Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego to standardowe wyposażenie profesjonalnych cieplarni a także co raz częściej hobbystycznych foliaków. Koszt takiego urządzenia na tle profitów jakie oferuje, sprawia że jest to opłacalna inwestycja. Szklarnie wykorzystywane są do tego aby wydłużyć sezon wegetacyjny. Folia narzucona na stelaż, sprawia że pod osłoną utrzymuje się korzystna dla rozwoju roślin temperatura a dzięki wietrzeniom bocznym wewnątrz struktury utrzymuje się odpowiednia wilgotność. Już samo stosowanie osłony oraz akcesoriów optymalizuje proces uprawy, korzystanie z dodatkowych rozwiązań zwiększa  jakość plonu. W miejscach gdzie pojawiają się nagłe zmiany pogody a także skoki temperatury, zwykłe wietrzenia mogą nie spełniać swoją roli. We współpracy z wentylatorem, znacznie łatwiej będzie osiągnąć wymagany  mikroklimat a co z tym idzie, lepsze efekty w plantacji.

Cyrkulacja powietrza pod osłonami

Przepływ powietrze w uprawach pod osłonami jest bardzo ważny, a jego prawidłowe używanie pozwala na uniknięcie rozwoju patogenów. Kiedy poza barierą dochodzi do zmian pór roku, a co się z tym wiąże warunków atmosferycznych. Część z tych czynników ma swoje odbicie w mikroklimacie. Przykładem takiego związku mogą być zmiany temperatury na przestrzeni dnia i nocy. W dzień kiedy słońce ogrzewa cieplarnie, ciepło przenika do wewnątrz utrzymując się dłużej. Przez to iż jest “magazynowane” pod osłoną. Kiedy nadchodzi wieczór a co się z tym wiąże, niższe temperatury wewnątrz foliaka nagromadzone ciepło uwalnia się wolniej. Rośliny tracą mniej energii na ochronę przed chłodem, skupiając się na rozwoju.

Wilgotność w tunelu foliowym

Wysoka i niska temperatura ma swoje przełożenie na wilgotność wewnątrz struktury. Podczas podlewania, wzrostu roślin, opadów atmosferycznych, dni słonecznych i pochmurnych, przymrozków itp. w środku cieplarni, stężenie wilgotności się zmienia. Stale się utrzymujące wysokie zawilgocenie sprawia że wewnątrz namiotu rozwijają się choroby oraz powstają idealne warunki dla szkodników. Natomiast zbyt niskie powoduje wysychanie roślin a z czasem ich obumieranie. Wentylacja tunelu foliowego nie jest trudne, jest kilka konwencjonalnych a także automatycznych rozwiązań.

Wietrzenie w namiotu ogrodowego

Najprostszym sposobem na wietrzenie tunelu foliowego jest otwarcie drzwi, w małych konstrukcjach to całkowicie wystarczy. Skuteczność maleje wraz wielkością foliaka. Im jest większy tym mniejszy przepływ powietrza. Często klienci doposażają swoje konstrukcję w parę drzwi aby z jednej i drugie strony tunelu doprowadzić do przepływu. Niestety w bardzo upalne lato, może to nie wystarczyć. Tutaj z pomocą przychodzą wietrzenia boczne i dachowe. Jak sama nazwa wskazuje pierwsze umieszcza się na obu ścianach tunelu, natomiast dachowe na szczycie. Podnoszone i opuszczane korbami, sprawiają że na całej rozciągłości cieplarni, dochodzi do cyrkulacji. W lecie kiedy słońce grzeje najmocniej, zbierające się gorące powietrze w tunelu jest “wyrzucane” poza strukturę a zastępuje je chłodne. Przedstawione metody są dobre w hobbystycznej uprawie lub jako cześć wsparcia przy profesjonalnych cieplarniach. W dużych komercyjnych plantacjach, gdzie kontrolowanie środowiska ma większe znacznie konieczne będzie potrzebny wentylator do tunelu foliowego.

Automatyzacja upraw pod osłonami

Nie jest to wizja przyszłości a teraźniejszość, na automatyzację upraw mogą sobie pozwolić nie tylko duży plantatorzy ale i Ci mniejsi. Z roku na rok cała technologia tanieje przez to iż wchodzą nowe rozwiązanie, a starsze są mniej kosztowne. Wiele z nich czasem trafia do klienta B2C a nie tylko B2B. Wentylatory połączone z miernikami temperatury, wewnątrz i na zewnątrz włączają się jak tylko powstaną zaprogramowane przez plantatora warunki. W ten sposób ten nie musi być stale uwiązany do tunelu foliowego, lecz bez obaw zająć się sprawami wymagającymi uwagi. Dla osób chcących mieć wszystko pod kontrolą, dostępne są również aplikacje instalowane na mobilnych urządzeniach które cyklicznie raportują o zmianach i działaniach systemu. Wentylator do tunelu foliowego to jedno z takich rozwiązań, plantatorzy często decydują się na systemy nawadniające, kapilary, kurtyny cieniujące, ogrzewanie a podłączając jest w jeden system, prowadzą całoroczną uprawę pod osłonami.

Modułowa konstrukcja

Profesjonalny tunel foliowy wykonany jest ze z rur i profili stalowych, które na etapie produkcji zostały zabezpieczone przed korodowaniem. Naniesiono na nie warstwę cynku metodą galwaniczną lub ogniową. Do tego stelaż wzmacnia się wspornikami, stabilizuje kotwami a dociąża kratownicą. Zaprojektowany w ten sposób obiekt, to gwarancja że sprosta nawet trudnym warunkom pogodowym. Zaletą struktur Krosagro jest to iż są modułowe. Kupując taki obiekt, klient z czasem może go modyfikować. Wydłużając i rozbudowując, kolumnowo oraz szeregowo. Przed zamówieniem struktury należy przekazać producentowi, informacje o potencjalnych akcesoriach które będą domontowane. W ten sposób stelaż zostanie przygotowany pod takie rozwiązania.

Rodzaj i lokalizacja wentylatora

To jaki wentylator do tunelu foliowego wybrać będzie zależeć od metody uprawy i wielkości szklarni. Jeszcze przed zakupem należy sprawdzić jaką ma wydajność, ile trzeba sztuk aby proces wentylacji był sprawny. W cieplarniach które mają powyżej 30m długości w samym środku struktury ruch powietrza jest niewielki, w tym celu umieszcza się wentylator przepływowy i dachowy. Pierwszy zawieszony na konstrukcji foliaka, ma sprawić że wewnątrz całego obiektu dochodzi do przepływu powietrza a dachowy wpuścić świeże, aby cały proces wietrzenia był jeszcze bardziej skuteczny. Mogą występować osobno lub jako jeden moduł. To gdzie i jak zostanie ulokowany, będzie zależeć od dalszej wydajności. Należy jednak sprawdzić czy konstrukcja którą zakupiliśmy jest w stanie wytrzymać takie obciążenia.

Wentylator do tunelu foliowego

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Chwasty w tunelu foliowym

Chwasty to prawdziwe utrapienie dla ogrodników. Potrafią zagłuszyć główny plon, przysłaniając mu dostęp do światła oraz pobierając składniki odżywcze z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać boczniaki pod osłonami?

Boczniak to jeden z grzybów uprawianych w tunelach foliowych. Hodowle boczniaków zajmują obecnie drugie miejsce w produkcji grzybów. Przygotowania do rozpoczęcia uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej