Jak farbować storczyki na niebiesko?

Jak farbować storczyki na niebiesko. Dwa proste sposoby

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W naturze niebieski kolor kwiatów jest bardzo rzadko spotykany, a hodowcy długie lata pracują nad wyhodowaniem intensywnie niebieskiego storczyka. Pomimo wielu prób, krzyżówka ta nie powiodła się, pozostała więc sztuczna metoda barwienia kwiatów. Storczyki wykorzystywane do barwienia to popularne białe phalenopsisy. Część z nich poddanych procesowi farbowania ulega uszkodzeniom. Stąd też wyższa cena błękitnych kwiatów odmiany ”phalenopsis royal blue”.

Czy możliwe jest samodzielne ufarbowanie storczyka?

Wielu z klientów, kupując niebieskiego storczyka. Zastanawia się, w jaki sposób barwi się roślinę i czy jest to możliwe w warunkach domowych. Na nurtujące wiele osób pytanie, możemy odpowiedzieć, że tak, jest to możliwe. Należy jednak liczyć się z komplikacjami, a nawet poważnym uszkodzeniem rośliny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, których oczarował niezwykły widok intensywnie niebieskich kwiatów. Postaramy się przybliżyć proces farbowania rośliny, tak by podejmowane w domowych warunkach próby. Miały szansę powodzenia, ostrzegamy jednak, że jest to zabieg trudny i wymagający dużo fachowości i doświadczenia.

Barwienie storczyków, jest skomplikowane i wymaga bardzo zdrowych i dorodnych roślin, uprawianych najlepiej w warunkach szklarniowych. Wysokiej jakości kwiaty i optymalne warunki środowiskowe, jakie zapewnia uprawa pod osłonami, przybliżają osiągnięcie zadowalających efektów wybarwiania storczyków. Przeczytaj uważnie porady zamieszczone w artykule i jeżeli zdobędziesz się na odwagę. Eksperymentuj ze stężeniami kolorów, aż uzyskasz odcień, o którym marzyłeś!

Metody farbowania orchidei na niebiesko

Istnieją dwie główne techniki barwienia orchidei na niebiesko. Jeśli chcesz użyć kwiatów ciętych, metoda zanurzenia pędów w wodzie z barwnikiem jest prosta i mało ryzykowna. Druga metoda dotyczy farbowania roślin doniczkowych i opatrzona jest pewnym ryzykiem, za to, jeżeli powiedzie się, rezultaty są spektakularne.

Barwienie ciętych storczyków

Zanurzenie w roztworze wody i barwnika to najłatwiejszy sposób na zabarwienie storczyków na niebiesko. Jeśli wiesz, jak wygląda barwienie tulipanów i róż, możesz zastosować tę samą technikę podczas barwienia orchidei. Do wybarwienia użyj ciętych białych kwiatów popularnej ćmówki i zanurz ich pędy w wodzie z barwnikiem.

Możesz użyć rozpuszczalnego w wodzie barwnika spożywczego, aby stworzyć roztwór do zanurzenia pędów. Intensywność koloru storczyków, będzie uzależniona od ilości barwnika w roztworze. Być może nasuwa Ci się pytanie, czy można w ten sam sposób ufarbować roślinę rosnącą w doniczce. Zanurzając ją na przykład, w kąpieli wodnej z dodatkiem niebieskiego barwnika?

Niestety, wynik nie byłby tak udany, jak w przypadku farbowania kwiatów ciętych. Dzieje się tak dlatego, że korzenie storczyków nie absorbują zbyt dobrze wody. A roślina może być przez taki zabieg znacznie osłabiona.

Farbowanie na niebiesko storczyków w doniczkach

Odkąd po raz pierwszy na Florydzie zaprezentowano światu odmianę Phalenopsis Royal Blue, zainteresowanie i popyt, na barwione storczyki nie mija. Środowisko miłośników i hodowców storczyków jest co do tej nowości z reguły nieprzychylne. Uważają oni, że jest to nienaturalna i brutalna ingerencja w naturę, a efekt sztuczny i niewart zachodu. Faktem jest, że niebieskie storczyki są mało uniwersalne, jeśli chodzi o dekorowanie wystroju wnętrz i bardziej pasują do nowoczesnych mieszkań w minimalistycznym, chłodnym stylu, niż do rustykalnych, klimatycznych przestrzeni. O gustach się jednak nie dyskutuje, powróćmy więc do meritum sprawy, czyli dowiedzmy się jak farbuje się storczyki.

