Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Jak podzielić Asparagusa pierzastego | Porady od KrosAgro

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte są one subtelnym woalem drobnych igiełek, które wybijają za środka kępy. Wygląd asparagusa jest jednak mylący, ponieważ roślina ta pochodzi z rodziny liliowatych i spokrewniona jest, jak sama nazwa wskazuje z jadalnym szparagiem. Chociaż goszczące na stole szparagi są wykwintnym daniem, to jako roślina ozdobna asparagusy przez długi czas stanowiły głównie, dodatek do kompozycji florystycznych. W ostatnim czasie zmieniło się to i asparagus dumnie prezentuje się w wersji doniczkowej, nawet w bardzo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Pochodząca z Afryki rodzina Asparagusów liczy sobie trzysta gatunków, różnią się między sobą rozmiarem, kształtem i barwą gałęziaków, niektóre z nich kwitną drobnymi kwiatkami w kształcie gwiazdek, które z czasem przekształcają się w czerwone trujące jagody. Asparagus, będzie dobrze rosnąć zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i w tunelu foliowym lub szklarni, w cieplejszym klimacie rośnie na zewnątrz, uchodząc za dość inwazyjny gatunek. Oprócz efektownego wyglądu ważną zaletą asparagusa, jest jego łatwa pielęgnacja i rozmnażanie. Propagować możemy go przez wysiew namoczonych przez około dwie doby nasion oraz podział dojrzałych, dobrze rozrośniętych kęp. Dobrą wiadomością jest to, że podobnie jak koniczyna, szparagi są jednymi z tych roślin, które nawet początkujący ogrodnicy mogą z łatwością podzielić. Walory ozdobne i bezproblemowa uprawa, zachęcają do powielenia tej oryginalnej rośliny, dowiedz się więcej na ten temat i dekoruj wnętrza oraz wykorzystaj pierzaste kłącza, do tworzenia niezwykłych kompozycji kwiatowych.

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

W przeciwieństwie do niektórych bylin nie ma możliwości pobrania i ukorzenienia sadzonek pędowych asparagusa. Najpowszechniejszym i polecanym przez doświadczonych ogrodników sposobem rozmnażania rośliny jest podział starszych egzemplarzy. Najlepiej jest dokonać go wiosną, które, przy okazji przesadzania dobrze rozrośniętej rośliny do większej doniczki. Istnieje również możliwość, rozmnażania przez wysiew nasion, ale lepiej jest zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, używając istniejących już roślin, które dzieli się na kilka części.

Krok # 1. Przygotowanie do rozmnażania i dzielenie

Podobnie jak w przypadku dzielenia innych roślin, aby cały proces przebiegał sprawnie i prawidłowo, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Napełnij nowe doniczki, dobrze przepuszczalną, żyzną mieszanką ogrodową zmieszaną z włóknistym torfem. Na dzień przed podziałem, nie zapomnij o podlaniu rośliny rodzicielskiej, ponieważ ten sposób będzie miała zdrowszy system korzeniowy, który z łatwością przetrwa stres.

Kiedy dzielić szparagi?

Kiedy najlepiej podzielić asparagus? Zrób to wiosną, zanim pojawią się nowe pędy, w ten sposób będzie nadal aktywnie się rozwijał. Delikatnie wysuń roślinę z doniczki, a jeśli jest to trudne, delikatnie potrząśnij pojemnikiem, uważając, by nie uszkodzić korzeni i stracić jak najmniej ziemi okalającej bryłę korzeniową.

Jak podzielić asparagus?

Podziel bryłę korzeniową asparagusa, przecinając ją na części ostrym i wysterylizowanym nożem. W przypadku cięcia kluczowe znaczenie ma dezynfekcja wszystkich narzędzi, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym lub grzybiczym. Jeśli korzenie rośliny są splątane, spróbuj pomóc sobie rękoma.

Upewnij się, że każdy podział ma dużą ilość korzeni i pędów, które umożliwią jej późniejszy wzrost. Jeśli sekcja nie ma wystarczającej ilości pędów, będzie miała problemy z fotosyntezą i wzrostem. Jeżeli chcesz, aby każdy z podziałów miał równą część pędów, możesz powiązać je wstążką lub miękkim sznurkiem.

Krok # 2. Sadzenie i pielęgnacja

Jakie jest najlepsze podłoże dla podziałów i  jakie wybrać dla nich miejsce?

Gdy masz już wyodrębnione sekcje, jak najszybciej umieść je w przygotowanych doniczkach wypełnionych podłożem. Ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej, aby nie dopuścić do wysychania bryły korzeniowej. Podłoże dla podziałów może być, jak wcześniej wspominaliśmy mieszanką ziemi ogrodowej i torfu, jak również połączeniem gliny, perlitu i włókna kokosowego.

Przed umieszczeniem podziałów w podłożu, możesz zanurzyć ich korzenie w ukorzeniaczu, który przyspieszy wzrost nowych korzeni oraz ma działanie grzybobójcze. Pamiętaj o podlaniu nowych roślin. Doniczki postaw na około dwa dni w zacienionym miejscu, żeby uchronić roślinę przed stresem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie doniczek we wnętrzu tunelu foliowego lub szklarni, aby jak najlepiej chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ponieważ ich idealna ilość dla sadzonek to tylko 50%.

Jak podlewać podziały asparagusa?

Po pierwszym obfitym podlaniu należy przez pierwsze tygodnie utrzymywać stale wilgotny stan podłoża. Kiedy zauważysz, że przeszczepy zaczęły się już przyjmować, przed kolejnym podlaniem pozwól ziemi lekko przeschnąć, ponieważ nadmierne zalanie podłoża skutkować będzie żółknięciem i osypywaniem igiełkowatych gałęziaków oraz gniciem korzeni. Najlepsze dla  roślin będzie stale umiarkowanie wilgotne podłoże.

Jak wspominaliśmy wcześniej, możesz umieścić podziały w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ warunki we wnętrzu konstrukcji są stabilne i można dostosować je do indywidualnych potrzeb danego gatunku.

Pielęgnacja asparagusów

Asparagus to łatwa w uprawie i odporna na krótkotrwałe przesuszenie roślina. Doskonale sprawdza się jako domowa roślina doniczkowa, preferując temperaturę pokojową w granicach 18-20 stopni. Zimą dobrze jest, jeżeli temperatura niższa jest o 2-3 stopnie. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura i suche powietrze są destrukcyjne dla rośliny. Podobnie zbyt ostre, bezpośrednie promienie UV, powodujące szybkie żółknięcie i opadanie igieł. Najlepsze dla asparagusa będzie światło mocno rozproszone, uważajmy jednak, aby roślina nie ucierpiała z powodu niedoborów światła, które zahamują rozwój rośliny. Asparagus uwielbia przestrzeń i dobrze nawilżone powietrze, należy zraszać go nawet dwa razy dziennie.

Asparagus bardzo lubią rosnąć w zbyt ciasnych doniczkach, jednak kiedy jego korzenie zaczną przerastać pojemnik, konieczne jest przesadzenie go najlepiej wiosną. Jeśli zależy Ci, aby roślina zachowała zgrabny, zwarty, krzaczasty pokrój przycinaj ją każdej wiosny, Starsze egzemplarze tracące swój atrakcyjny wygląd, warto natomiast odmłodzić, przycinając jego pędy na kilka centymetrów nad poziomem podłoża. Pamiętajmy, żeby w tym czasie roślina, ustawiona była w jasnym, chłodnym pomieszczeniu i była regularnie podlewana.

W zakresie podlewania roślina preferuje umiarkowanie wilgotne podłoże, dobrze zniesie chwilowe przesuszenie, jednak nie należy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Jeżeli to nastąpi, należy ratować ją kąpielą wodną z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń.

Nie zapominaj również o nawożeniu rośliny, ponieważ należy ona do tych, które mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zasilaj asparagus od marca do września, Używając raz na dwa tygodnie płynnym nawozem do roślin zielonych.

Asparagus jest odporną rośliną i jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki i pielęgnacją nie powinien chorować. Jeśli jednak we wnętrzu, w którym rośnie, jest zbyt suche, ciepłe powietrze może paść ofiarą szkodników takich jak: mszyce, przędziorki i tarczniki. Zastosuj wtedy naturalne preparaty do walki z tymi szkodnikami, a jeśli to nie pomoże, użyj środków chemicznych.

Wniosek

Asparagus to roślina będąca dotychczas najczęściej dodatkiem do kompozycji florystycznych, na szczęście w ostatnim czasie szturmem podbija domowe salony i minimalistyczne wnętrza biurowców. Bezproblemowa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki, będzie rosnąć długie lata, będąc subtelną, elegancką i wszechstronną  ozdobą. Nie pozwól, aby szparagi gościły jedynie na Twym stole, w charakterze eleganckiej przystawki, zaproś asparagusy pod swój dach, żeby każdego dnia podziwiać  mgiełkę uroczych, pokrytych delikatnymi igiełkami pędów.

Jak podzielić Asparagusa pierzastego | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Hodowla zwierząt

Kurnik w hali namiotowej

Kurnik w hali namiotowej to znacznie tańsza konstrukcja niż murowany lub stalowy obiekt. Łatwiej w nim utrzymać czystość, wentylacja sprawdza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej