Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Jak długo kwitną bromeliowate. Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin. Możesz jednak oczekiwać, że będą kwitnąć nawet sześć miesięcy i  przetrwają nawet do pięciu lat. Jest to jednak optymistyczne założenie, należy wziąć pod uwagę różnorodność odmian bromelii i zapewnić im idealne warunki dla nich.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​bromelie są łatwe w utrzymaniu. Niektórzy ogrodnicy uprawiają je w szklarni lub tunelu, ponieważ w ten sposób wygodniej jest kontrolować temperaturę, wilgotność i światło. Poniżej znajduje się kilka informacji, jakie są wymagania tej  rośliny oraz jak zapewnić jej trwałość.

Jak długo kwitną bromelie i jak je pielęgnować?

Jak długo kwitną bromelie?

Jak wspomniano wcześniej, możesz spodziewać się, że twoje bromelie będą kwitnąć nawet przez sześć miesięcy. Jednak często zdarza się, że  u niektórych odmian utrzymuje się ono tylko przez trzy miesiące. Co więcej, pamiętaj, że bromelie tak jak agawy mogą zakwitnąć tylko raz przez cały okres swojego życia.

Możesz postarać się przedłużyć czas kwitnienia rośliny, umieszczając ją w stabilnym środowisku. Miejsce takie powinno być ciepłe i jasne, bez narażania bromelii na niskie temperatury. Pamiętajmy, że z wyjątkiem okresu zimowego, podczas którego musimy zapewnić roślinie od 18 do 20 stopni C, przez cały rok bromelie najlepiej czują się w temperaturze 22-24 stopni. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych roślin, musisz utrzymywać odpowiednie nawodnienie, uważaj jednak by nie podlewać bromelii nadmiernie. Roślina lubi wlewanie wody do jej kielicha.

Musisz się  dowiedzieć, że niektóre praktyki pielęgnacyjne mogą zachęcić Twoje bromelie do  dłuższego kwitnienia. Usuń martwe kwiaty i zeschłe liście, aby zachęcić roślinę do wytworzenia u jej podstawy nowych rozet, które gdy osiągną wielkość połowy rośliny macierzystej, przesadzamy do oddzielnych doniczek. Po roku będziemy mogli cieszyć się ich kwitnieniem. Niektórzy ogrodnicy usuwają również, po zakończeniu kwitnienia całą roślinę macierzystą, żeby pobudzić wzrost nowych roślin.

Jak długo żyją bromelie?

Fakt, że bromelie żyją tak długo, jak pięć lat, interesuje wielu ogrodników. Jednak nadal zależy to od odmiany, którą posiadasz, środowiska ich wzrostu, a także praktyk pielęgnacyjnych stosowanych przez cały okres życia rośliny. Spodziewaj się, że bromelie mogą żyć od dwóch do pięciu lat, musisz jednak wiedzieć, że możesz cieszyć się nowymi roślinami, zajmując się odrostami wyrosłymi u podstawy przekwitłej bromelii.

Jak dbać o bromelie, aby długo przetrwały?

Lokalizacja

Rzeczą, która bardzo ułatwia uprawę bromelii, jest fakt, że rośliny te będą dobrze rozwijać się cały czas, będąc w tej samej doniczce. Dzieje się tak, ponieważ, nie mają one rozbudowanego systemu korzeniowego, więc nawet jeśli dojrzeją, nie trzeba ich przesadzać. Idealna gleba dla bromelii jest lekka, ma dobry drenaż i napowietrzenie, większość odmian bromelii lubi podłoże torfowe z dodatkiem kawałków kory.  najoptymalniejsze stanowisko dla bromelii powinno być w miejscu ciepłym, ale z dala od bezpośredniego, ostrego światła słonecznego.

Podlewanie i nawożenie

Podczas uprawy każdej rośliny niezwykle ważne jest utrzymanie wilgotności gleby. Jednak częstym błędem, którego należy unikać, jest nadmierne podlewanie rośliny, co prowadzi do zgnilizny korzeni. Pamiętaj, że bromelie to rośliny tropikalne, spokrewnione z ananasem, więc podlewaj je tylko wtedy, gdy gleba przeschnie.

