Hodowla róż pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami to częsty powód zakupu tuneli foliowych przez plantatorów. Te pożądane przez rynek kwiaty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem przez cały rok. Do upraw w cieplarni przeznaczone są odmiany które cechują się zapadaniem w stan spoczynku oraz tym że z łatwością da się je pobudzić do wzrostu. Zaletą umieszczania takiej plantacji w szklarni jest to iż róże rzadziej zapadają na choroby i nie są atakowane przez szkodniki.

Hodowla róż pod osłonami w tunelu foliowym 

Uprawa róż na kwiaty cięte najczęściej odbywa się w cieplarniach. Odmianami które rozwijają się w profesjonalnych tunelach to różne szczepione, okulizowane. Polega to na przeniesieniu oczka odmiany szlachetnej na odporniejszą podkładkę. Zwykle jest to dzika odmiana. Charakterystycznym wymaganiem róży jest to iż potrzebuje sporo powietrza. W związku z czym plantacje prowadzi się w strukturach o wysokości nie mniejszej niż 6 m i szerokości powyżej 15 m.

Wymagania uprawowe róż

  • gleba 

Jakość oraz zasobność gleby ma ogromne znacznie,  struktura mają wpływ na efekt hodowli. Ziemia pod osłonami powinna być zdezynfekowana. Wolna od jakichkolwiek patogenów i agrofagów. Łatwo przepuszczać wodę, być średnio ciężka i obfita w składniki pokarmowe. Aby osiągnąć pożądane efekty stosuje się równomierne połączenie trzech surowców: gliny, przefermentowanego krowieńca i gleby darniowej. Tworzy to podłoże lekko kwaśne o pH oscylującym między 6,5 a 7,0. Po dwukrotnym przerobieniu materiału, dostarcza się do niego nawozy. Rodzaj jak i proporcje będzie zależeć o wyników analizy gleby. Przyjmuje się podłoże powinno zawierać 30 mg azotu, potas i fosfor 40 mg oraz do 8% próchnicy.

  • nawożenie

1 m2 obornika rozprowadza się 300 g tomasyny, 200 g siarczanu i 100 g węglanu wapnia. Można go umieścić na różnych poziomach, w dolnych jako pokrycie wietrzące glebę zaś w wierzchnie jako zapasy pokarmowe. Aby nawóz dostarczał odpowiedniej ilości składników należy go użyć na 60 dni przed nasadzeniem.

Sadzenie, rozstaw i rozsada róż

Pora sadzenia będzie zależeć od mikroklimatu jaki utrzymuje się wewnątrz tunelu foliowego. Najczęstszą metodą jest umieszczanie ich w szklarniach między październikiem a listopadem. Hodowla róż pod osłonami lokalizuje się na wzniesionych  o 40 cm zgonach o szerokości 1.5m. Rozstawa będzie mieć 45 cm. Po ustawieniu ich na miejsce stałe trzeba je obficie podlać, a wokół pędów usypać kopczyk. Aż do grudnia należy należy monitorować temperaturę, niedopuszczając aby ta była wyższa niż 5 °C. Pozwoli to krzewowi rozwinąć prawidłowy system korzeniowy bez przedwczesnego wybicia pędów. Podczas mroźnej zimy nie da się uniknąć dogrzewania tunelu foliowego, utrzymujący się spadek poniżej 0 °C uszkodzi bezpowrotnie rośliny. Wodę dostarcza się do nich rzadko. Należy się wstrzymać do chwili aż nie przeschnie 20 cm gleby.

Pielęgnacja róż w tunelu foliowym

Wraz z nadejściem stycznia, najpóźniej do jego połowy róże podlewa się obficie wodą. Ma to pobudzić kwiaty do następnych etapów wegetacji. Pora również na stopniowe podwyższanie temperatury. Jeśli wcześniej profesjonalny tunel foliowy z wietrzeniem bocznym miał podniesione kotary, pora rzadziej je podwijać. Stopniowo co 4 dni należy podwyższać o 3 °C ciepło do chwili aż osiągnie 12 °C, kiedy tylko pojawi się zalążek pędów należy utrzymać dzienną temperaturą na poziomie 18 °C, zaś nocą 15 °C.

Wietrzenie hodowli róż pod osłonami

Należy uważać gdyż zarówno wysoka temperatura jak i duża wilgotność powietrza może doprowadzić do rozwoju chorób oraz agrofagów.  Oba czynniki można korygować za pomocą wietrzeń bocznych. W chwili gdy pąki będą rozmiaru grochu, należy je uszczknąć nad trzecim w pełni wykształconym liściem. Usuwając przy okazji wszystkie słabe i źle rozwinięte pędy. Sprawi to że krzewy wzmocnią się unikając przedwczesnego pierwszego kwitnienia. Po zabiegu kwiaty należy dobrze zasilić obornikiem i przekopać go w wierzchniej warstwie.

Cięcie róż na bukiety

Do 5 tygodniu od uszczknięcia pędów, róża powinna w pełni wykształcić kwiaty które nadają się do zbiorów. Ciętym krzewom ogranicza się podlewanie oraz dostarcza nawozy mineralne. Stosujemy wcześniej wymienione praktyki. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w czerwcu powinno dojść do drugiego kwitnienia. W tym samym czasie dostępne są róże gruntowe, odmiany szklarniowe dobrze jest przez ten czas utrzymać w stanie półspoczynku. Aby to zrobić należy często wietrzyć tunel foliowy, utrzymując nocą temperaturę 15 °C.

Jesienne kwitnienie róż

Wraz z nadejściem sierpnia, należy obficie podlać krzewy pobudzając je w ten sposób do wzrostu. Uschnięte lub źle wykształcone liście usuwamy. Niewybijające pędy z nowych przyrostów, przycina się ok 60 cm nad ziemią. Podobnie jak na wiosnę dokłada się warstwę obornika na kopczyki. W tym terminie rośnie szansa na atak ze strony mącznika. Aby go zlikwidować opyla się rośliny siarką z wapnem w proporcjach 2:1. Wraz z nadejściem września róże podlewa się raz na tydzień.

Hodowla róż pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Hortiterapia w tunelu foliowym

Hortiterapia w tunelu foliowym to sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Jest to rodzaj terapii ogrodniczej, zajmującej się korelacją…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej