Jak uratować przelanego storczyka

Jak uratować nadmiernie nawodnioną orchideę | KrosAgro

Istnieją trzy kroki, które należy wykonać, aby uratować nadmiernie podlanego storczyka. Nie musisz przesadnie się zamartwiać, jeżeli widzisz objawy przelania, jeśli zorientujesz się, jaki jest problem, pomożemy Ci w porę mu zaradzić. Jednak ważne jest, abyś poznał wymagania swojej rośliny i dowiedział się jak ją właściwie podlewać, aby zapobiec dalszym komplikacjom.

Storczyki są epifitami, to znaczy, że rosną w dżungli wokół pni i konarów drzew, nie potrzebując kontaktu z ziemią. Z tego też powodu podłoże, w którym powinny rosnąć, musi być dobrze przepuszczalne, złożone z kory, węgla drzewnego i mchu torfowego. Podlewanie, podobnie jak deszcz w dżungli, powinno być dość rzadkie, a roślina sama powinna zadecydować, ile potrzebuje wody, pobierając ją z kąpieli wodnej, w której umieszczamy doniczkę z otworami. Co jednak począć, kiedy nie wszystko poszło po naszej myśli?

Jak uratować przelanego storczyka? Przewodnik dla początkujących

Sprawdź stan korzeni

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby zorientować się, czy Twój storczyk nie został przesadnie podlany, jest kontrola jego korzeni. Powinieneś zauważyć zmiany w kolorze i strukturze korzeni. Przegnite pod wpływem nadmiaru wody korzenie są brązowe i mają konsystencję galarety, niestety musisz je usunąć, ponieważ nie są możliwe do uratowania. Delikatnie przycinaj uszkodzone korzenie ostrym, sterylnym nożem, zabezpieczając miejsca cięcia cynamonem lub węglem drzewnym.

Następnie na pozostałe korzenie nałóż płynny hormon ukorzeniający, aby pomóc im w regeneracji. Ogrodnicy zwykle wykonują te czynności przed przesadzeniem storczyków, można jednak użyć tego awaryjnego rozwiązania w razie reanimacji rośliny.

Kontrola podlewania

Można przypuszczać, że przelane storczyki będą potrzebowały dłuższej przerwy od nawadniania. Najlepiej wstrzymać się z podlewaniem na jakieś 2 dni. Powinieneś z pewnością podlać storczyka choć raz przed przesadzeniem go do nowej doniczki.

Podlewanie zachęci do rozwoju nowych korzeni w miejsce tych, które usunąłeś. Możesz też użyć stymulatora wzrostu, opryskując roślinę jego roztworem, uważaj jednak, by w tym czasie roślina nie była narażona na działanie mocnego światła słonecznego. Roztwór powinien także poprawić stan liści storczyka.

Użyj terrarium

Po sprawdzeniu korzeni i kontrolowanemu podlewaniu, możesz przenieść storczyki do nowego podłoża. Posiadacze szklarni mogą również skorzystać z terrarium, aby pomóc roślinom w regeneracji. Jeżeli nie masz specjalnego terrarium, możesz zrobić własne, używając pustego akwarium wypełnionego mchem torfowym, korą lub kamykami, a następnie umieścić je w szklarni z rozproszonym światłem.

Lokalizacja pod świetlówkami będzie dobrze działać, ale upewnij się, że światło nie jest zbyt ostre i bezpośrednie i ma dobry stopień rozproszenia. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie termostatu do utrzymania dobrej dla ukorzeniania się temperatury, powinno to być około 22 stopnie C. Z pewnością reanimacja nadmiernie podlanych storczyków jest dużo bardziej efektywna i łatwa w warunkach szklarniowych. Dzieje się tak, ponieważ można w niej kontrolować środowisko i manipulować światłem i temperaturą w celu stworzenia optymalnych warunków dla rozwoju korzeni.

Warto również zrobić tak jak robią doświadczeni ogrodnicy i dodać do podłoża dla storczyków mieszanki kory drzewnej. Zapewni ona wystarczającą wilgoć, a przy tym odsączy jej nadmiar by nie zalegała w korzeniach.

