Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy struktury wykonywane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ważne jednak, aby rury oraz profile, z których wykonany jest np. tunel ogrodowy ze stali, były na tyle solidne, aby bez trudu przetrwać negatywne działanie czynników pogodowych.
Aluminium to materiał często stosowany w tunelach foliowych i szklarniach. Jest stosunkowo niedrogie, nie koroduje, przystępne w montażu i można je modelować. Dużą wadą aluminium jest słaba izolacja, więc ciepło znacznie szybciej uchodzi z wykonanych z niego konstrukcji. Ponadto aluminiowe tunele foliowe nie są zbyt wytrzymałe, dlatego ich przydatność w regionach, gdzie pojawiają się obfite opady śniegu oraz silne wiatry jest ograniczona.
Tani i dobrze izolujący materiał. Na tym niestety kończą się jego zalety. Materiał szkodliwy w utylizacji, wypaczający się od ciepła i wiatru. Ten mało wytrzymały budulec swoją popularność zawdzięcza wyłącznie niskiej cenie, która wraz z upływem czasu okazuje się być znacznie większa. Zużywające się i uszkodzone części należy wymieniać kilka razy w roku. Tak więc oszczędność wynikająca z niskiej ceny początkowej zakupu okazuje się na przestrzeni czasu złą inwestycją.
Drewno jest popularnym budulcem do tworzenia tuneli foliowych – pierwsze cieplarnie były wykonane właśnie z takiego materiału. Łatwo je modelować oraz zbudować z niego strukturę o różnych rozmiarach i wzorach. Niestety ma jedną zasadniczą wadę: drewniany stelaż jest narażony na potencjalne choroby, pleśnie i grzyby, które mogą przenieść się na uprawy. Oczywiście drewno można stale konserwować, a niszczejące elementy wymieniać, jednak z czasem okazuje się, że koszt nowej konstrukcji jest niższy niż suma wydana na ciągłe naprawy. Trzeba jednak przyznać, że nowe cieplarnie z drewna wyglądają genialnie.
Tunele foliowe ze stali ocynkowanej ogniowo to konstrukcje o wysokiej wytrzymałości. Cynkowanie sprawia, że dany element jest odporny na korozję. Stal to również na tyle solidny materiał, że można doposażać strukturę tunelu o podwieszane akcesoria, takie jak doniczki, naścienne wentylatory i wiele innych.
Należy jednak wystrzegać się tanich zielonych tuneli, gdyż grubość rurek stelażu wynosi maksymalnie 0,5 mm. Jest to zdecydowanie zbyt mała średnica, aby opierać się oddziałującym na strukturę czynnikom pogodowym.
Również niska jakość stali sprawia, że stelaż łatwo ulega uszkodzeniom, wygina się i równie często zapada się pod naciskiem zwałów śniegowych. Za niewielkie pieniądze otrzymuje się właśnie produkt, który tyko powierzchownie wydaje się oszczędnością, lecz dość szybko okazuje się, że trzeba będzie wydać dodatkowe pieniądze na jego naprawę.
Solidne, wytrzymałe i ocynkowane ogniowo tunele foliowe ze stali. Choć można pisać o nich godzinami, wystarczy przekonać się osobiście, że są to konstrukcje, które będą trwać przez długi czas.