W jaki sposób rozmnażać oleander? Dwie najlepsze metody.

W jaki sposób rozmnażać oleander? Dwie najlepsze metody.

Jeśli chcesz rozmnażać oleandry, musisz wybrać jedną z dwóch skutecznych metod. Nie należy czuć się onieśmielonym w rozpoczęciu samodzielnej uprawy roślin oleandra, ponieważ sadzonki powinny łatwo zakiełkować i ukorzenić się. Można również zdecydować się na uprawę w szklarni lub tunelu foliowym, aby zagwarantować szybsze uzyskanie silnych sadzonek.

Mimo, że dojrzały okaz oleandra jest łatwy w pielęgnacji, należy szczególnie zadbać o dobre warunki dla rozsady. Należy im zapewnić odpowiednie warunki do kiełkowania i ukorzeniania. Zapewni to szybki i bezpieczny wzrost i rozwój korzeni w porównaniu z uprawą na zewnątrz w trudnych warunkach klimatycznych. Kiedy będziesz już miał silnie ukorzenione sadzonki , możesz przesadzić je na zewnątrz.

Jak uprawiać oleander?

Metoda #1. Rozmnażanie z nasion.

Zbieranie i przygotowanie nasion.

Możesz wykorzystać swoje dojrzałe oleandry będące po zakończeniu kwitnienia i zebrać ich nasiona. Należy jednak pamiętać o noszeniu rękawiczek i prawidłowym obchodzeniu się z roślinami podczas zbierania strąków, ponieważ roślina ta może być toksyczna i mieć działanie drażniące. Kiedy Po zebraniu strąków nasiennych, pozwól im wyschnąć, aby otworzyły się same.

Możesz pocierać lekkimi jak puch strąkami o sito, aby pozbyć się części przypominających pióra. Jest to szybszy sposób na zdobycie nasion, ale możesz również zrobić to bez sita. Po usunięciu pierzastych części nasiona oleandra są gotowe do wysiewu.

Siew i kiełkowanie.

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sukcesu w uprawie oleandrów z nasion jest ich wysiew w pomieszczeniach zamkniętych. Należy pamiętać, że temperatury poniżej zera mogą uszkodzić nasiona, dlatego w regionach, w których występują prawdziwe zimy, lepiej jest wysiać je w szklarni lub tunelu foliowym. Gdy minie ryzyko przymrozków, można przesadzić sadzonki lub wysiać je w ogrodzie.

Aby rozpocząć wysiew nasion oleandra, należy przygotować pojemnik na nasiona z wilgotnym torfem, zasiać je, a następnie docisnąć do podłoża. Nie musisz zasypywać nasion ziemią, ale potrzebujesz wilgotnego środowiska, aby ułatwić roślinie kiełkowanie. Można to łatwo osiągnąć, przykrywając pojemnik folią i utrzymując temperaturę w szklarni na poziomie około 25 stopni C.

Korzystne dla ułatwienia kiełkowania nasion byłoby również użycie oświetlenia do uprawy. Pamiętaj by podlewać i spryskiwać wodą glebę, aby utrzymać ją w stałej wilgotności. Nasiona powinny wykiełkować po miesiącu. Gdy Twoje rośliny będą miały już liście, możesz usunąć plastikową osłonę i przesadzić je na zewnątrz.

Metoda nr 2. Rozmnażanie przez pobieranie sadzonek

Pobieranie i przygotowanie sadzonek.

Jeśli chcesz w szybszy sposób uzyskać kopie swoich ulubionych oleandrów, możesz rozmnażać je z sadzonek zamiast z nasion. Najpierw wybierz zdrową roślinę i utnij zielone pędy wierzchołkowe o długości 10-20 centymetrów posiadające co najmniej dwa węzły nie posiadają kwiatów oraz pąków. Po przycięciu umieść przycięte miejsce w ukorzeniaczu, hormonie roślinnym przyspieszającym wytwarzanie korzeni. Sadzonki możesz pobierać od wczesnej wiosny do jesieni. Najlepiej przyjmą się te pobrane wiosną i powinny zakwitnąć jeszcze w tym samym sezonie. Niektórzy ogrodnicy pobierają również sadzonki jesienią, przed wniesieniem roślin do domu, przycinają wtedy pędy rośliny, więc mają sporo materiału do wykorzystania, z pewnością ukorzeniają się one dużo wolniej, lecz jest szansa, że zakwitną w przyszłym roku.