Bezpiecznym sposobem na podlewanie bromelii jest umieszczenie doniczki w kąpieli wodnej, tak by roślina sama pobrała odpowiednią dla niej ilość wody. Poza tym nie zapomnij uzależnić częstotliwości podlewania od warunków otoczenia, Jeśli temperatury są bardziej upalne, a powietrze bardziej suche niż zwykle, należy częściej podlewać.

Jak odżywiać bromelie? Możesz nawozić bromelię rozcieńczonymi produktami, gdy są one w okresie wegetacji. poza tym okresem rośliny te w ogóle nie potrzebują nawożenia.

Zarządzanie problemami

Przy odpowiednim zarządzaniu i stabilnym środowisku nie powinieneś napotykać wielu problemów podczas uprawy bromelii. Jednak najlepiej jest wiedzieć, na jakie szkodniki są narażone. Najczęściej spotykanymi szkodnikami, które atakują bromelie to: wełnowce, tarczniki, miseczniki, wciornastki i przędziorki. Jeżeli zauważysz, że roślina został przez nie zaatakowana, nie wpadaj w panikę. Do pozbycia się ich możesz użyć szmatki z mydłem, którą zetrzesz szkodniki, następnie przenieś zainfekowane rośliny, aby odizolować je i zapobiec  rozprzestrzenianiu się insektów na inne rośliny. Jeśli musisz użyć pestycydu, powinieneś zawsze sprawdzić etykietę, czy jest bezpieczny dla rośliny.

Co się dzieje, gdy bromelia zamiera?

Chociaż bromelie kwitną długi czas, powinieneś wiedzieć, że wraz z zakończeniem kwitnienia następuje koniec ich cyklu życiowego. Pojawia się wtedy również możliwość zebrania młodych odrostów, o których wspomniano wcześniej w tym artykule. Odrost powinien mieć własne korzenie, inaczej rozmnażanie nie odniesie sukcesu.

Jak wyhodować bromelie z młodych odrostów?

Gdy roślina rodzicielska zamiera, a nowe odrosty osiągną mniej więcej połowę rozmiaru oryginalnej rośliny, możesz rozpocząć ich oddzielanie. Możesz w tym celu pomóc sobie ostrym i sterylnym nożem, powstałą ranę możesz posypać węglem drzewnym. Następnie umieść odrost w doniczce napełnionej dobrze przepuszczalną glebą. Idealnym podłożem do rozmnażania bromelii z odrostów jest mieszanka torfowa, pamiętaj o zapewnieniu roślinie wilgoci i temperatury około 20 stopni C.

W tym momencie nie musisz wykonywać innych praktyk poza podlewaniem, gdy podłoże przeschnie. Możesz również umieścić pojemnik w szklarni, aby chronić bromelie przed owadami i trudnymi warunkami. Umieść roślinę w doniczce jak najbardziej pionowo, jeśli wymaga ona podpory, podwiąż ją, z czasem, gdy rozrosną się jej korzenie, ustabilizuje się.

Wniosek

Każdy, kto chce mieć długo kwitnącą, pełną życia roślinę, decydując się na bromelie, dokonuje doskonałego wyboru. Jeśli ciekawi Cię, jak długo kwitną bromelie, to wiedz, że rośliny te mogą kwitnąć przez sześć miesięcy i przetrwać nawet przez pięć lat. Warto jednak zauważyć, że koniec kwitnienia to jednocześnie koniec cyklu życiowego bromelii.

Jest to okazja do rozmnożenia bromelii z odrostów, które wyrosły z rośliny macierzystej. Ogólnie rzecz biorąc, bromelie są bez wątpienia godnymi uwagi dla każdego miłośnika pięknych roślin. Powinieneś doświadczyć ich wydłużonego okresu kwitnienia i dobrej kondycji, jeżeli prawidłowo je pielęgnujesz i zapewniasz im stabilne środowisko, jakim jest szklarnia lub tunel foliowy.

Jak długo kwitną bromeliowate. Porady dotyczące pielęgnacji

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Tunele foliowe

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

W tym filmie dowiecie się Państwo jak krok po kroku zainstalować tunel foliowy aby móc cieszyć się hobbystycznym tunelem wielowegetacyjnym….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Całoroczny namiot mobilny

Namioty magazynowe ze względu na swoją uniwersalność znajdują swoją funkcję w firmach z wielu branż i sprawdzają się w różnych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i…

Więcej