Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Profesjonalny tunel foliowy, jak każde narzędzie, można używać jeszcze wydajniej. Oprócz inwestycji w systemy wspomagające, istnieje jeszcze wiele konwencjonalnych metod niewymagających dużych nakładów finansowych. Usprawnienie wegetacji warzyw i owoców w szklarni, to większy zysk dla przedsiębiorcy. Bloki foliowe umożliwiają uprawianie roślin znacznie szybciej niż w uprawie polowej, pozwalają na dłuższy czas wegetacji plonu oraz przy zastosowaniu odpowiednich technik agrarnych.

Zwiększenie produktywności można przeprowadzić na kilka sposobów. Pierwszym krokiem jest wybór funkcjonalnej struktury, organizacja przestrzeni pracy oraz stosowanie korzystnych technik uprawowych. Mając pod kontrolą wymienione czynniki i stale je ulepszając, szukając nowych rozwiązań, plantator nadąża za stale zmieniającym się rynkiem.

Tym razem w artykule Krosagro podejmiemy tematy, które warto rozważyć podczas komercyjnej uprawy pod osłonami we własnej firmie.

Strefy w profesjonalnym tunelu foliowym

Istotna a zarazem błaha sprawa, które łatwo przeoczyć to sprawne zagospodarowanie cieplarni. Wydzielenie stref na jednę lub zbliżoną funkcją, ułatwia panowanie nad pracami pielęgnacyjnymi i uprawą roślin. Już od samego wejścia do szklarni, wszystkie narzędzia powinny być pod ręką, łatwo dostępne, oczyszczone po poprzednich pracach. Porozrzucane i poukładane byle jak wydłużają każdą pracę oraz szybciej niszczeją. Niesterylizowane stają się siedliskiem patogenów, które mogą zarażać rośliny, o ile zetkną się z nimi.

Innym przykładem bagatelizowanej sprawy są niezwinięte węże do podlewania. Choć wyda się to zabawne, mogą być bardzo niebezpieczne. Wiele wypadków zaczyna się od zwykłego potknięcia, a przeradza w mała katastrofę. Sporą stratą będzie niepoprawne przechowywanie substancji, środków i nawozów. Wystawione na działanie promieni słonecznych i stały dopływ tlenu tracą swoje wartości, przez co mogą nie działać.

Idealnym rozwiązaniem będzie zaplanowanie, co i gdzie będziemy przechowywać w profesjonalnym tunelu foliowym. Wszelkie rzeczy, które są sporadycznie używane, można przenieść do namiotu magazynowego, gdzie bezpiecznie osłonięte będą oczekiwać na ponowne zastosowanie.

System stołów zalewowych

Stoły do nawadnianie przy uprawie roślin doniczkowych, rozsady i hodowli kwiatów to narzędzie wręcz niezbędne. To nie jedyne ich zastosowanie, czasami można je spotkać w uprawie warzyw, a także owoców na późniejszych etapach wegetacji. Decydując się na konkretny model należy dostosować je do wymiaru posiadanego tunelu foliowego. Sprawą równie ważną jest wcześniejsze zaplanowanie kanalizacji. Taka instalacja powinna sprawnie przebiegać przez wszystkie stoły, być szczelna i wyprowadzać wodę poza obiekt.

Podczas każdorazowego podlewania roślin, wewnątrz komercyjnej szklarni foliowej podnosi się poziom wilgotności. Unormowany oraz dopasowany do potrzeb roślin działa korzystnie, jednak należy uważać, aby nie przekraczał wyznaczonych granic. Najbardziej szkodliwe działania nastąpi wtedy, gdy wysokie stężenie wilgoci będzie utrzymywać się zbyt długo. W określaniu warunków panujących wewnątrz cieplarni warto kierować się miernikami, dzięki którym sprawdzi się wilgotność i temperaturę powietrza.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Każda struktura do upraw pod osłonami ma pewne ograniczenie – miejsce. Dostępną przestrzeń należy wykorzystać do maksimum, w końcu więcej zasadzonych roślin to więcej plonu, a to ostatecznie przekłada się na zyski. Oczywiście trzeba uwzględnić potrzeby warzyw i owoców. Każda odmiana oraz gatunek ma pewne korzystne parametry dotyczące przestrzeni, aby móc się poprawnie rozwijać. Należy brać pod uwagę ową specyfikacje, a także odkryć metody które umożliwiają ich skompresowanie. Natomiast co do podwieszania, to już na etapie składania zamówienia na namiot rolniczy należy zaznaczyć to producentowi. Struktura wtedy będzie wzmocniona za pomocą akcesoriów które wzmacniają konstrukcje z rur i profili w miejscu gdzie będą stabilizatory podwieszanych doniczek.

Wentylacja pod osłonami

To obok wydajności danej struktury priorytetowa sprawa dla każdego przedsiębiorcy. Wewnątrz profesjonalnych foliaków panują zmienne warunki, które systematycznie koryguje się do etapu wzrostu i odmiany roślin. Dzięki wentylacji, choćby najprostszej, uprawiający jest w stanie kontrolować mikroklimat. Wietrzenia w tunelu foliowym pozwala na usunięcie nadmiaru ciepła i wilgoci z środka. Na rynku są systemy zautomatyzowane i manualne, znalezienie rozwiązania nie powinno nastręczać problemów.

Etykietowanie plonów

Przy każdej grządce, stole lub skrzyni, w których dojrzewają rośliny, dobrze jest umieścić etykietę wraz z notatnikiem. Zapisując zabiegi, proces rozwoju oraz ilość plonu z danej sekcji, o wiele łatwiej będzie można znaleźć najlepszy sposób na osiągnięcie obfitego zbioru. Wystarczy później sprawdzić czynniki, przetworzyć informacje, spróbować ponownie, a jeśli pojawią się podobne efekty, to wdrożyć.

Optymalne oraz intratne uprawy warzyw i owoców pod osłonami

Stałe poszukiwanie wzorców dających lepszych efekty przynosi wyłącznie same korzyści. W końcu uprawy pod osłonami z założenia mają optymalizować produkcję rośliną, więc warto szukać ulepszeń wszędzie, gdzie tylko można.

Oferta Krosagro!

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dach i ściany hali namiotowej

Dach i ściany hali namiotowej to kluczowe elementy modułowej konstrukcji stalowej. Odpowiadają za bezpieczeństwo i funkcjonalność oraz stabilność obiektu. Dowolność…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ukorzenić sadzonki pelargonii?

Istnieje kilka prostych kroków do zapoznania, jeśli chcesz z sukcesem rozmnożyć pelargonie z sadzonek. Pelargonie są to bowiem rośliny, z…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby

  Czy jesteś jednym z niezliczonych osób, które pragną dowiedzieć się, jak dokonać pomiaru wzrostu roślin? Jeśli tak, to z…

Więcej