Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla osób zabieganych, nie zawsze mających czas na skomplikowane praktyki ogrodnicze. Występują w wielu odmianach, zdobiąc zarówno balkony jak też ogrodowe skalniaki lub rabaty, swoimi ozdobnymi sercowatymi liśćmi, oraz kwitnącymi od czerwca do sierpnia, dzwonkowatymi kwiatostanami w odcieniach różu, czerwieni lub bieli. Żurawki świetnie prezentują się w większych skupiskach, wspaniałym pomysłem, jest więc rozmnożenie ich, dla lepszego efektu wizualnego, lub też, aby wykorzystać walory Heuchery, jako świetnej rośliny okrywowej. Na szczęście rozmnażanie żurawki jest bardzo prosta, dowiedz się więcej o propagacji i uprawie tej atrakcyjnej i niezwykle bezproblemowej rośliny!
Spis treści
Warunki uprawowe i pielęgnacja żurawkii
Żurawka jest świetnym wyborem, jeśli jesteś zapracowany i nie masz wiele czasu lub stawiasz pierwsze kroki w ogrodnictwie. Wystarczy, że będziesz pamiętał o regularnym podlewaniu, a na wiosnę przytniesz zeszłoroczne liście, aby zrobić miejsce na nowe przyrosty. Żurawka jest byliną zimozieloną, oznacza to, że w sezonie zimowym nie traci części naziemnej, a jej korzenie są mrozoodporne. Nie musisz więc odkopywać rośliny, jeżeli natomiast rośnie ona w doniczkach, możesz je zadołować i dodatkowo okryć. Żurawki preferują obszary częściowo półcieniste, jeżeli zasadzisz je na bardziej słonecznym obszarze, należy jednak pamiętać o zapewnieniu glebie odpowiedniej wilgotności. Najważniejsze w uprawie rośliny jest, chronienie jej przed przesuszeniem i ostrymi, bezpośrednimi promieniami UV. Jeżeli natomiast, wybierzesz pod uprawę zacieniony obszar, musisz uważać z podlewaniem, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji grzybiczych. Najlepszym podłożem dla żurawki, jest żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna gleba, o lekko zasadowym odczynie. Jeżeli gleba, w której sadzisz rośliny, ma zbyt zbitą, ciężką strukturę, dobrze będzie, jeżeli przed zasadzeniem żurawki przekopiesz ją, dodając do niej torfu.
Jak rozmnażać żurawkę?
Rozmnażanie żurawki jest naprawdę łatwe i możesz je przeprowadzić właściwie o każdej porze roku. Istnieją trzy sposoby rozmnażania żurawki, poprzez nasiona, podział i odrosty boczne. Pamiętaj jednak, że rozmnażanie generatywne z nasion, nie daje ci gwarancji powtórzenia cech wyglądu rośliny matecznej, jeśli chcesz uzyskać dokładną jej kopię, zdecyduj się na rozmnażanie wegetatywne, przez podział lub odrosty.
Rozmnażanie żurawki z nasion
Rozmnażanie żurawki z nasion jest zadaniem dla nieco ambitniejszych adeptów sztuki ogrodniczej. Pamiętajmy, że wyhodowane w ten sposób żurawki, będą krzyżówkami międzygatunkowymi i nie powtórzą dokładnie cech rośliny matecznej. Jeżeli, nie jest to dla ciebie problemem, rozmnażanie żurawki z nasion zacznij od zebrania jej przekwitłych nasion. Możesz je wysuszyć i jeszcze jesienią zasiać do skrzynek, możesz jednak zastosować inną metodę. Polega ona na przechowaniu nasion w chłodnym miejscu (np. W lodówce) przez co najmniej półtora miesiąca. Następnie należy poddać nasiona procesowi skaryfikacji. Proces ten polega na usuwaniu z nasion ich zewnętrznych osłonek, co pomaga znacznie w kiełkowaniu. Po wykonaniu skaryfikacji umieść nasiona w wybranym przez siebie podłożu początkowym.
Pojemniki z nasionami umieść w jasnym miejscu, najlepiej szklarni lub tunelu foliowym. Żurawka powinna szybko wykiełkować, po mniej więcej trzech tygodniach, gdy sadzonki będą miały 3-4 liście warto je przepikować. Pielęgnuj sadzonki w warunkach wewnętrznych, dopóki nie osiągną wystarczającej dojrzałości, aby przetrwać na świeżym powietrzu.
Rozmnażanie żurawki przez podział kępy
Spośród trzech sposobów rozmnażania żurawki najprostszym sposobem jest podział kępy. Praktyka ta jest wskazana co 3-4 lata, również w celu odmłodzenia dojrzałych, mocno rozrośniętych egzemplarzy.
Podzielić żurawkę możemy na dwa sposoby, wykopując ją w całości z ziemi, lub też wbijając szpadel bezpośrednio w roślinę rosnącą w podłożu i przeniesienie jej do wykopanego wcześniej dołka.
Jeżeli jesteś mniej doświadczonym ogrodnikiem to wykop całą kępę żurawki. Wbij szpadel głęboko w ziemię, zachowując sporą odległość od podstawy rośliny, aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie delikatnie i ostrożnie podziel roślinę rękami na mniejsze grupy. Ważne jest, aby każdy podział miał co najmniej cztery pędy i zdrowe korzenie.
Posadź każdą z części w dobrze przepuszczalnej i wilgotnej glebie, tak aby wierzchołek korzenia wystawał trochę poza ziemię. Podlej obficie rośliny, tak aby mieć pewność, że woda dotarła do wszystkich korzeni. Utrzymuj stały poziom wilgotności podłoża, aż sadzonki dobrze się przyjmą i osiągną nowy wzrost. Gdy już podrosną i wzmocnią się, sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie Twojej odmiany żurawki w zakresie podlewania i stosuj się do zaleceń.
Rozmnażanie żurawki przez odrosty boczne
Żurawkę możemy w bardzo prosty sposób rozmnażać przez tzw. krótkopędy. Najlepszą porą na tę metodę propagacji żurawki jest wiosna, należy pobrać z rośliny macierzystej sadzonki z tzw. piętką. Możemy odciąć je nożem lub też oderwać ręcznie, pamiętajmy jednak, aby odrost był jak najbliżej stożka wzrostu rośliny, miał odpowiednią długość i zgrubienie. Bardzo dobre do ukorzenienia będą także główne pędy rośliny.
Po odcięciu pędów zanurz je w hormonie ukorzeniającym, następnie umieść je w mieszaninie perlitu i torfu 50/50. Upewnij się, że podłoże do sadzenia jest wilgotne, w celu dłuższego jej zatrzymania, możesz przykryć sadzonki przeźroczystą folią, zwróć jednak uwagę, aby nie dotykała ona liści. Najlepszą temperatura dla sadzonek będzie około 20 stopni C, uważaj także, by młode rośliny nie były narażone na ostre promienie słoneczne, najlepszym środowiskiem dla nich będzie cieniowana szklarnia lub tunel foliowy. Po około 3-4 tygodniach powinieneś zobaczyć nowe liście. Gdy roślina urośnie, wykształcając zdrowy system korzeniowy, możesz przeszczepić je do swojego ogrodu lub pozostawić pod osłonami.
Po co uprawiać żurawkę w tunelu hobbystycznym?
Jeżeli chcesz zapewnić dobry rozwój żurawce, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie i stabilne warunki środowiskowe. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć uprawę roślin w tunelu hobbystycznym:
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Rośliny te są najczęściej zdrowe i odporne, jednak jeżeli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, mogą być atakowane przez wełnowce, opuchlaki, mszyce lub ślimaki. Największym problemem, z którym mamy do czynienia uprawiając żurawkę, są infekcje grzybicze: mączniak prawdziwy, fytoftoroza lub werticilioza. Uprawa żurawki w zamkniętym, dobrze wentylowanym tunelu zmniejsza ryzyko przyciągnięcia szkodników i chorób.
Idealne rozwiązanie dla osób z ograniczoną przestrzenią
Jeśli chcesz uprawiać rośliny ozdobne, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca na pielęgnację młodych roślin, możesz z powodzeniem użyć tunelu hobbystycznego. Odpowiednie rozplanowanie i pionowe prowadzenie upraw we wnętrzu konstrukcji, pozwoli wykorzystać maksymalnie przestrzeń. Zdziwisz się jak wiele gatunków roślin będziesz mógł uprawiać, na tak niewielkiej przestrzeni.
Możliwość wydłużenia sezonu wegetacyjnego
Dzięki tunelowi hobbystycznemu możesz wcześniej rozpocząć uprawę roślin i cieszyć się dłuższym sezonem wegetacyjnym. Tunel foliowy pozwala kontrolować temperaturę wewnątrz poprzez zainstalowanie systemów ogrzewania i chłodzenia, możesz także zamontować system dodatkowego oświetlenia i inne urządzenia, które pomogą uzyskać warunki uprawy, w których Twoje rośliny będą szybciej rosnąć i obficie plonować. Posiadając tunel hobbystyczny, będziesz miał możliwość stworzenia idealnego środowiska dostosowanego idealnie do gatunku roślin, które wybierzesz do uprawy.
Ochrona przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi
Tunele foliowe są przydatne w ochronie roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wnętrze konstrukcji zabezpiecza Twoją roślinę przed silnymi wiatrami, ulewnym deszczem, gradem i śniegiem. Umieszczenie roślin pod osłonami jest świetnym sposobem na przezimowanie roślin w jak najbardziej przyjaznych dla nich warunkach. Także rozmnażanie i uprawa sadzonek jest najbezpieczniejsza i najkorzystniejsza, właśnie we wnętrzu tunelu foliowego.
Ostatnie przemyślenia na temat rozmnażania żurawki
Jeśli szukasz atrakcyjnej i mało kłopotliwej rośliny do swojego ogrodu, żurawka będzie najlepszym wyborem. Doskonale nadaje się do dekorowania skalniaków, na rabaty, a także na obwódki. Dla osób, które pragną oryginalnej ozdoby balkonów lub tarasów, żurawka również będzie wprost niezastąpiona. Teraz gdy już wiesz jak rozmnażać żurawkę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś popuścił wodze fantazji i stworzył bogatą kolekcję tych wspaniałych roślin, które będą niezastąpioną ozdobą Twojego krajobrazu!