Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym to coraz częstszy widok w gospodarstwach rolnych. Przedsiębiorcy decydują się na tego rodzaju rozwiązanie ze względu na dochodowość takiego przedsięwzięcia. Cieplarnie chronią rośliny przed przymrozkami, niskimi temperaturami i wydłużają sezon wegetacyjny. Korzystny mikroklimat, który powstają wewnątrz foliaka, przekłada się na lepiej rozwinięty plon wyższej klasy i bardziej przystosowany do wymagającego rynku. Choć w momencie pisania artykułu na zewnątrz zalega śnieg, to jednak z każdym dniem jest go coraz mniej. Słońce śmielej wychodzi zza linii chmur, ogrzewając promieniami słonecznymi szklarnie foliowe. Dla każdego posiadacza foliaka jest to znak, że już niedługo zacznie się sezon. Dla nowych plantatorów to rok pełen wyzwań.

Profesjonalny tunel foliowy dla przedsiębiorców

Tunel foliowy to narzędzie, którym łatwiej posługiwać się osobom doświadczonym. Podczas całego procesu uprawy pojawia się wiele sytuacji wymagających szybkiej reakcji, aby nie doprowadzić do szkód. Istnieje sporo potencjalnych zagrożeń związanych z elektrycznością, stosowanymi nawozami, środkami do konserwacji sprzętu, a także urządzeniami używanymi przy plonie. Podczas ochrony struktury należy skupić się na kilku ważnych kwestiach:

Zagrożenia w tunelu foliowym

Cieplarnia, jak każda struktura, musi spełniać normy przeciwpożarowe, a także BHP. Trzymając się przepisów prawa warto dołożyć starań, aby zasady bezpieczeństwa były starannie dopilnowane. W tym celu należy przeszkolić kadrę pracowników, zwracając uwagę na zagrożenia, a także wyjaśniając, co może być ich czynnikiem. Warto również posiadać plan, jakie działania należy przeprowadzić, jeśli dane zjawisko nastąpi.

Bezpieczna praca pod osłoną

Pod osłoną stale utrzymuje się podwyższona wilgotność, która kondensuje się na osłonie, a także na chodnikach przebiegających wzdłuż grządek. Warto zadbać o takie ścieżki, aby na trasie ich przebiegu nie pojawiały się żadne przeszkody, nierówności lub nieczystości. Pozwoli to zapobiec wszelkim poślizgnięciom, potknięciom, a także upadkom.

Sprzęt i akcesoria w cieplarni

Znaczna część technologii wspierającej uprawy pod osłonami do działania potrzebuje prądu. Aby jednak instalacja elektryczna nie była wystawiona na działanie wilgoci, zabezpiecza się ją izolacją. Umieszczając wszelkie wyłączniki i źródła zasilania, warto ulokować je tak, aby dostęp do nich nie był niczym utrudniony. W sytuacji kiedy każda sekunda się liczy, widoczne i łatwo dostępne wyłączniki pozwalają na uniknięcie szkód.

Pracownicy w tunelach foliowych

Nadeszły czasy, kiedy wykwalifikowani pracownicy stają się niesamowicie cenni, a ich brak jest szybko odczuwalny. Warto zadbać o to, aby posiadali możliwości do wydajnej optymalnej pracy. Magazyny lub skrzynie z narzędziami powinny być umieszczone w miejscach, które umożliwiają szybkie skompletowanie potrzebnego zestawu. Należy pilnować, aby robotnicy czyścili je po użyciu, a także odkładali na wyznaczone do tego miejsce. Delegując ludzi, warto kompletować ich w grupy, a także przydzielić im zwierzchnika. Często w profesjonalnych tunelach foliowych obsługa zaopatrzona jest w stroje robocze specjalnie przeznaczone do prac szklarniowych. Umożliwia to łatwiejszą lokalizacje pracowników, zmniejsza szanse na przenoszenie przez nich patogenów do wnętrza tunelu, a także chroni ich skórę podczas stosowania środków czyszczących, nawozów itp.

Mikroklimat pod osłonami

Plon w zależności od gatunku i odmiany posiada preferowane warunki do wzrostu. Im bliżej tego stanu, tym lepsze efekty. Do monitorowania temperatury, nawodnienia, natężenia światła itp. stosuje się czujniki, które mają wspomóc plantatora podczas uprawy. Znając warunki pod osłoną, wiadomo kiedy uruchomić zraszacz, kiedy wietrzyć szklarnię, a kiedy ogrzewać obiekt. W komercyjnym tunelu foliowym celem przedsiębiorcy jest obniżenia kosztów produkcji przy zachowaniu wydajności. Aby do tego doprowadzić, należy inwestować w sprawdzone rozwiązania, wcześniej przechodząc przeszkolenie.

Stelaż namiotów rolniczych

Konstrukcja tunelu foliowego ma ogromne znaczenie dla jego wytrzymałości, a także funkcjonalności. Posiadając strukturę wykonaną ze stali ocynkowanej ogniowo, przedsiębiorca ma pewność, że ta sprosta nawet trudnym warunkom atmosferycznym oddziałującym na cieplarnię. Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym wiążę się z całoroczną pielęgnacją roślin. Podczas opadów śniegu ogrzewanie konstrukcji roztapia śnieg podczas zetknięcia z osłoną. W przypadku duży opadów śniegu zdarza się, że ten zalega na poszyciu. W takich wypadkach istotne jest to, czy profesjonalny tunel foliowy jest doposażony w kratownicę. Te zwiększają wytrzymałość struktury na obciążenia, a także jeszcze bardziej go stabilizują.

Tunele foliowe Krosagro

Decydując się na tunel foliowy warto warto kierować się rozsądkiem, a także zebranymi poradami. Zwiększająca się liczba komercyjnych cieplarni prowadzi do tego, że cały rynek zaczyna się profesjonalizować. Choć producentów tuneli foliowych jest sporo, to najcenniejszym rozwiązaniem staje się dostęp do wiedzy. Jako marka, która przez lata dostarcza na rynek małe i duże szklarnie foliowe, zebraliśmy know-how o uprawach pod osłonami. W ten sposób mamy możliwość doradzania swoim klientom, tak aby każdy plantator osiągnął jak najlepsze efekty od samego początku uprawy.

Komercyjna uprawa pod osłonami w profesjonalnym tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Wilczomlecz (euphorbia milii) | Uprawa i pielęgnacja korony cierniowej

Wilczomlecz lśniący nazywany także koroną cierniową to pochodzący z wyżynnej części Madagaskaru sukulent, gdzie dorastając do wysokości 2 metrów, służy…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać rabarbar pod osłonami?

Rabarbar to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie rozwijać się nawet przez 15 lat! Najsmaczniejszą częścią tej…

Więcej