Hodowla róż pod osłonami to częsty powód zakupu tuneli foliowych przez plantatorów. Te pożądane przez rynek kwiaty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem przez cały rok. Do upraw w cieplarni przeznaczone są odmiany które cechują się zapadaniem w stan spoczynku oraz tym że z łatwością da się je pobudzić do wzrostu. Zaletą umieszczania takiej plantacji w szklarni jest to iż róże rzadziej zapadają na choroby i nie są atakowane przez szkodniki.
Spis treści
Hodowla róż pod osłonami w tunelu foliowym
Uprawa róż na kwiaty cięte najczęściej odbywa się w cieplarniach. Odmianami które rozwijają się w profesjonalnych tunelach to różne szczepione, okulizowane. Polega to na przeniesieniu oczka odmiany szlachetnej na odporniejszą podkładkę. Zwykle jest to dzika odmiana. Charakterystycznym wymaganiem róży jest to iż potrzebuje sporo powietrza. W związku z czym plantacje prowadzi się w strukturach o wysokości nie mniejszej niż 6 m i szerokości powyżej 15 m.
Wymagania uprawowe róż
- gleba
Jakość oraz zasobność gleby ma ogromne znacznie, struktura mają wpływ na efekt hodowli. Ziemia pod osłonami powinna być zdezynfekowana. Wolna od jakichkolwiek patogenów i agrofagów. Łatwo przepuszczać wodę, być średnio ciężka i obfita w składniki pokarmowe. Aby osiągnąć pożądane efekty stosuje się równomierne połączenie trzech surowców: gliny, przefermentowanego krowieńca i gleby darniowej. Tworzy to podłoże lekko kwaśne o pH oscylującym między 6,5 a 7,0. Po dwukrotnym przerobieniu materiału, dostarcza się do niego nawozy. Rodzaj jak i proporcje będzie zależeć o wyników analizy gleby. Przyjmuje się podłoże powinno zawierać 30 mg azotu, potas i fosfor 40 mg oraz do 8% próchnicy.
- nawożenie
1 m2 obornika rozprowadza się 300 g tomasyny, 200 g siarczanu i 100 g węglanu wapnia. Można go umieścić na różnych poziomach, w dolnych jako pokrycie wietrzące glebę zaś w wierzchnie jako zapasy pokarmowe. Aby nawóz dostarczał odpowiedniej ilości składników należy go użyć na 60 dni przed nasadzeniem.
Sadzenie, rozstaw i rozsada róż
Pora sadzenia będzie zależeć od mikroklimatu jaki utrzymuje się wewnątrz tunelu foliowego. Najczęstszą metodą jest umieszczanie ich w szklarniach między październikiem a listopadem. Hodowla róż pod osłonami lokalizuje się na wzniesionych o 40 cm zgonach o szerokości 1.5m. Rozstawa będzie mieć 45 cm. Po ustawieniu ich na miejsce stałe trzeba je obficie podlać, a wokół pędów usypać kopczyk. Aż do grudnia należy należy monitorować temperaturę, niedopuszczając aby ta była wyższa niż 5 °C. Pozwoli to krzewowi rozwinąć prawidłowy system korzeniowy bez przedwczesnego wybicia pędów. Podczas mroźnej zimy nie da się uniknąć dogrzewania tunelu foliowego, utrzymujący się spadek poniżej 0 °C uszkodzi bezpowrotnie rośliny. Wodę dostarcza się do nich rzadko. Należy się wstrzymać do chwili aż nie przeschnie 20 cm gleby.
Pielęgnacja róż w tunelu foliowym
Wraz z nadejściem stycznia, najpóźniej do jego połowy róże podlewa się obficie wodą. Ma to pobudzić kwiaty do następnych etapów wegetacji. Pora również na stopniowe podwyższanie temperatury. Jeśli wcześniej profesjonalny tunel foliowy z wietrzeniem bocznym miał podniesione kotary, pora rzadziej je podwijać. Stopniowo co 4 dni należy podwyższać o 3 °C ciepło do chwili aż osiągnie 12 °C, kiedy tylko pojawi się zalążek pędów należy utrzymać dzienną temperaturą na poziomie 18 °C, zaś nocą 15 °C.
Wietrzenie hodowli róż pod osłonami
Należy uważać gdyż zarówno wysoka temperatura jak i duża wilgotność powietrza może doprowadzić do rozwoju chorób oraz agrofagów. Oba czynniki można korygować za pomocą wietrzeń bocznych. W chwili gdy pąki będą rozmiaru grochu, należy je uszczknąć nad trzecim w pełni wykształconym liściem. Usuwając przy okazji wszystkie słabe i źle rozwinięte pędy. Sprawi to że krzewy wzmocnią się unikając przedwczesnego pierwszego kwitnienia. Po zabiegu kwiaty należy dobrze zasilić obornikiem i przekopać go w wierzchniej warstwie.
Cięcie róż na bukiety
Do 5 tygodniu od uszczknięcia pędów, róża powinna w pełni wykształcić kwiaty które nadają się do zbiorów. Ciętym krzewom ogranicza się podlewanie oraz dostarcza nawozy mineralne. Stosujemy wcześniej wymienione praktyki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w czerwcu powinno dojść do drugiego kwitnienia. W tym samym czasie dostępne są róże gruntowe, odmiany szklarniowe dobrze jest przez ten czas utrzymać w stanie półspoczynku. Aby to zrobić należy często wietrzyć tunel foliowy, utrzymując nocą temperaturę 15 °C.
Jesienne kwitnienie róż
Wraz z nadejściem sierpnia, należy obficie podlać krzewy pobudzając je w ten sposób do wzrostu. Uschnięte lub źle wykształcone liście usuwamy. Niewybijające pędy z nowych przyrostów, przycina się ok 60 cm nad ziemią. Podobnie jak na wiosnę dokłada się warstwę obornika na kopczyki. W tym terminie rośnie szansa na atak ze strony mącznika. Aby go zlikwidować opyla się rośliny siarką z wapnem w proporcjach 2:1. Wraz z nadejściem września róże podlewa się raz na tydzień.