwijanie się przy samej ziemi.

Wzbogacanie gleby

To bardzo ważne, aby poznać ziemię jaką mamy w ogrodzie. Taką analizę można przeprowadzić samemu lub wysyłając do Krajowej Stacji Rolniczo – Chemicznej. Na rynku jest dostępnych wiele mierników, bardziej lub mniej precyzyjnych, dlatego o wiele lepsze jest skorzystanie z OSCHR. Sam koszt nie jest duży, a mamy pewność, że będzie to dokładne badanie.

Znając już odczyn i pH gleby jesteśmy w stanie precyzyjnie określić które z roślin nadają się naszego ogrodu kuchennego. Wtedy pora zadbać bezpośrednio o glebę. Jeśli ziemia jest mało zasobna w materiał organiczny, należy dodać do niej kompostu. To sprawi, że rośliny będą mogły pobierać potrzebne im makro i mikroskładniki z podłoża.

Aby warzywa i zioła poprawnie rosły, tunel foliowy oraz ogród powinien mieć odpowiednią strukturę gleby. Jest to nic innego jak konsystencja. Większość roślin wymaga struktury gruzełkowatej, która gwarantuje, że woda trafi do korzeni. Te wtedy poprawnie się rozwiną i pobiorą z niej składniki.

Sadzenie roślin w odpowiednim czasie

Każda roślina wymaga sprzyjających warunków, zarówno glebowych, jak i atmosferycznych. Te zaś z reguły pojawiają się w konkretnych miesiącach. Oczywiście to wszystko wiąże się z uprawami polowymi. Przy tej metodzie jest się uzależnionym od pogody.

Inaczej jest w cieplarni, gdzie uprawiający jest w stanie wytworzyć sprzyjające warunki, nawet jeśli poza obiektem takich nie ma. Osłona przepuszcza promienie słoneczne, które dogrzewają glebę i powietrze. Dodatnia temperatura uchodzi znacznie wolniej przez folię, która magazynuje ją wewnątrz, przez co rośliny mają dłuższy czas wegetacji. To wszystko sprawia, że plon dojrzewa znacznie szybciej, jest bardziej dorodny, a do tego chroniony przed szkodnikami i insektami.

Oczywiście nawet w szklarni foliowej ważne jest to kiedy posadzimy rośliny. Mamy jednak tę przewagę, że znacznie szybciej możemy wprowadzić rośliny pod osłonę oraz dłużej je uprawiać. Do tego, posiadając namiot ogrodniczy, nie musimy obawiać się przymrozków, .

Nawadnianie

Jeśli opady są regularne, warzyw które rosną w ogródku nie trzeba podlewać, jednak nie zapomnijmy o tych w tunelu foliowym. Im należy systematycznie dostarczyć wodę, w konwencjonalny lub zautomatyzowany sposób. Możemy również zbierać deszczówkę która znacznie obniża wydatki na wodę normalnie zużywanej przy podlewaniu. Kilka zbiorników przy rynnie wystarczy, aby z czasem uzbierało się jej całkiem sporo.

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczne szklarnie ogrodowe wyposaża się w zautomatyzowane systemy nawadniania. Od kilku lat wiele z takich produktów tanieje, do tego stopnia, że pojawiają się w małych przydomowych strukturach.

Doglądanie plonów

Co jakiś czas trzeba wybrać się na obchód ogrodu i tunelu foliowego. Wtedy zaglądamy w każdy zakamarek i dokładnie obserwujemy rośliny. Należy szukać jakichkolwiek zmian, odbarwień, uszkodzeń, uschniętych łodyg lub liści. Takie uszkodzone elementy należy usunąć. Jeśli jednak rośliny zaatakował jakiś patogen lub agrofag, należy niezwłocznie zareagować. Wpierw rozpoznajemy z czym mamy do czyniania, po czym sięgamy do metod lub specyfików, które pomogą nam usunąć problem.

Ciągłe szukanie nowych rozwiązań

Jeśli tylko czujemy się na siłach i chcemy spróbować czegoś nowego, warto poeksperymentować i posadzić jakąś egzotyczną roślinę. Internet, blogi i poradniki to prawdziwa skarbnica wiedzy. Nawet na stronie Krosagro jest wiele poradników do zyskujących popularność warzyw i krzewów owocowych, które niegdyś były niedostępne. Teraz mając do dyspozycji cały świat w zasięgu kilku kliknięć, możemy zamówić nasiona orientalnych roślin w sklepie internetowym, a później wytworzyć komfortowe warunki dla tejże rośliny. Na to właśnie możemy liczyć używając tunelu foliowego.

Jak założyć ogród kuchenny?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ocynk ogniowy – zabezpiecz się przed korozją

Cynkowanie to sprawdzona i popularna metoda uszlachetniania i ochrony poddającej się korozji stali. Badania dowiodły, że element ocynkowany wykazuje nawet…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chili w tunelu foliowym?

Uprawiać chili w tunelu foliowym to jeden ze sposobów na otrzymanie dużej liczby pikantnych papryczek. Intensywny smak jest uwielbiany przez…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu ogrodowym

Jadalne kwiaty to dla wielu osób zupełna nowość, pomimo tego że od wieków spożywa się je na różny sposób. Istnieje…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy? Jeśli zadaliśmy sobie to pytanie kilka razy, to znaczy że planujemy…

Więcej