Oznaki nadmiernego podlewania

Skąd możesz wiedzieć, czy nadmiernie podlałeś storczyki? Najlepszym sposobem rozpoznania nadmiernego nawodnienia są zmiany w wyglądzie rośliny. Korzenie zmieniają swoją strukturę, stają się rozmiękłe i galaretowate, ich kolor staje się ciemnobrązowy. Nie musisz wyciągać storczyka z doniczki, by zauważyć żółknące lub ciemniejące liście, niektóre z nich mogą nawet zacząć gnić przy łodygach.

Przelane storczyki wyglądają niezdrowo, a ich pąki nie rozwijają się i mają tendencję do opadania przed otwarciem. Oprócz sprawdzenia wyglądu samej rośliny możesz również potwierdzić swoje podejrzenie, sprawdzając podłoże w doniczce, ponieważ może sygnalizować nadmierne podlewanie, jeżeli jest przemoczone i ma nieprzyjemny zapach.

Co wziąć pod uwagę podlewając storczyki?

Jeśli nadal masz dylematy związane z podlewaniem storczyków, weź pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na intensywność i regularność nawadniania, jednym z ważniejszych pośród nich jest odmiana orchidei, na którą się zdecydowałeś. W naturze występuje około 2600 odmian z rodziny storczykowatych, część z nich nie jest epifitami, mają zróżnicowane wymagania. Dlatego też polecamy, zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze storczykami, nie kupować wielu różnych odmian. Monitorowanie kilku odmian może być uciążliwe i ryzykujesz łatwe pogubienie się w  sesjach podlewania tych pięknych, egzotycznych kwiatów.

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, o którym już wspominaliśmy, jest odpowiednie podłoże. Prawie wszyscy znawcy storczyków polecają dobrze przepuszczalne podłoże, złożone z kory, węgla, keramzytu i mchu torfowego. Możesz sam stworzyć taką mieszankę lub też kupić gotowe podłoże dla storczyków. Zdarza się jednak, że dane podłoże wykazuje właściwości dłuższego utrzymywania wilgoci, ważne, aby zauważyć to w porę i podlewać w większych odstępach czasu.

Rozważ uprawę storczyków w szklarni, nadaje się ona doskonale do zapewnienia storczyków warunków zbliżonych do tych, w których wzrasta w naturze. Wnętrze szklarni jest nie tylko idealne do regeneracji przelanych roślin, ale pomaga kontrolować i  zapobiegać nadmiernej wilgoci, sprawdzając warunki w pomieszczeniu, jesteśmy w stanie optymalnie dostosować je do wymagań rośliny.

Jeśli temperatura, w której rosną storczyki jest wysoka, będą wymagały one intensywniejszego podlewania niż w chłodniejszych lokalizacjach. Powinieneś także sprawdzić wilgotność i przepływ powietrza w obszarze uprawy, niski poziom wilgotności zwiększy zapotrzebowanie na wodę. Uważaj na silną cyrkulację powietrza, jego mocny przepływ może szybciej wysuszyć rośliny, co oznacza, że należy je częściej podlewać.

Wniosek

Można wywnioskować, że jeśli uprawiasz storczyki w zmiennym środowisku, trudno będzie w pełni zrozumieć i ustalić, jakie mają zapotrzebowanie na wodę. Storczyki nie są najłatwiejszą rośliną w uprawie, cieszą się opinia bardzo tajemniczych roślin, których kaprysy, nie są często w pełni zrozumiałe. Z pewnością jest to również część ich uroku, potrafią nas naprawdę zaskoczyć! Niestety, jeżeli jest to przykra niespodzianka, w postaci zbyt mocno podlanej rośliny, tracącej wigor i urodę, nie należy się załamywać. Po sprawdzeniu wszystkich niepokojących symptomów możesz wykonać proste trzy kroki i reanimować storczyka.

Zacznij od usunięcia galaretowatych, martwych już korzeni i użyj hormonu ukorzeniającego dla lepszej regeneracji tych, które przetrwały. Zaprzestań podlewać na jeden, dwa dni, ale nie zapomnij nawodnić jej przed przesadzeniem do nowego podłoża. Dodatkowym zabiegiem optymalizującym proces zdrowienia, będzie ułatwienie rozwoju nowych korzeni, poprzez umieszczenie storczyków w terrarium, na terenie szklarni. W ten sposób będziesz utrzymywać najlepszą dla wzrostu i zdrowia korzeni temperaturę, wilgotność i warunki świetlne.

Jak uratować nadmiernie nawodnioną orchideę | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około…

Więcej