Ekologiczny tunel foliowy

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów i patogenów. Wynikiem tych wszystkich czynników jest to, iż same metody oraz plon są bardziej ekologiczne. Gospodarstwa, w których szklarnie foliowe to stały element produkcji, mają niższy poziom emisji śladu węglowego niż te plenerowe. Oznacza to, że są mniej inwazyjne dla środowiska. Warto również uwzględnić, że namioty ogrodowe pozwalają na produkcję roślin, które normalnie nie miałby szansy w pełni się rozwinąć. Daje to możliwość krajowym firmom na rywalizowanie z eksportowaną żywnością

Tym razem w poradniku Krosagro z serii “Czym jest tunel foliowy?” opowiemy, dlaczego te konstrukcje określa się mianem ekologicznych, pomimo tego że osłona jest z folii.

Czy tunel foliowy jest ekologiczny?

Wielu aktywistów walczących z zanieczyszczeniem rzek i oceanów plastikami kwestionuje zastosowanie cieplarni w uprawach. Jednakże jest to pogląd krótkowzroczny. Namioty ogrodowe sprawiają, że przy uprawach powstają optymalne warunki do wegetacji roślin. To zaś przekłada się na ograniczenie pestycydów, mniejszą ingerencję w strukturę i zawartość mineralną ziemi. Uprawy pod osłonami stawiają na optymalizację, czyli uzyskania jak największego i wysokojakościowego plonu przy zastosowaniu ekonomicznych rozwiązań. Takie działania podejmują nie tylko producenci roślin, ale i hobbystyczni ogrodnicy. A konstrukcja przeznaczona do upraw pod osłonami, właśnie to im umożliwia.

Folia i stelaż cieplarni

Stelaż tunelu foliowego, przynajmniej ten produkowany przez Krosagro, wykonany jest ze stali, co przy odpowiedniej konserwacji szklarni sprawia, że może być użytkowany nawet przez 20 lat i więcej. Warstwa z cynku naniesiona na konstrukcję metalową sprawia, że jest mniej podatny na korodowanie. Kto raz widział szklarnie ogrodową, ten wie, że podczas uprawy dochodzi do kondensacji wody. Wilgotność, która jest wynikiem wegetacji roślin oraz parowania wody z gleby, prowadzi do tego, że wewnątrz struktury woda skrapla się na folii i stelażu. Jeśli sama struktura nie byłaby zabezpieczona, doprowadziłoby to do powstania korozji na elementach, a to z czasem prowadziłoby do osłabienia konstrukcji. Nadmiar wilgoci usuwa się, wietrząc foliak. W tym celu otwiera się drzwi z jednej i drugiej strony (tunel jednowegetacyjny) lub w przypadku tunelu foliowego z wietrzeniem bocznym podnosi się kurtyny, które wprowadzają w ruch powietrze wewnątrz obiektu, wymieniając wilgotne i ciepłe na chłodniejsze.

Nie ma co ukrywać, że nawet jeśli stelaż jest wytrzymały, to folię co jakiś czas trzeba będzie wymieniać. Osłony polietylenowe, w które wyposażone są namioty marki Krosagro, zostały opracowane tak, aby miały jak najwyższą wytrzymałość na światło słoneczne. To samo światło, które sprzyja roślinom i jest czynnikiem wpływającym na mikroklimat, doprowadza do degradacji osłony UV. Technologia produkcji barier jest coraz bardziej usprawniania, te zaś starzeją się coraz wolniej.

Cyfra, która występuje po członie UV oznacza, na ile sezonów folia została wytworzona. Jako sezon przyjmuje się pół roku, a więc folia UV-2 jest optymalna przez 2 sezony, co oznacza rok. UV 4 to 4 sezony, czyli dwa lata, UV-6 – 6 sezonów, a więc 3 lata itp. itd.

Solidny mini tunel foliowy – kryteria

W dobie masowej produkcji wiele osób zamiast kierować się wytrzymałością produktu spogląda na cenę. To zrozumiałe z wielu powodów, jednak nie zawsze oszczędność jest dobrym rozwiązaniem. Otóż często zdarza się, że tanie tunele niszczeją szybko, a do tego nie wytwarzają odpowiednich warunków. W przypadku droższych struktur od sprawdzonego producenta tuneli foliowych mamy pewność, że taki obiekt nie tylko będzie skuteczny, ale i wytrzymały. Tanie zielone tunele foliowe, malowane proszkowo, o stelażu ze “stali”, skonstruowane na cienkich rurach i profilach mogą okazać się nietrafioną inwestycją.

Wielu klientów Krosagro to osoby, które miały już styczność z cieplarniami. Okazuje się, że pierwsze foliaki już się nie sprawdzają. Uległy zniszczeniu, stelaż wymaga wymiany, suwakowe drzwi przestały się zasuwać, kontrukcja nie przetrwałby zimy lub folia do niczego się nie nadaje. Oczywiście są i bardziej krytyczne sytuacje, kiedy to podczas wichury struktura zostaje porwana przez wiatr.

Dlatego decydując się na tunel foliowy, a chcąc być ekologicznym, należy wybrać solidny tunel foliowy. Nie tanią folię, a wytrzymała. Nie produkowaną w miejscu, którego brak na mapie, a wytwarzaną przez certyfikowanych producentów dbających o środowisko naturalne.

Recykling osłon z namiotów ogrodowych

Czytelnik zapewne zapyta, co w takim razie z osłoną i stelażem? Konstrukcja zachowuje swoją funkcjonalność przez lata, dlatego można go komuś odstąpić, sprzedać lub wypożyczyć. Nawet uszkodzona konstrukcja ma swoją wartość, gdyż na skupie metali będzie miała swoją ceną. Folię można naprawiać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych taśm. Choć warto wiedzieć, że taka osłona będzie miała obniżoną termoizolację. Jeśli jednak uszkodzenia są zbyt poważne, można ją użyć jako materiał na mniejsze cieplarnie lub inspekt (np. mini tunel foliowy lub skrzynie ogrodnicze). Jeśli jednak w dalszym ciągu chcemy się jej pozbyć, wystarczy oddać lub sprzedać ją w stacji recyklingowej.

Czy tunel foliowy jest ekologiczny?

Dbanie o środowisko to nie tylko skandowanie haseł oraz ich powtarzanie. To świadomość swojego wpływu na naturę i zminimalizowanie szkód tejże interakcji. Produkcja własnej żywności, przebywanie w towarzystwie natury, ekologiczne uprawy, wiedza o tym, co i w którym miejscu recyklingować, to dobra droga, aby nie zanieczyszczać ziemi.

Ekologiczny tunel foliowy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Najlepsze metody zapylania roślin w tunelach

Uprawa roślin w tunelach foliowych i szklarniach niesie za sobą wiele korzyści i staje się coraz bardziej popularna. Zmiany klimatyczne,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Bez kategorii

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hala namiotowa jako warsztat

Hala namiotowa jako warsztat to pod wieloma względami idealne rozwiązanie dla inwestorów. Tego typu struktury to modułowe konstrukcje, które można…

Więcej