Utnij kilkunastocentymetrowy odcinek poniżej wierzchołka, nie zapominając o założeniu rękawiczek podczas kontaktu z oleandrami, są to bowiem piękne, lecz trujące rośliny. Przygotuj sadzonkę do ukorzenienia, usuwając dolne liście, aby nie miały kontaktu z glebą i nie powodowały gnicia. Możesz także zanurzyć końcówkę w hormonie ukorzeniającym przed sadzeniem, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Ukorzenianie

Umieść sadzonkę w wilgotnym piaszczystym podłożu, a następnie włóż pojemnik pod matę grzewczą. Korzystne jest również umieszczenie sadzonek w szklarni, aby zapewnić im stabilne warunki idealne do ukorzeniania. Aby stworzyć wilgotne środowisko, przykryj pojemnik przezroczystym plastikiem i regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża, aż sadzonki zaczną wypuszczać korzenie.

Jeśli użyto sadzonek z zielonego niezdrewniałego pędu, po miesiącu powinny być gotowe do przesadzenia. Natomiast półzdrewniałe egzemplarze będą idealne do przesadzania wiosną. Te kwestie są kluczowe, aby mieć pewność, że oleandry już się ustabilizowały, aby przetrwać warunki zewnętrzne.

Uprawa i pielęgnacja oleandrów.

Najważniejsza uwaga.

Jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest noszenie rękawiczek ochronnych podczas uprawy oleandrów. Najlepiej załóż rękawice i długie rękawy, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu rośliny ze skórą. Uważaj zwłaszcza przy przycinaniu, ponieważ sok mleczny wypływający z oleandra działa drażniąco w kontakcie ze skórą. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie dotykaj nosa ani ust, po zakończeniu umyj dokładnie ręce. Rośliny te są silnie trującymi i toksycznymi pięknościami, kontakt z nimi może działać drażniąco na skórę, nawet spalanie ich pozostałości jest niebezpieczne, ponieważ wdychanie powstałego dymu jest toksyczne. O stopniu szkodliwości oleandrów dobitnie świadczy fakt, że nawet kozy ich nie skosztują.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci i zwierząt domowych, ponieważ spożycie jakiejkolwiek rośliny jej części, jest fatalne w skutkach.

Wybór najlepszego stanowiska.

Idealnym miejscem na uprawę oleandrów są pełne słońca werandy i tarasy. Rośliny lubią ponadto żyzną ziemię najlepiej mieszaninę ziemi gliniastej, piaszczystej i torfu, o neutralnej kwasowości. Ważne jest także zapewnienie roślinie odpowiedniego drenażu. Oprócz rozmnażania szklarnia jest również doskonałym miejscem do przechowywania oleandrów, ponieważ będzie chronić je przed wpływem trudnych warunków klimatycznych (mróz może uszkodzić rośliny).

Pielęgnacja

Oleandry dobrze znoszą suszę, ale jeśli chcesz, aby ich kwiaty przyciągały wzrok, musisz ją regularnie podlewać. Można ją także od czasu do czasu zasilać zbilansowanymi nawozami, aby dodatkowo wzmocnić jej wzrost. Wreszcie, jak większość krzewów, oleandry potrzebują przycinania, zwłaszcza gdy widać wiele uszkodzonych części lub gdy roślina nadmiernie jest nadmiernie rozrośnięta.

Podsumowanie

Z zachowaniem zasad odpowiedniego bezpieczeństwa w obchodzeniu się z roślinami oleandrów, nie należy się bać uprawiania ich. Masz możliwość stosowania dwóch metod rozmnażania oleandrów, którą wybierzesz, zależy od Ciebie. Sam wybierz czy jest to metoda wysiewu nasion, czy ukorzeniania sadzonek wierzchołkowych.

Każdą z tych technik można przeprowadzić w szklarni lub tunelu foliowym tak aby warunki były stabilne. Uprawa szklarniowa powinna zagwarantować szybkie kiełkowanie oraz odpowiedni rozwój korzeni. Powinno to pomóc w uzyskaniu zdrowych i sadzonek. Dalsza pielęgnacja oleandrów jest łatwa, przyjemna i bezproblemowa. Życzymy Ci samych sukcesów w uprawie tych pięknych i efektownych roślin!

W jaki sposób rozmnażać oleander? Dwie najlepsze metody.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...