Technika, którą stosują hodowcy, polega na wstrzyknięciu w nacięty pęd kwiatostanowy specjalnego barwnika. Najczęściej stosuje się błękit metylenowy oraz barwniki naturalne. Zabieg wykonuje się, kiedy roślina jest podczas fazy wzrostu, barwnik przenoszony jest przez system przewodzący rośliny do pąków kwiatowych i w ciągu 24 godzin od nakłucia, powinny być już zabarwione. Kupując farbowane storczyki, nie zdziwcie się, że kwiaty, które znajdują się w fazie pełnego rozkwitu, wybarwione są znacznie mocniej, od mających się dopiero rozwinąć pąków.

Jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy, równomierny efekt, do wybarwienia użyj rośliny, której kwiaty jeszcze nie rozkwitły, ma mieć jedynie zawiązane pąki. Cięcie pędu powinno być wykonywane w idealnie sterylnych warunkach, aby nie uszkodzić rośliny. Również nacięcie wykonane na pędzie, powinno być odpowiednio zabezpieczone rozgrzanym woskiem. Ta część procesu jest zbyt trudna dla amatorów i będzie wymagała metody prób i błędów lub też fachowej, profesjonalnej pomocy.

Co się dzieje, gdy barwione orchidee zakwitną ponownie?

Zabieg farbowania storczyków na niebiesko daje spektakularne efekty, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. Przyciągają  one wzrok i zainteresowanie  każdego obserwatora i mogą stanowić bazę do wielu ciekawych aranżacji wnętrz. Rodzi się jedynie pytanie, na jak długo? Otóż zabieg, który opisaliśmy, ma niestety jednorazowy charakter, a kwiaty, które zakwitną w kolejnym sezonie, będą tylko lekko zabarwione, lub będą mieć wyjściowy kolor storczyka, czyli biały.

Jak dbać o barwioną orchideę

Barwienie storczyków nie jest procesem naturalnym, przeprowadzony w prawidłowy sposób w sterylnych warunkach, nie powinien wpłynąć na stan rośliny. Wymagania i warunki uprawy niebieskich storczyków, są dokładnie takie same jak w przypadku ich nieufarbowanych krewnych. Niestety jest jedno, ale, błękitne storczyki robią się dużo wrażliwsze na bodźce środowiskowe. Skutkuje to tym, że wahania światła i temperatury mogą spowodować uszkodzenia rośliny, dużo łatwiej niż wcześniej.

Szklarnia lub tunel foliowy może być doskonałą pomocą w uprawie farbowanych storczyków. Kontrolowane środowisko, w którym dowolnie sterujemy klimatem, aby wesprzeć zdrowie i rozwój roślin, pomoże zachować storczykom pełnie wigoru, chroniąc je przed bodźcami środowiskowymi, na które po zabiegu farbowania są szczególnie wrażliwe.

Dbaj o ufarbowane na niebiesko storczyki tak samo, jak o każdą inną orchideę. Jasne stanowisko, bez narażenia na ostre bezpośrednie promienie UV, temperatura w okolicach 20-22 stopnie C oraz umiarkowane podlewanie, najlepiej kąpiel wodna co 7-10 dni, to absolutnie wszystko, co jest potrzebne do szczęścia Twoim kwiatom.

Wniosek

Jeśli kiedykolwiek widziałeś niebieską orchideę, prawdopodobnie przykuła Twoją uwagę i być może pomyślałeś o samodzielnym wykonaniu zabiegu. Prawda jest taka, że w warunkach amatorskich lub półprofesjonalnych, farbowanie może się powieść, ale należy niestety, wziąć pod uwagę, że możemy ponieść sromotną porażkę.

Należy jednak mieć na uwadze, że wybarwione storczyki, będą wymagały uważnej pielęgnacji i większej dbałości o warunki środowiskowe, ponieważ proces wstrzyknięcia barwnika sprawia, że ​​są one bardziej wrażliwe i delikatne. Jeśli zatem zdecydujesz się samodzielnie farbować rośliny bądź ostrożny i zachowaj sterylne warunki. Postaraj się unikać niepotrzebnych uszkodzeń i odpowiednio zabezpiecz miejsce po nacięciu. Świetnym rozwiązaniem i nieocenioną pomocą byłaby uprawa storczyków w szklarni lub tunelu foliowym, gdzie korzystne i stabilne warunki przyczyniają się do ich zdrowia, siły i bujnego wzrostu. Także dla wybarwionych już kwiatów, uprawa pod osłonami będzie najbezpieczniejszą opcją, zapewniającą im stabilne warunki, idealnie dostosowane do ich potrzeb.

Jak farbować storczyki na niebiesko. Dwa proste sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać bakłażany w tunelu foliowym?

Bakłażan jest  rośliną ciepłolubną, z rodziny psiankowatych jak większość roślin z tego typu (papryka, pomidor) najlepiej rośnie pod osłonami. Owoce oberżyny o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej