Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu | KrosAgro

Filozofia Zero waste oznacz idee, według której człowiek powinien prowadzić taki styl życia, by generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska. Ogrodnictwo w szklarni to metoda uprawy, która generuje minimalną ilość odpadów. Według Zero Waste czyli  w dosłownym tłumaczeniu ”zero odpadów”, ”zero marnowania”, człowiek powinien wszystkie zużyte materiały poddać recyklingowi, oczywiście w taki sposób, by nie szkodzić środowisku. Idea Zero Waste opiera się na zasadach tzw.5R, czyli: odnawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj i kompostuj. Takie podejście, będąc odpowiedzialnym zachowaniem, ogranicza szkody, jakie człowiek wyrządza naturze. Dążenie do takiego efektu powinno być celem każdego producenta, zwłaszcza w ogrodnictwie amatorskim. W tym artykule skupimy się na kilku sposobach zrównoważonej uprawy, które zasługują na wdrożenie ponieważ dzięki ich stosowaniu możesz generować mniej odpadów.

Uprawa bezodpadowa w szklarni

Jednym z głównych wyzwań związanych z ograniczeniem ilości odpadów jest to, że większość produktów jest sprzedawana w niewłaściwym opakowaniu. Często są to opakowania, które nie są biodegradowalne, nie można ich spalać ze względu na szkodliwość emitowanych do atmosfery związków chemicznych, wreszcie plastikowe opakowania rozkładają się nawet tysiące lat.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku zepsutych sprzętów ogrodniczych, na przykład zepsutych uchwytów grabi lub łopaty, będzie zastosowanie zasady-odnawiaj. Zamiast za każdym razem, gdy coś się psuje iść na łatwiznę i kupować nowy sprzęt, postaraj się naprawić uszkodzone narzędzia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zmniejszenie ilości kupowanych towarów przy jednoczesnym dbaniu i konserwacji tych, które już posiadasz. Kiedy zauważysz uszkodzenie, napraw je, aby zniwelować ślady zużycia. Jeśli chodzi o inny typ sprzętu na przykład sadzarka lub kompostownik, spróbuj, jeśli to możliwe, zbudować go samodzielnie.

Jakie pojemniki i doniczki wybrać?

Przy uprawie pod osłonami przygotowanie sadzonek wymaga dużej liczby pojemników i doniczek. Zwykle pod koniec sezonu wyrzucane są do kosza. Te plastikowe przedmioty to prawdziwy koszmar współczesnego świata. Nie są one trwałe, więc produkowane są masowo, ich cena jest  tak niska, że bez zastanowienia kupujemy je w hurtowych ilościach. Niestety szkody, jakie te plastikowe drobiazgi wyrządzają środowisku, widoczne są od dziesięcioleci. Dlatego też, takie pojemniki należy używać tak długo, jak to możliwe. Można również całkowicie zarzucić ich używanie i uprawiać rośliny bezpośrednio w ziemi lub w pojemnikach ekologicznych. Obecnie dostępne są na rynku biodegradowalne pojemniki z papieru, włókna kokosowego lub innych naturalnych materiałów.

Zero odpadów i zero marnowania

Nie musisz kupować nowych odmian i gatunków roślin na giełdzie, by ograniczać ilość plastikowych osłonek. Możesz kupić sadzonki bezpośrednio od ogrodników, przygotowanych do handlu lub uprawiać rośliny z nasion wysianych w minitunelu. Jeśli jednak konieczny jest zakup młodych roślin, wybierz te, których korzenie są odsłonięte, bez opakowania.

Zastanów się, co zrobisz z nadmiarem plonów, powinny być one przechowane w odpowiednich warunkach, do późniejszej konsumpcji. Weź pod uwagę mrożenie, kiszonki, różnego typu przetwory. Jeśli jest to niewykonalne, nadwyżkę należy wykorzystać do produkcji kompostu.

Wykorzystaj ponownie osłonę tunelu

Dłuższe sezony wegetacyjne, to mniej ograniczeń pogodowych. Ochrona przed zimnem i możliwość dostosowania mikroklimatu sprawiają. Że szklarnie i tunele są doskonałym wsparciem dla upraw bezodpadowych. Chociaż plandeka nie jest wykonana z biodegradowalnego materiału. Można przedłużyć jej trwałość. Kupując folię na osłonę tunelu, warto zdecydować się na taką, która jest  solidna i dobrej jakości. Tak by wytrzymała kilka sezonów, a także zaopatrzyć się w taśmę klejącą do ewentualnych napraw. Jeśli folia z tworzywa sztucznego jest zużyta. Można ją przyciąć, aby służyła jako osłona dla roślin, ochrona działek warzywnych lub pokrycie mini tuneli ogrodowych.

Ogrodnictwo bezodpadowe w szklarni i tunelu | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej
Bez kategorii

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować rośliny jednoroczne? Dwa sprawdzone sposoby

Mianem roślin jednorocznych, inaczej zwanych terofitami, określamy gatunki, które odbywają cykl życiowy w trakcie jednego sezonu, najczęściej od wiosny do…

Więcej